Poszła pobiegać, niechcący przekroczyła granicę USA. Trafiła na 2 tygodnie do aresztu

19-letnia Francuzka poszła pobiegać na plażę w Kanadzie. Niechcący przekroczyła granicę USA i na dwa tygodnie trafiła do aresztu.

Francuzka Cedella Roman przyjechała do kanadyjskiego miasta North Delta odwiedzić matkę. 21 maja poszła pobiegać na oddaloną o 25 kilometrów plażę w White Rock. Wycieczka skończyła się dla niej fatalnie.

19-latka trafiła do aresztu w USA za przypadkowe przekroczenie granicy

Roman podczas joggingu nie zauważyła, że przypadkowo przekroczyła granicę USA. Gdy zaczął się przypływ, zawróciła. 19-latka przystanęła na chwilę, by zrobić sobie zdjęcie. Gdy odwróciła głowę, zobaczyła zbliżający się patrol straży granicznej.

- Funkcjonariusz powiedział, że nielegalnie przekroczyłam granicę. Powiedziałam mu, że nie zrobiłam tego celowo i że nie rozumiem, co się dzieje - powiedziała 19-latka w rozmowie z CBC. Powiedziała, że nie widziała żadnych znaków informujących, że przekracza granicę USA.

- Pomyślałam sobie: no dobrze, może przekroczyłam granicę, ale pewnie dadzą mi grzywnę, dadzą ostrzeżenie lub każą natychmiast wracać do Kanady – relacjonowała w rozmowie z CBS. Dziewczyna nie miała przy sobie żadnych dokumentów.

Cedella Roman została aresztowana za nielegalne przekroczenie granicy i przewieziona do oddalonego o ponad 200 kilometrów aresztu w Tacoma, który jest prowadzony przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych. – Wsadzili mnie do samochodu z kratami i zawieźli do aresztu. Na miejscu kazali oddać wszystkie rzeczy osobiste, łącznie z biżuterią. Przeszukiwali mnie bardzo dokładnie. Gdy zrozumiałam, że sytuacja jest poważna, zaczęłam płakać – relacjonuje w rozmowie z CBC.

19-latce pozwolono skontaktować się z matką. Christiane Ferne natychmiast ruszyła do aresztu z dokumentami córki. Ci odesłali ją Ministerstwa ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa Kanady, by potwierdzili, czy 19-latka może być odesłana do Kanady.

Cedella Roman spędziła w areszcie 2 tygodnie, zanim urzędnicy ds. imigracji obydwu krajów doszły do porozumienia i ustaliły, że 19-latka bez przeszkód może być odesłana do Kanady. Roman została zwolniona 6 czerwca. Telewizja CBC poprosiła o komentarz stronę kanadyjską i amerykańską. Obydwie odmówiły skomentowania sprawy Roman.

Dzieci odebrane rodzicom płaczą i krzyczą. Amerykański strażnik kpi: Ale tu mamy orkiestrę

Więcej o:
Komentarze (271)
USA: areszt dla 19-latki za przypadkowe przekroczenie granicy
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 95 razy 47

  W Europie możesz iść na zakupy do Niemiec, a potem rowerem pojechać na randkę do Czech, żeby w końcu wrócić na noc do domu - do Polski. Po przeczytaniu tego artykułu warto się zastanowić jaką wartością jest Unia Europejska.

 • polonests

  Oceniono 60 razy 12

  Kiedyś, gdy Bogusław Linda nagrywał "Szczęśliwego Nowego Jorku" (to było w 1997), udzielił którejś telewizji wywiadu. Chyba był tam po raz pierwszy i stwierdził, że Stany to jest policyjny, wręcz faszystowski kraj. Wszędzie pełno policji, która może cię aresztować pod byle pozorem i za błahostki. Nie upomnieć, ale aresztować, postrzelić, pobić, wszystko zgodnie z prawem. Dziś w dobie internetu wiemy, że to prawda.

 • syn_z_dziewicy

  Oceniono 19 razy 11

  Pojechała 25 km pobiegac na plazy, która jest na granicy, bez dokumentów ale z aparatem do selfi hmmm...doskonale wiedziała co robi- opisik pod fotka miał byc w stylu- biegam sobie z Kanady do USA i z powrotem bla bla bla. Nie wzięła bidulka pod uwage, że tej granicy Amerykanie też pilnują. Ale jakby to powiedziała Marta Linkiewicz- fejm dojebany, co?

 • mazen17

  Oceniono 29 razy 11

  Kiedys to byla prawdziwa "granica pokoju", a teraz paranoja. Na ale coz, odkad muzulmanie z Kanady zaczeli importowac terrorystow i materialy wybuchowe przez granice z USA cos musialo sie stac. W kazdym razie Kanadyjczycy sobie sami winni, ich polityka "laissez faire" wobec muslimow jest powodem takich sytuacji. Zreszta tej babie powinni sie troszke bardzej przygladnac, i w USA oraz w Kanadzie. Bardzo watpie ze nie wiedziala co robi i gdzie jest.

 • drozd215a

  Oceniono 24 razy 8

  .......... 21 maja poszła pobiegać na oddaloną o 25 kilometrów plażę w White Rock. ..........
  -----------
  Skubana, poszła 25 km, żeby tam pobiegać. Gdyby jej nie aresztowali, to jeszcze dy pieszo wróciła.

 • felusiak1

  Oceniono 11 razy 7

  Wyglada na to, że kanadyjczycy ociagali się z potwierdzeniem prawa wjazdu.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 27 razy 7

  A ja wcale się nie dziwię, że ją przymknęli, jeśli powiedziała im, że POSZŁA 25 kilometrów (czyli ca 4 godziny marszu i drugie tyle byłoby z powrotem) po to tylko, żeby sobie pobiegać. Tak jakby bliżej nie było terenów do biegania. Tyle tylko, że powinni ją byli zamknąć w wariatkowie.

 • krzysiozboj

  Oceniono 18 razy 6

  To już co najmniej od 20-30 lat (przynajmniej ja wtedy o tym już wiedziałem) jest jedna z dróg nielegalnego wjazdu do USA. Do Kanady legalnie łatwiej niż do USA, a później przez słabo kontrolowaną granicę. Tu zapewne intencji takiej nie było, niemniej pechowa sytuacja.

 • smiki48

  Oceniono 9 razy 5

  i tak ta dziewczyna ma szczęście, ze była na granicy z USA. Gdyby była na granicy najbliższego sojusznika tego państwa, to nie skończyłoby się aresztem, a zostałaby zastrzelona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX