Polka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Zainicjowała Civil March For Aleppo

Do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została nominowana inicjatywa Polki Anny Alboth. W Civil March For Aleppo wzięło udział 3,5 tys. osób, które odtworzyły drogę uchodźców i przeszły z Berlina do granic Syrii w 232 dni.

Informacje o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla pojawiły we wtorek. Civil March For Aleppo był marszem zorganizowanym przez Polkę Annę Alboth, która mieszka w Berlinie.

Inicjatywa Polki doprowadziła do tego, że 26 grudnia 2016 roku z Berlina wymaszerowało około 300 osób. Cel był jeden - dotrzeć do granic Syrii pieszo, odtwarzając tym samym drogę, jaką muszą pokonywać uchodźcy.

Ostatecznie w marszu udział wzięło 3,5 tysiąca osób z 62 krajów. Dotarcie do Syrii zajęło im 232 dni, niezależnie od warunków pogodowych, w czasie których przekroczyli granice 12 państw. Oprócz uczestników Civil March For Aleppo.

Civil March For Aleppo nominowane do Nobla

Teraz inicjatywa Civil March For Aleppo znalazła się wśród nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Na stronie uchodzcy.info pojawił się fragment oświadczenia organizatorów marszu:

Po usłyszeniu o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, ludzie, którzy w ubiegłym roku współtworzyli CMFA, chcą bardzo mocno podkreślić i raz jeszcze skorzystać z okazji, by wezwać do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i powstrzymania wszystkich aktów przemocy na jej terytorium.

Nagroda Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla, tak jak inne nagrody ustanowione przez szwedzkiego wynalazcę Alfreda Nobla (wyjątkiem jest powstała w 1968 roku nagroda w dziedzinie ekonomii), jest wręczana zawsze 10 grudnia.

W oficjalnej uroczystości bierze udział król Szwecji, który osobiście wręcza nagrodę Nobla. Komitet Noblowski jeszcze przed 10 grudnia ogłasza, kto jest laureatem nagrody. Pokojowa Nagroda Nobla jest wyjątkiem: przyznaje ją Norweski Komitet Noblowski, a wręcza ją król Norwegii (wszystkie inne są przyznawane przez szwedzkie organizacje i z udziałem szwedzkiego króla).

Więcej o:
Komentarze (113)
Pokojowa Nagroda Nobla. Nominacja dla Anny Alboth za Civil March For Aleppo
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 17

  Nobel za zorganizowanie ciut większej manifestacji? Dajcie sobie siana i przestańcie się ośmieszać.

  W 2005 roku, do Nagrody Nobla, zgłoszona była Polka, dr Ewa Klonowski, która przez blisko 20 lat rozkopywała zbiorowe mogiły identyfikując ofiary ostatniej wojny domowej na Bałkanach. I też musiała obejść się smakiem oraz honorowym obywatelstwem Bośni...

 • mary.shelley

  Oceniono 11 razy 7

  A ja akurat jestem lewaczką, ale ten marsz mnie zniesmacza. Zrobili dobrze swojemu ego, bogaci ludzie, którzy nie muszą pracować i mogą sobie pójść na spacer (panią Annę zdaje się że utrzymuje mąż). Tę energię i ten czas mogli poświęcić na coś bardziej pożytecznego, tylko to nie byłoby spektakularne. Ten marsz nikomu nie pomógł, jedynie samopoczuciu maszerujących. Nie wyniknęły z niego żadne konkretne korzyści dla Syryjczyków. Lepiej było zostać w domu, ale organizować się, zbierać fundusze, dofinansowywać konwoje humanitarne, brać nadgodziny, żeby móc to sfinansować. No, ale to jest zbyt nudne i nie piszą o tym w gazetach.

 • Oceniono 8 razy 4

  Docenił by to Rydzyk gdyby to zrobiła na kolanach a w trakcie wędrówki systematycznie by się biczowała

 • norbertrabarbar

  Oceniono 12 razy 4

  Podobno nobla z ekonomii ma dostać Beata Szydło,
  która pokazała światu, że można nie kraść
  - wystarczy na państwowym stanowisku samemu sobie nagrody przyznawać!

 • guramdam3

  Oceniono 32 razy 4

  Czemu taki marsz "pod prąd" zasługuje na Nobla?
  Jak się przyczynił do pokoju na świecie?
  Czy ci ludzie pozostali w Syrii i podjęli tam jakąś działalność szerzącą pokój?
  Czy zabrali ze sobą uchodźców?

 • loneman

  Oceniono 3 razy 3

  Nasi i TvQ tak ja zalatwia, ze komitet noblowski szybko odrzuci jej kandydature, znajda pewnie jej dziadka ze zla przeszloscia w czym nasze gnidy sie wyspecjalizowaly...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX