Naukowcy z USA: Rosja rozbudowuje bunkier na broń atomową. 50 km od granicy z Polską

Federacja Amerykańskich Naukowców opublikowała zdjęcia satelitarne obwodu kaliningradzkiego. Wynika z nich, że Rosja rozbudowała bunkier w Kulikowie, który służy do przechowywania broni atomowej.

Sprawę opisał brytyjski „Guardian”. Z informacji dziennikarzy wynika, że Rosja modernizuje bunkier zlokalizowany blisko granicy z Polską. W ciągu ostatnich miesięcy został pogłębiony i pokryty dodatkową warstwą betonu.

Rosja rozbudowuje bunkier na broń atomową

Dziennikarze „Guardiana" podają, że prace modernizacyjne w bunkrze rozpoczęły się już w 2016 roku. Zdaniem pracownika Federacji Amerykańskich Naukowców Hansa Kristensena bunkier służy właśnie jako magazyn na broń atomową. Świadczą o tym chociażby trzywarstwowe ogrodzenie oraz betonowy dach. Kristensen dodał, że Federacja od lat monitoruje schron i podkreślił, że nigdy nie było tu tak poważnej modernizacji.

 To pierwszy przypadek, o którym wiemy, pogłębienia i renowacji bunkra, w którym przechowuje się broń atomową

- powiedział Kristensen. Dodał jednak, że zdjęcia opublikowane przez FAS nie są dowodem na to, że na terenie Kaliningradu obecnie znajduje się broń atomowa. Jego zdaniem Rosjanie mogli zmodernizować bunkier, by mieć możliwość szybkiego przeniesienia głowic nuklearnych blisko polskiej granicy.

Na początku roku Rosjanie poinformowali, że stworzyli na terenie obwodu kaliningradzkiego warunki pozwalające na stałą obecność mobilnych wyrzutni rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne na odległość 500 km. Sprawę opisały rosyjskie gazety „Wiedomosti” oraz „Kommiersant”, powołując się na informacje z kręgów wojskowych.

Zdaniem dziennikarzy „Guradiana” zachowanie Rosji można traktować jako kolejny sygnał w wyścigu zbrojeń między Federacją Rosyjską a NATO, który przypomina praktyki z okresu zimnej wojny.

Instagram ugina się pod żądaniami Rosji. Blokują film, który ujawnia korupcję na szczycie

Więcej o:
Komentarze (245)
Rosja rozbudowuje bunkier na broń atomową blisko granicy z Polską
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 22 razy 12

  Od 30 lat słyszę, ze Rosja jest naszym największym wrogiem... To co ten największy wróg, który przy okazji jest mocarstwem atomowym ma budować przy naszej granicy ??? Lunapark ku rwa ???

 • take_i_t_easy

  Oceniono 12 razy 10

  Specjalsi z WOT odmówią 5 razy różaniecw ramach obrony przeciwatomowej...

 • acide94

  Oceniono 10 razy 10

  Antoni co prawda rozp.dolił polską armię, ale za to kupił mobilne konfesjonały, więc jak będziemy się modlić, to spoko.

 • zd46

  Oceniono 11 razy 9

  "Wolnoć Tomku w swoim domku", wy macie Trumpa a Rosja ma bunkier, my mamy cementowego Jezusa i dziesiatki pomników Lecha i Antoniego. Wszyscy maja to na co zasłużyli.

 • bosman64

  Oceniono 13 razy 9

  Stać ich to budują. Za to nasza " armia" może sobie kupić nowe klęczniki bojowe i kropidła dla kapelanów na tyle zawsze starczy.

 • tytus.k

  Oceniono 17 razy 9

  Cóż, współrzędne geograficzne są znane... Przecież to cel nr 1 (w tym rejonie). Miejmy tylko nadzieje, że wiatry będą wiać od nas. A tak poważniej - broń atomowa jest po to, by jej nie używać, to środek szantażu psychologicznego, nie oręż w tej chwili.

 • acide94

  Oceniono 14 razy 8

  Największa rosyjska inwestycja wojskowa w regionie to pensja dla Antoniego.

 • yaspiman

  Oceniono 6 razy 6

  i co z tego?
  rosja ma 100 000 rakiet, które mogą dolecieć do każdego zakątka Polski i "wylądować"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX