Kongres USA interesuje się Polską. Dziennikarz ujawnia dwa dokumenty. Pisali do Mateusza Morawieckiego

Kongresmeni z USA zajmują się Polską - podaje Onet. Portal powołuje się na dwa dokumenty, w których Amerykanie wyrażają zaniepokojenie tym, co się dzieje w Polsce.

Autorami listu do premiera Mateusza Morawieckiego, który jest datowany na 16 kwietnia, są kongresmeni z Komisji Spraw Zagranicznych. W dokumencie napisano, że „Polska jest wartościowym sojusznikiem”, jednak podkreślono, że „ostatnie zmiany w polskim prawie mogą być krokiem wstecz”. Autorzy listu mają na myśli reformę sądownictwa oraz nowelizację ustawy o IPN. Pod listem podpisali się przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Edward. R. Royce, Eliot L. Angel, Gregory W. Meeks oraz Ileana Ros-Lehtinen.

Czemu Kongres USA zajmuje się Polską?

Jak podaje Onet, kongresmeni rozpoczęli list od wyrażenia zaniepokojenia zmianami w polskim prawie, które ich zdaniem mogą być „krokiem wstecz dla dotychczasowego silnego przywództwa Polski w przeprowadzaniu demokratycznych reform i ochronie wolności osobistej”.

Autorzy listu mają na myśli reformę sądownictwa, która ich zdaniem „powinna respektować zasady niezawisłości sądów i trójpodziału władzy”, tymczasem wprowadzone zmiany „podważają niezależność sądownictwa, dławią wolność słowa i ograniczają wolność zgromadzeń”.

Amerykańscy kongresmeni są również zaniepokojeni nowelizacją ustawy o IPN. „Ustawa negatywnie wpłynęła na strategiczne interesy oraz relacje i wierzymy, że to gra tych, którzy chcą podzielić NATO” - napisali politycy w liście. Ich zdaniem nowelizacja o IPN ogranicza swobodę wypowiedzi, a także podważa wiarygodność polskiej demokracji. Zdaniem kongresmenów, „zaciemnia ona skomplikowaną historię kraju związaną z antysemityzmem”. Jednocześnie Amerykanie podkreślają, że to głównie Polacy byli ofiarami II wojny światowej. Zamiast kar - jak przewiduje nowelizacja ustawy o IPN - proponują edukowanie społeczeństwa.

Co na to Mateusz Morawiecki?

Jak dowiedział się Onet, na list kongresmenów odpowiedział nie Mateusz Morawiecki, a szef dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Szef MSZ w dokumencie miał przedstawić wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące reformy systemu sprawiedliwości oraz nowelizacji ustawy o IPN.

Ponadto, jak informuje Onet, jeden z kongresmenów chciał wprowadzić poprawkę do ustawy, która autoryzuje wydatki w danym roku obrachunkowym. Zgodnie z tym dokumentem współpraca polsko-amerykańska miałaby zostać uzależniona od przestrzegania rządów prawa i wolności mediów w Polsce. Ostatecznie poprawka została odrzucona.

Polska na celowniku UE

Polską interesuje się też Komisja Europejska. W Warszawie był jej wiceszef, Frans Timmermans. Rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły praworządności. Czego konkretnie? Nie wiadomo, bo dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań. 

Pół roku temu Komisja Europejska uruchomiła procedurę z artykułu 7. traktatu UE, zarzucając polskiemu rządowi PiS właśnie naruszenie zasad praworządności.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o:
Komentarze (135)
Kongres USA interesuje się Polską. Dziennikarz ujawnia dokumenty
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 56 razy 40

  Panie Morawiecki - czy Pan naprawdę musi kompromitować mój kraj ? Po co Pan to robi ...

 • justas32

  Oceniono 44 razy 28

  Czołowy polski antysemita nigdy nie zrozumie dlaczego USA i Unia nim gardzą ...

 • viaac

  Oceniono 54 razy 26

  Amerykanom też naskarżyła opozycja? Niemożliwe, żeby tak o wszystkim wiedzieli sami z siebie i jeszcze podzielali zaniepokojenie, które wyrażają nasi niedawni sojusznicy z UE (wiadomo: podpuszczeni przez PO) i sama opozycja, a także UBeckie wdowy, które spotyka się ostatnio na ulicach polskich miast.

  USA pewnie boi się, że powstała z kolan Polska gospodarka zdystansuje ich własną.

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 18

  Dojechać PiSoecow bez żadnych skrupulow. Polacy tego pragną.

 • igaks50ks5

  Oceniono 30 razy 18

  Morawiecki sie zeswinil..wykonuje instrukcje ,,skromnego posla,, i gania jak piesek...zenada

 • justas32

  Oceniono 22 razy 16

  Świnia odrywana od koryta nigdy nie zrozumie niuansów światowej polityki ...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 14

  Pisowskie "rządy" to jedna wielka katastrofa, budują obraz Polski na świecie jako najbardziej zacofanego, wiesniackiego, grajdołu gdzieś na peryferiach cywilizowanego świata, Pokraj rozmodlonych ksenofobicznych hopokrytow, antysemiotów i homofobów... Którzy nie znają prawa, porządku, ani higieny i zabijają się całymi tysiącami, pijani w sztok swoich 20 samochodach...
  Co z uporem maniaka potwierdzają całe zastępy Jakich, Kaczyńskich, Misiewiczów, Pawlowiczów, Kurskich i discopolowcow w futrach z jenota

 • anonim_ka

  Oceniono 20 razy 12

  Nazwisko M O R A W I E C K I kojarzy mi się ze sQQQ stwem , zdradą i złodziejstwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX