Mundial 2018. Chcieli dotrzeć na mecz, wybrali drogę przez Donbas. Prawie wjechali na front

Nawigacji samochodowej nie zawsze można ufać. Przekonali się o tym szwajcarscy kibice jadący na mecz mistrzostw świata . Gdyby nie interwencja służb ukraińskich, do Rosji dostaliby się przez... Donbas.

O podróży, która mogła zakończyć się tragicznie, poinformowała ukraińska dziennikarka Anna Dombrowskaja, prowadząca m.in. własną stronę, na której informuje o wydarzeniach u naszego sąsiada ze wschodu, zwłaszcza z frontu w Donbasie.

Jak opisywała, szwajcarscy kibice, którzy chcieli dotrzeć do Rostowa nad Donem w Rosji na mecz Szwajcaria-Brazylia podczas mistrzostw świata, wybrali niebezpieczną drogę, wskazaną im przez samochodową nawigację. Helweci byli o krok od wjazdu na tereny Donbasu, okupowanego przez separatystów, gdzie wciąż toczą się działania wojenne.

Jednak cała wina nie może być zrzucona na nawigację - Szwajcarzy już wcześniej mieli zaplanowany nocleg w miejscowości Amwrosijewka w obwodzie donieckim, a trasę wytyczyli... przez Donieck. Dombrowskaja wskazuje, że Helweci byli nie do końca świadomi tego, że na wschodzie Ukrainy toczy się wojna, stąd też wybrali najkrótszą drogę przez tzw. Doniecką Republikę Ludową, na której czele stoi samozwańczy Aleksandr Zacharczenko.

Droga do Rostowa

"Musiałam przypomnieć sobie trochę angielskiego, żeby pomóc europejskim gościom w opuszczeniu niebezpiecznej strefy i w znalezieniu bezpiecznej drogi do Rostowa" - opisuje Dombrowskaja.

Dziennikarka zastanawia się, czemu na granicy bądź punktach kontrolnych niedaleko Donbasu, nikt nie zapytał, co zamierzają zrobić szwajcarscy kibice (choć jechali busem, na którym wymalowano m.in. napis "szwajcarscy kibice", a na szybie naklejono puchar świata). Dziennikarka nie wskazała jednak, w którym miejscu "przejęto" Szwajcarów - opisała jedynie, że niewiele zabrakło, by wjechali na front.

Nie wiadomo dokładnie, jak dalej potoczyły się losy grupy szwajcarskich kibiców, ale z wyniku swojej reprezentacji mogli być zadowoleni: Helweci zremisowali 1:1 z faworyzowaną Brazylią podczas niedzielnego spotkania.

Więcej o:
Komentarze (47)
Mundial 2018. Kibice ze Szwajcarii prawie wjechali do Donbasu
Zaloguj się
 • alberto_srapovoli

  Oceniono 25 razy 25

  Goscie ze Szwajcarii nie wiedzieli, ze wojna jest w zasiegu ich podrozy samochodem, a w innym artykule w gazecie ktos zastanawia sie, dlaczego Europejczykow nie interesuje, ze w Nigerii ludzie gina w zamachach bombowych.

 • antypopisowiec

  Oceniono 14 razy 12

  Ta sytuacja pokazuje, ze mieszkańcy Europy Zachodniej nie interesują się naszą częścią Europy. Niektórym u nas wydaje się , że jesteśmy pępkiem świata , a wielu ludzi Zachodu kompletnie nic o nas nie wie.

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 9

  O rany to ta pokojowa, mundialowa Rosja jakąś wojnę prowadzi..Niemożliwe..

 • kopalnianie

  Oceniono 8 razy 6

  Pytanie jak bardzo można nie orientować się w świecie, w którym się żyje.

 • siwywaldi

  Oceniono 30 razy 6

  Helweci są oszczędni, to postanowili jechać tańszym wariantem
  A jak by się potoczyły losy ich kibiców w Doniecku? Podejrzewam, że ze strony separatystów rosyjskich, NIC by im nie groziło. Gorzej by mogli zareagować nacjonaliści ukraińscy, dla których udział w "Mundialu Putina", to decyzja godna dotkliwej kary :-))

 • mark6

  Oceniono 9 razy 5

  W Donbasie panuje totalny burdel a Ukraińcy są ostatnimi, którzy chcą bić się za oligarchów z Kijowa i ich amerykańskich " doradców".

 • musklucki

  Oceniono 19 razy 3

  Ciekawe co by było, gdyby wjechali na tereny separatystów?
  Czy ci, przepuścili by ich dalej?
  Przypuszczam, że tak. Ostatecznie kibice są wszędzie.

 • nabbuko

  Oceniono 8 razy 2

  "na której czele stoi samozwańczy Aleksandr Zacharczenko." Serio? Znacie znaczenie słowa "samozwańczy"? Bo napisaliście własnie, że koleś sam siebie nazywa Aleksandrem Zacharczenką...
  Debile, sami debile...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX