Ciemna strona mundialu. Gdy drużyna przegrywa, przemoc domowa rośnie o 38 proc.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to radosny czas dla kibiców na całym świecie. Ale w wielu przypadkach to również strach i cierpienie ich rodzin. Badania wskazują na bardzo duży związek turnieju z przemocą domową.

Badania kryminologa uniwersytetu w Lancaster dr. Stuarta Kirbiego wykazały znaczny wzrost przemocy domowej w czasie mistrzostw świata. Kirby zbadał policyjne raporty dotyczące tego rodzaju przemocy w czasie mistrzostw w 2002, 2006 i 2010 roku z jednego z rejonów Anglii. Częstotliwość tego typu incydentów wzrastała o 38 proc., gdy drużyna narodowa przegrywała i o 26 proc., gdy zwyciężała.

Inne badania, przeprowadzone tylko na podstawie raportów z mistrzostw w 2010 roku potwierdzały tezę Kirbiego. W tym przypadku wzrost przemocy po przegranej wynosił 31,5 proc., a po wygranej 27,7 proc. Przemoc domowa zdarzała się znacznie częściej w trakcie meczy Anglii, ale notowano też ogólny wzrost w czasie całego turnieju. 

"Nie zmieniaj swojej frustracji w ich strach"

Hrabstwo Cambridgeshire prowadzi kampanię informacyjną związaną z tragicznym obliczem mistrzostw. Rozklejane są plakaty z imitacją ankiety: "Jak zareagujesz, gdy twoja drużyna przegra mecz?". Odpowiedz do wyboru to: kilka łez, kilka piw, umieszczenie ukochanej osoby w szpitalu.

Na plakacie znajduje się zachęta do zgłaszania przypadków przemocy domowej. Podano też numer infolinii dla osób, które obawiają się, że mogą kogoś krzywdzić. "Nie zmieniaj swojej frustracji w ich strach" - głosi hasło.

"Pokaż przemocy czerwoną kartkę"

Brytyjska organizacja dla ofiar przemocy domowej Pathway Project przed mistrzostwami zaczęła rozdawać ulotki z informacją o relacji między turniejem a przemocą domową i kontaktem dla jej ofiar. 

"Nikt bardziej od kobiet nie chce, żeby Anglia wygrała. Gdy przegrywa, przemoc domowa rośnie o 38 proc. Pokaż przemocy czerwoną kartkę" - czytamy. Pathway Project wyprodukowała także podkładki pod piwo z podobną treścią. 

Nie zareagowali na przemoc, dostali burgera po przejściach

Więcej o:
Komentarze (55)
Ciemna strona mundialu. Gdy drużyna przegrywa, przemoc domowa rośnie o 38 proc.
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 16 razy 12

  Ktoś te zabawy na trawniku bierze na poważnie?

 • kloceklego

  Oceniono 16 razy 12

  trzeba mieć zdrowo nasrane pod deklem, żeby kogoś napie...ć z powodu przegranej.

 • bialeem

  Oceniono 16 razy 8

  Wygra, przegra... nieważne, bo trzeba komuś spuścić wpie****. Zajebisty ten sport i jego fani tacy fajni, mądrzy i kulturni.

 • Oceniono 7 razy 7

  Wzrasta natomiast sprzedaż telewizorów w sklepach RTV, stare odbiorniki wyrzucane przez okno cieszą złomiarzy

 • tenare

  Oceniono 8 razy 6

  Jak stara przeszkadza w oglądaniu meczu, to chyba jest rzeczą oczywistą, že musi dostač w dziób.

 • jasmil82

  Oceniono 6 razy 6

  "Częstotliwość tego typu incydentów wzrastała o 38 proc., gdy drużyna narodowa przegrywała i o 26 proc., gdy zwyciężała."

  Pozostaje trzymać kciuki za remis :D.

 • swietyszczur

  Oceniono 7 razy 5

  Lomot na boisku lomot w domu

 • student_zebrak

  Oceniono 11 razy 5

  a tymczasem
  Jerusalem: Israel moved on Sunday to snap the lens shut on rights groups that monitor its troops' interactions with Palestinians by introducing a bill that would make it a criminal offence.

  Rights groups frequently film Israeli soldiers on duty in the occupied West Bank, documentation the organisations say is necessary to expose abuse by the military.

 • alfred_hugecock

  Oceniono 19 razy 5

  Ani słowa o tym, że 40% ofiar przemocy domowej w UK to mężczyźni (źródło: Parity, 2010). W 2017 roku 1,2 miliona kobiet i 0,7 miliona mężczyzn padło ofiarą przemocy domowej (źródło: ONS, 2017 - odpowiednik polskiego GUS). Mimo to w całej Wielkiej Brytanii istnieje tylko 18 ośrodków dla mężczyzn - ofiar przemocy domowej, ani jednego w Londynie. Dla porównania ośrodków dla kobiet jest 270. Ani słowa o tym, że w latach 2012-2015 liczba zgłoszeń przemocy domowej gdzie ofiarą jest mężczyzna wzrosła o 80% (źródło: MET).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX