Politycy podpisują porozumienie, ale protesty trwają. Macedonia jednak bliżej zmiany nazwy

Ministrowie spraw zagranicznych Grecji i Macedonii Nikos Kotzias i Nikoła Dimitrow podpisali porozumienie w sprawie zmiany nazwy tego drugiego kraju. Będzie się nazywał Republika Macedonii Północnej. Otwiera mu to drogę do UE i NATO.

Premierzy obu krajów Aleksis Tsipras i Zoran Zaew podkreślili, że to historyczna chwila.
Premier Grecji Aleksis Tsipras podczas ceremonii składania podpisów podkreślił, że doprowadzenie do porozumienia było patriotycznym obowiązkiem obu rządów. "Robimy historyczny krok, aby zabliźnić rany przeszłości i otworzyć drogę dla pokoju, solidarności, współpracy i rozwoju nie tylko dla naszych krajów, ale całych Bałkanów i Europy" - oświadczył Aleksis Tsipras. Dodał, że Bałkany w przeszłości wiele wycierpiały i że niewielu wierzyło, że uda się doprowadzić do porozumienia.


Premier Macedonii Zoran Zaew zaznaczył też, że porozumienie przyczyni się zarówno do rozwoju gospodarczego, jak i stabilizacji w całym regionie. Porozumienie zostało podpisane po greckiej stronie nad granicznym jeziorem Prespa. Okolice ochraniały wzmocnione oddziały policji. Podczas ceremonii był obecny specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych Mathew Nimitz. To on pośredniczył w negocjacjach między obu stronami przez prawie 25 lat. Uczestniczyli w niej też przedstawiciele UE i około 170 dziennikarzy z Grecji, Macedonii i innych krajów bałkańskich.


Porozumienie musi teraz ratyfikować macedoński parlament i podpisać prezydent tego kraju. Gjorge Iwanow zapowiedział jednak, że nie podpisze porozumienia o zmianie nazw. Jesienią odbędzie się też w Macedonii referendum w tej sprawie. W obu krajach odbywają się protesty przeciwko porozumieniu.

Grecja od lat domagała się od swego sąsiada zmiany nazwy. Z tego powodu kraj ten funkcjonował na międzynarodowej arenie pod tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii ( FYROM). Ateny tłumaczyły, że starożytna Macedonia to część ich dziedzictwa kulturowego. Obawiały się też roszczeń terytorialnych względem greckiego regionu o nazwie Macedonia. To tam urodził się Aleksander Wielki

Więcej o:
Komentarze (28)
Macedonia bliżej zmiany nazwy. Porozumienie podpisane
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 17 razy 9

  Jaja z tymi Grekami.

  To oni w XIXw za wszelka cene chcieli przekonac zachodnich Bułgarów że nie są Bułgarami tylko Macedończykami. Udało im się.

 • dar61

  Oceniono 5 razy -1

  Λέξεις, λέξεις, λέξεις... (Зборови, зборови, зборови...)
  Makedonija ante portas, Europo.
  Elláda na wylocie?

  ****
  '...Zoran Zaew...'
  Dosłowiańszyjmy ten anglosasizm zapisu:
  >>> Zoran ZAJEW... [wymowa polska dla 'Зоран Заев' - no to co, że wikipedyści błądzą]

 • nikt znany

  Oceniono 14 razy -2

  Jakkolwiek macedońscy politycy to często nacjonalistyczny scum, to jednak trzeba uczciwie przyznać, że w tym "sporze" rację ma Macedonia i to w 120%. A ma rację z jednej prostej przyczyny - to jest ich kraj i ich decyzja jak chcą się nazywać. Problemem Grecji, o którym się nie mówi jest fakt, że w rejonach przygranicznych Grecji żyje liczna mniejszość macedońska i jest ona brutalnie dyskryminowana (ekonomicznie i instytucjonalnie). Tych ludzi Grecy traktują jak podludzi. I jeszcze pyskują na sąsiada, jak ma nazywać sobie państwo. To jest taka sama jazda jak w przypadku Serbii i Kosowa - Serbia kiedyś miała większość etniczną w Kosowie, a obecnie jest tam kilka procent Serbów. Ale wielkie aj-waj, że Albańczycy się wyemancypowali.

 • yokoono23

  Oceniono 9 razy -5

  Czekam własnie kiedy nasi ogłoszą zmianę nazwy Polska na....????,codziennie wstając rano jestem bombardowana nowymi ustawami ,zmianami w prawie,kodeksie..........są grupy uprzywilejowane i takie na których spada cała ta pis-owska zemsta,strach się bać.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy -7

  Anonimowe protesty, bez podania nawet szacunkowej liczby protestantów, czyli na ulicach Grecji nie było aklamacji wśród motłochu.
  A jak naa Czerskiej?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 15 razy -7

  Współczuje obywatelom Macedonii. Wychodzi na to że mają rząd jak my za czasów PO, czyli ludzi o mentalności parobka gotowych za kilka euro wejść w doope niemcom/grekom/ruskim bez wazeliny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX