Afera szpiegowska w Niemczech. Na celowniku wywiadu miała być polska ambasada w Wiedniu

Władze Austrii żądają od Niemiec "pełnego wyjaśnienia" dlaczego niemiecki wywiad prowadził na szeroką skalę działalność szpiegowską na terenie Austrii.

O skandalu napisał m.in. austriacki dziennik "Der Standard", który publikuje listę inwigilowanych" obiektów". Sprawę zbada niemiecki parlament.
Austriackie media ujawniły listę instytucji, urzędów, przedstawicieli austriackiego oraz międzynarodowego biznesu, ale także polityków, którzy w latach 1999 - 2006 byli szpiegowani przez niemiecki wywiad BND. Na liście znajduje się także ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu.

"Pomiędzy przyjaciółmi takie rzeczy nie powinny mieć miejsca" - powiedział austriacki kanclerz Sebastian Kurz. "To jest niespotykane i nie do zaakceptowania" - dodał prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Jak poinformowały w niedzielę niemieckie media sprawę zbada parlamentarny "Zespół ds. Kontroli Wywiadu" w Bundestagu. "Sprawdzimy, czy zarzuty są nowe, czy jest to sprawa ujawniona w 2015 roku" - powiedział szef tego gremium Armin Schuster.
Nowe przepisy z 2016 roku pozwalają niemieckiej służbie BND na inwigilowanie zagranicznych sieci telekomunikacyjnych, oraz osobowych danych cudzoziemców przebywających za granicą, jeżeli służy to do zachowania bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Niemiec.
Ustawa zakazuje inwigilowania obywateli Niemiec.

Więcej o:
Komentarze (131)
Niemcy. Afera szpiegowska. Na celowniku wywiadu polska ambasada
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 34 razy 18

  Ale dlaczego mieliby szpiegować ambasadę Bolandii? Cóż takiego mogliby się dowiedzieć, wszakże ten tw. "Wolfgang" pracuje u nich w Niemczech, a jego żona w tzw. TK w Bolandii, mieli speców polskich typu San Escobar i mają ciemnoty rządzące obecne, co tam w Bolandii można wyszpiegować i po cholerę? Jaka kobyła jest każdy widzi.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 22 razy 12

  Wywiad zawsze wykonuje swoje obowiązki, także w krajach zaprzyjaźnionych (choćby i po to, żeby monitorować stan tego zaprzyjaźnienia i ewentualnie przeciwdziałać jego zmianie); nie ma w tym niczego dziwnego. Typowa afera polityczno-prasowa.
  Btw. ostatni ujawniony plan teoretycznej wojny USA z Kanadą (War Plan Red) pochodzi z 1974; później wprawdzie USA zrezygnowały oficjalnie z planów takiej wojny, ale komórka która się nimi zajmowała (tak samo jak hipotetyczną wojną m.in. z Meksykiem) istnieje nadal. I słusznie; po to wojsko jest, żeby przygotowywać się także na sytuacje trudno wyobrażalne, zamiast w razie potrzeby improwizować.
  Pozdrawiam

 • oczy_argusa

  Oceniono 19 razy 7

  Faktycznie, straszna "afera" bo wywiad wykonywał swoje podstawowe obowiązki... A Polski wywiad, póki jeszcze istniał nie szpiegował "przzyjaciół"? Fakt, nie na taką skalę bo nie był nigdy tak bogaty w środki finansowe konieczne do wykonywania zadań.
  Ujawnianie takich informacji za pośrednictwem mediów, to nie wynik "dziennikarskiego śledztwa" tylko kontrolowany przeciek. W jakim celu? Nie mam pojęcia...

 • realistas

  Oceniono 14 razy 6

  Polska nie ma wywiadu to nie ma kto podsłuchiwać. Poza tym podsłuchują wszyscy. Nieudacznicy dają się złapać. Wtedy jest afera.

 • kataryniarski

  Oceniono 22 razy 6

  Niemcy próbowali zdekonspirować puszkinowską agenturę wpływu, stąd podsłuchy "polskiej" ambasady?

  ciekawe czy TW Wolfganga tez podsłuchiwali?

  słyszałem, ze Stasi ma kopię zawartości teczki cheerleaderki Putina??? :D :D

 • antymemo

  Oceniono 5 razy 5

  Trudno się temu dziwić, skoro aktualny rząd Polski traktuje Niemcy jako głównego wroga Polski.
  Kto sieje wiatr...

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  U nas listę szpiegów Antek wystawił w internecie - już nawet nie ma czego szpiegować ...

 • petronella.kozlowska

  Oceniono 6 razy 4

  Niemcy szpiegują. A nich Ukraińcy i Rumunii składają podanie o azyl jako Syryjczycy, no i polskie ciężarówki nie przestrzegają znaków drogowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX