Książka Mike'a McCormacka ma jedno zdanie. Właśnie dostał za nią 100 tys. euro nagrody

Mike McCormack, autor powieści "Solar Bones", został laureatem prestiżowej nagrody International Dublin Literary Award. Książka przyciągnęła uwagę nie tylko krytyków, ale również mediów ze względu na nietypową formę - jest napisana jednym zdaniem.

Pisarz Mike McCormack został uhonorowany w Dublinie nagrodą literacką International Dublin Literary Award za swoją powieść "Solar Bones". Irlandczyk otrzymał tym samym 100 tys. euro. Ksiażka McCormacka została wybrana spośród 150 tytułów, nominowanych przez biblioteki w 111 miastach w 27 krajach. 

Mike McCormack. "Solar Bones"

"Solar Bones" to historia Marcusa Conwaya, mężczyzny w średnim wieku, który jako duch wraca do swojego domu, siada przy kuchennym stole i wspomina swoje życie - jako chłopca, mężczyzny, męża, obywatela.

270-stronicowa powieść napisana jest w formie jednego, długiego zdania, co zwróciło uwagę czytelników i jury. Jurorka Vona Groarke nazwała powieść "ambitną w swojej formie, odważną stylistycznie i porywającą językowo". 

- Główny bohater, Marcus Conway, nie żyje, o czym wiemy z tylnej okładki książki. Zadaniem powieści jest, dzięki cudowności języka, przywrócenie go do życia. I tak się dzieje, powieść przywraca go do życia, zarówno zwykłego, w codziennej rutynie, jak i nadzwyczajnego, badając, co oznacza bycie żywym - mówiła Groarke.

Jak podaje "Guardian", McCormack miał początkowo problem z zainteresowaniem książką wydawców, którym nie odpowiadała jej eksperymentalna forma. Ostatecznie powieść ukazała się w 2016 r. nakładem niewielkiego wydawnictwa Tramp Press. Okazała się strzałem w dziesiątkę - zdobyła brytyjską nagrodę Goldsmiths Prize, była też nominowana do prestiżowej nagrody Bookera.

Więcej o:
Komentarze (30)
Mike McCormack nagrodzony. Książka ma jedno zdanie
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 4 razy 4

  U nas tez mozna tak zrobic, wystarczy rozwinac skrot 'TKM', przytoczyc nazwe szajki rzadzacej czy slynne przemowienie z odwrocona czarno-biala optyka wg szalenca jaki noga (kolanem) juz w grobie a dalej kontynuuje dzielo zniszczenia i konfliktu polsko-polskiego :(

 • seneka_ml

  Oceniono 7 razy 3

  Książka Francisa Alana nie miała ani jednego zdania.Miała tylko tytuł 'Wszystko co mężczyźni wiedzą o kobietach'.A zarobił na niej o wiele więcej niż Mike McCormack na swojej jednozdaniowej.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 3

  "270-stronicowa powieść napisana jest w formie jednego, długiego zdania, co zwróciło uwagę czytelników i jury."
  =========================================================================
  Też mi sukces. Taki jeden prezydent całą swoją mądrość zawarł w jednym zwięzłym i dosadnym zdaniu - "Spieprzaj dziadu"...

 • zwolay

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś ktoś-a nie pamiętam, kto bo uczyłem się o tym w liceum-napisał książkę z dwoma zdaniami.Drugie było mniej więcej takie "I dalej szli."Nie pamiętam, autora ale było coś takiego więc ten facet odkrył Amerykę.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 2

  "I tak się kończy ich świat, nie hukiem, lecz skomleniem"

 • kasiapanowie

  Oceniono 1 raz 1

  Maciej Muzyczuk twierdzi, że nikt z gazeta.pl się z nim nie skontaktował w sprawie zgody na użycie filmowej narracji do tekstu ?

 • pick.up

  Oceniono 1 raz 1

  Jprld, to ci eksperyment :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX