Walczyli w Syrii i na Ukrainie. Teraz rosyjscy najemnicy mają nową fuchę. Ochraniają mundial

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji ochraniają rosyjscy najemnicy, którzy brali udział w kampaniach w Syrii i na Ukrainie - podaje Reuters. I wylicza, ilu członków konkretnych grup będzie pilnować bezpieczeństwa na mundialu.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej ruszyły w czwartek i potrwają do połowy lipca. Jeszcze przed jego rozpoczęciem pojawiły się pytania o bezpieczeństwo. Jak donosi Reuters, mecze na mundialu 2018 będą ochraniać rosyjscy najemnicy, którzy walczyli w Syrii i na Ukrainie.

Mundial 2018. Najemnicy będą pilnowali porządku

W Soczi odbędą się m.in. mecze z fazy grupowej krajów takich jak Portugalia, Hiszpania, Belgia, Panama, Niemcy, Szwecja, Australia i Peru, a także mecze ćwierćfinałowe. Na pomoc policji ruszą kozacy z lokalnej organizacji Kuban Cossack Army, którzy delegują do ochrony meczów 538 najemników - podaje Reuters, powołując się na dane od rzeczniczki organizacji. Od 2014 roku, jak wylicza agencja, zginęło co najmniej sześciu jej członków. Trzech na wschodniej Ukrainie, dwóch w Syrii, a ostatni zmarł z przyczyn naturalnych, krótko po powrocie z Ukrainy.

Najemnicy pojawią się również w Samarze, gdzie w ramach mundialu zagrają m.in. Kostaryka, Serbia, Dania, Australia, Urugwaj, Rosja, Senegal i Kolumbia. Lokalna organizacja kozaków - Volga Cossack Army - wyśle do ochrony rozgrywek 54 przedstawicieli. Reuters przypomina, że jeden z członków tej organizacji zginął w syryjskiej Palmirze w 2016 roku.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej potrwają do połowy lipca 2018Mistrzostwa świata w piłce nożnej potrwają do połowy lipca 2018 Fot. Dmitri Lovetsky / AP Photo

Najemnicy pojawią się również w Rostowie, gdzie kibice będą mogli zobaczyć mecze takich drużyn jak Brazylia, Szwajcaria, Urugwaj, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Meksyk, Islandia czy Chorwacja. W tym mieście dodatkowej ochrony podejmą się członkowie lokalnej organizacji Great Don Army, która wyśle około 200 ochroniarzy. Jeden z jej przedstawicieli w zeszłym roku został pojmany w Syrii przez tzw. państwo islamskie. Jego los do dzisiaj nie jest znany.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej pod ochroną

Nie inaczej będzie w Jekaterynburgu, gdzie rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożej 2018 dodatkowo będzie ochraniać 65 najemników z The Orenburg Cossack Army. Mają ochraniać stadion oraz okolice lotniska. W tym mieście zagrają m.in. Egipt, Urugwaj, Francja, Peru, Japonia, Senegal, Meksyk i Szwecja. Przynajmniej dwóch członków tej organizacji zginęło na Ukrainie, a trzech w Syrii - podaje Reuters, powołując się na oficjalną stronę organizacji.

W Jessentuki, gdzie bazę ma drużyna Nigerii, do ochrony włączy się organizacja The Terek Cossack Army. Organizacja straciła czterech najemników na Ukrainie i jednego w Syrii.

Mecze podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej odbędą się również na terenie Kaliningradu. Zagrają tu m.in. Nigeria, Chorwacja, Serbia, Szwajcaria, Hiszpania, Maroko, Anglia i Belgia. W ochronę włącza się najemnicy  The Baltic Cossac District. Kilka miesięcy temu jeden z członków tej organizacji został zabity w Syrii.

Mundial 2018 w Rosji trwa w najlepszeMundial 2018 w Rosji trwa w najlepsze Fot. Rebecca Blackwell / AP Photo

Bombardowania, gruzy, ranni i zabici. Od 7 lat to dla nich codzienność

Więcej o:
Komentarze (73)
Mundial 2018. Mecze będą ochraniać najemnicy z Syrii i Ukrainy
Zaloguj się
 • dirxml_iii

  Oceniono 12 razy 6

  najemnicy to były specnaz, w takim razie możemy być spokojni o mundial i żaden zakręcony Czeczen czy inny obcinacz głów z Syrii wierzący w swoja misje przed Allahem nie dostanie szansy na swoja promocję.

 • dirxml_iii

  Oceniono 11 razy 5

  Wacuś jak zwykle trzymasz fason, wypierdzielili Cię z Rosji za debilizm który tam soba reprezentowałeś, teraz szczekasz jak piesek Shitzu pozbawiony mózgu. Zrozum wreszcie przegrałeś z Rosją a Putin ma z Ciebie polew, mało tego przegrałeś z Polską i my tu mamy z Ciebie polew. Bardzo dobrze, że specnaz ochrania mundial bo żaden skiksowany wyznawca Allacha nie zrobi ludziom krzywdy. Dobrze, że Cię nie ma w Rosji bo byś robił ludziom lubiącym sport to samo co robią sandalarze z Wielbłądami. Wacuś lecz się chłopie, ja wiem, że na głowę za późno ale możesz leczyć się na PIĘTĘ!

 • ko_menta_tors

  Oceniono 11 razy 5

  a kto to są "najemnicy"? nie doczytałem tego...

  Czy to tacy sami jak ci "cywilni" Amerykanie, którzy gwałcili uwięzionych Irakijczyków po napaści na Irak (pod pretekstem posiadania broni chemicznej, której oczywiście Irak nie miał?)

  ale o nich, "GW" zachwycająca się tą agresją, nie pisała "najemnicy"...

 • conn-x-5

  Oceniono 13 razy 5

  Dla czosnkowej wybiorczej dzien bez napiedalanki na Rosje i Putina jest dniem straconym.

 • julietwhiskey

  Oceniono 17 razy 5

  A kto ma ochraniać? Seminarzyści z Niepokakanowa? To nie Polska, gdzie kierowcami w Ochronie Rządu są gó...arze z Kartą Rowerową.

 • spitzenreiter

  Oceniono 26 razy 4

  Już trochę lat na tym świecie żyję, ale jeszcze nigdy nie czytałem w gw tekstu pozytywnego o Rosji.

 • zgr-edo

  Oceniono 11 razy 3

  amerykańscy najemnicy w Iraku i Afganistanie panom redaktorom GW jakoś nie przeszkadzali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX