Odnalazł się skradziony list Krzysztofa Kolumba sprzed 500 lat. Obwieszczał odkrycie Nowego Świata

Watykan odzyskał list Krzysztofa Kolumba z 1493 roku. Dokument jest w tej chwili wart fortunę.

To był najważniejszy list w życiu Krzysztofa Kolumba. Sporządził go w 1493 roku, w cztery miesiące po odkryciu Nowego Świata. Oryginalny list został napisany w Hiszpanii i trafił na hiszpański dwór, do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli, którzy wspomogli wyprawę podróżnika.

List Kolumba szybko przetłumaczono na łacinę, a kolejne kopie wykonał rzymski drukarz Stephan Plannck. Do Watykanu łacińska wersja listu trafiła dużo później, w 1921 roku, jako część większego zbioru.

List Krzysztofa Kolumba. Co było w liście?

List obwieszczający wielkie odkrycie miał 8 stron. Kolumb opisał w nim urodzajne wyspy, bujnie porośnięte "drzewami sięgającymi gwiazd" oraz "onieśmielonych tubylców", którzy - zdaniem Kolumba - byli gotowi do tego, by przyjąć chrześcijaństwo.

Niemiłą niespodziankę przeżyli watykańscy bibliotekarze w 2011 roku. Wówczas amerykański ekspert ustalił, że w archiwach Stolicy Apostolskiej znajduje się fałszywa wersja listu Kolumba. Okazało się, że ktoś wykradł oryginał z Biblioteki Watykańskiej i podłożył fałszywkę. Kiedy? Dokładnie nie wiadomo - eksperci, którzy oceniali falsyfikat, datują go na XIX lub XX wiek.

Okazało się, że list Kolumba w 2004 roku trafił do kolekcjonera Davida Parsonsa z USA. Parsons zmarł w 2014 roku. Gdy wyszło na jaw, że list został skradziony, wdowa zdecydowała się go zwrócić. Uroczystość przekazania listu Krzysztofa Kolumba odbyła się 14 czerwca w Watykanie. - Zwracamy to prawowitym właścicielom - mówiła podczas ceremonii ambasador USA przy Watykanie Callista L. Gingrich.

W 2004 roku wspomniany kolekcjoner kupił list Krzysztofa Kolumba za 875 tys. dolarów. Obecnie jego wartość wyceniana jest na 1,2 miliona dolarów.

Papamobile tratuje konną policjantkę. Papież Franciszek zatrzymuje przejazd, by jej pomóc

Więcej o:
Komentarze (39)
Watykan. Odnalazł się skradziony list Krzysztofa Kolumba
Zaloguj się
 • lingua_nostra

  Oceniono 23 razy 21

  To nie jest rękopis, tylko stary druk, a dokładniej inkunabuł wydrukowany w Rzymie w oficynie Stefana Planncka w 1493 roku, w literaturze znany pt. "Epistola de insulis nuper inventis", czyli "List o niedawno odkrytych wyspach". Jeden z 33 egzemplarzy zachowanych na świecie, a więc rzadkość, ale nie unikat. Warto wspomnieć, że w Polsce posiadamy inne wydanie dokładnie z tego samego roku wydane przez tego samego drukarza, przechowywane w bibliotece seminarium we Włocławku.

 • futon

  Oceniono 10 razy 6

  "List Kolumba szybko przepisał łacinę". Dziekuję, dalej nie czytam.

 • c.t.k

  Oceniono 5 razy 3

  Kolumb wielce sobie cenił "onieśmielonych tybylców"
  "Można by z nich zrobić doskonałych robotników ,pięćdziesięciu ludzi starczyłoby zupełnie, aby utrzymać ich w ryzach i kazać im wykonywać wszystko, cokolwiek by się od nich żądało"
  Pisma, tłum. Anna Ludwika Czerny, PIW, Warszawa 1970,
  "W imię Trójcy Świętej, wysyłajmy więc wszystkich niewolników, których da się sprzedać."

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 3

  "tubylców, którzy - zdaniem Kolumba - byli gotowi do tego, by przyjąć chrześcijaństwo"
  A spróbowaliby nie być gotowi... Wielki Manitou by się na pewno wkur.nerwował, że jeszcze nie miał okazji poznać Jezusa.

 • Paul S

  Oceniono 3 razy 3

  A ja mam wampum indiański, opisujący albinosa ze śmieszną łódką, pytającego o drogę do jakichś Indii. Władcy Azteków zdecydowali się imigrantów nie wpuszczać, bo zagrażali tradycyjnej kulturze i religii, kazali podwoić ofiary z ludzi i przekazać całe złoto kraju świątyniom za modły i uznali problem za rozwiązany.

 • skromne-zero

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe, komu sukienkowi ukradli dokument w roku 1921? Przecież sukienkowi pedofile wszystko kradną, lub kupują za kradzione. Trzeba wreszcie zlikwidować polskie siedlisko tego robactwa i odesłać w kajdankach do Watykanu.

 • loneman

  Oceniono 4 razy 2

  Powinni pochwalic sie tez dzielami w jakich glosili "czarodziejstwo" i to jak "leczyli" (na dobre) z niego biedakow zielarzy, akuszerki i falszywie oskarzanych przypadkowych ludzi o te bzdury przez wrogich komus sasiadow.

 • Oceniono 5 razy 1

  Watykan to siedlisko zła patologii i pedofilii . Watykan odpowiada za ludobójstwo milionów niewinnych ludzi zamordowanych w imię okrutnego obrzezanego katolickiego boga śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX