Kalifornia podzieli się na trzy stany? Petycja w tej sprawie zostanie przegłosowana

Kalifornia być może zostanie podzielona na trzy osobne stany - lokalne władze poinformowały, że w tej sprawie odbędzie się specjalne głosowanie. Zadecydują Kalifornijczycy.

Terytorium Kalifornii może ulec zmianie – informuje „Rzeczpospolita”. Wszystko z powodu inicjatywy CAL3 dotyczącej podziału stanu na trzy odrębne jednostki. Pod petycją podpisało się ponad 400 tys. osób z 58 hrabstw, co oznacza, że będzie ona podlegać głosowaniu w wyborach powszechnych. Jak zapowiada Sekretarz Stanu Kalifornii, odbędzie się to 6 listopada tego roku.

Kalifornia. Zdjęcia sprzed i po katastrofie >>>

Kalifornia w nowej postaci

Kalifornia miałaby zostać podzielona na trzy stany – Północną Kalifornię, Południową Kalifornię i Kalifornię. Tej pierwszej przypadłyby tereny pomiędzy Zatoką San Francisco a Oregonem. Granica Południowej Kalifornii przebiegałaby od Fresno i zagarniała większą część obecnej powierzchni tego stanu. Właściwa Kalifornia składałaby się zaś z Los Angeles i obszarów poniżej Zatoki.

Kto jest za pomysłem?

To nie pierwsza dyskusja o podzieleniu Kalifornii na odrębne stany. Podobny pomysł zgłosił w 2012 i w 2014 roku miliarder Tim Draper. Najpierw chciał on utworzenia z Kalifornii dwóch stanów, potem aż sześciu. Jego inicjatywa nie weszła na drogę ustawodawczą, gdyż urzędnicy unieważnili część zebranych podpisów. Żeby projekt został poddany głosowaniu należało zebrać 365 tys. podpisów.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o:
Komentarze (67)
Kalifornia. Głosowanie w sprawie podzielenia stanu
Zaloguj się
 • jd3111

  Oceniono 27 razy 27

  Klasyczny przykład nagłówka spełniającego Prawo Betteridge'a. Oczywiście nie będzie żadnego podziału, gdyż a) w Kalifornii w sondażach opcja podziału ma regularnie poniżej 20%; b) większość prawników uważa, że ewentualne referendum będzie nieskuteczne ( zgodnie z konstytucją Kalifornii przedmiotem referendum może być "poprawka" do konstytucji stanowej, a nie "rewizja" konstytucji stanowej - podział stanu raczej podpada pod tę drugą kategorię); c) ewentualne przyjęcie nowych stanów wymagałoby zgody Kongresu, a raczej żadna partia nie miałaby na to ochoty - dla Demokratów to potencjalne stworzenie stanu (Południowa Kalifornia), w którym mogliby przegrać wybory prezydenckie - obecnie cała Kalifornia to w zasadzie pewne 55 głosów elektorskich dla kandydata Partii Demokratycznej, natomiast po podziale powstałyby dwa stany, w których dominowaliby Demokraci ("nowa" Kalifornia i Północna Kalifornia) oraz jeden "swing" state (Południowa Kalifornia), a zatem potencjalnie utraciliby w wyborach kilkanaście głosów elektorskich; z kolei Republikanie obawialiby się osłabienia swojej pozycji w Senacie (obecnych 2 demokratycznych senatorów z Kalifornii zastąpiłoby 4-6 Demokratów i 0-2 Republikanów; w najlepszej dla Republikanów sytuacji równowaga zostałaby utrzymana).

 • wagadudu

  Oceniono 17 razy 17

  No, dobrze. ale artykuł nie daje odpowiedzi na najistotniejszą w sumie sprawę - po ch... to robią?

 • stefan99999

  Oceniono 16 razy 12

  Mapka!!! Psiakrew, gdzie jest mapka?
  Schemacik, cokolwiek!

  A picture is worth a million words!

  Abstrahując od tego, czy to jest realne, czy nie.

 • aria-pura

  Oceniono 10 razy 10

  Kalifornia Południowa przyjmie za hymn „It Never Rains In Southern California”, Środkowa „Kalifornia mon amour", a Północna może „Hotel California”.

 • antropoid

  Oceniono 18 razy 10

  To lepiej niż Polska - która podzieliła się na dwa sorty: "lepszy" - i normalny.

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 7

  Niestety na wikipedli artykow o CAL_3 nie ma polskiej wersji. To dlumaczy dlaczego "redaktor nie był w stanie podać ani malki ani przyczyn. Jakby go wyslali na kurs korzystania z google translate to by moze umial stamtad skopiowac troche "mięsa" i wrzucic zmiast samych pustych frazesów

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 7

  Na 100lecie odzyskania przez Polske niepodleglosci powinni podzielić Kalifornie na 100 stanów!

 • major_tom_to_ground_control

  Oceniono 5 razy 5

  Proponuję zapłacić "wierszówkę" komentatorowi jd3111 bo naprawdę się przyłożył do odróżnieniu od "autora"

 • wpm1

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli ktoś nie wie po co to robią więc odpowiem: dla forsy. Gdyby Kalifornia została odrębnym państwem byłaby 7 gospodarką świata. USA bez Kalifornii nadal byłyby pierwsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX