Baobaby obumierają w zastraszającym tempie. Co jest przyczyną?

Najstarsze i najbardziej okazałe afrykańskie baobaby zaczęły masowo obumierać. Naukowcy nie ustalili przyczyny zjawiska. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianami klimatu.

Baobaby liczące od 1100 do 2500 lat, których szerokość wynosi tyle, co długość autobusu, więdną w całości lub częściowo. Przez ostatnie lata obumarło 9 z 13 najstarszych afrykańskich baobabów.

Baobab. Właściwości lecznicze >>>

Baobaby – drzewa życia

Baobaby to jedne z największych i najstarszych drzew na naszej planecie. Naturalnie występują w Afryce, a także na innych kontynentach w obszarze klimatu tropikalnego. Powykręcane gałęzie baobabu przypominają korzenie. Te drzewa mogą żyć nawet 3 tysiące lat. Baobaby magazynują wodę w swoim pękatym pniu – potrafią zmieścić jej nawet 120 000 litrów. Liście baobabów stanowią pożywienie, a także służą do produkcji naturalnych lekarstw, natomiast korę wykorzystuje się do tworzenia lin, koszy, tkanin, a nawet czapek. Baobaby są niezwykle wytrzymałe – można je podpalić lub zedrzeć z nich korę, a one po pewnym czasie wytworzą po prostu nową tkankę zewnętrzną. Jednak jeśli nie mają wystarczającej ilości wody, to gniją od pnia i upadają.

Wyniki badań baobabów

Naukowcy badali przyczynę wyginięcia tak dużej ilości sędziwych drzew. Okazało się, że chodzi o brak wody. W badanych próbkach było zaledwie 40 procent wody, podczas gdy norma dla baobabów wynosi 75-80 procent. Nie można jednoznacznie ustalić, dlaczego drzewa nie miały wystarczającej ilości płynu. Naukowcy wysnuwają przypuszczenie, że winne są zmiany klimatyczne.

Więcej o:
Komentarze (27)
Baobaby. Afrykańskie giganty zaczęły obumierać
Zaloguj się
 • 3miastoorg

  Oceniono 3 razy 3

  Już parokrotnie próbowałem w domu uprawiać baobaba. Mój rekord to 3 lata. O ile wykiełkować z nasionka to nie jest problem, udaje się w 80-90 procentach, to "obudzić po zimie" i właściwie podlewać przez zimę, gdy zrzucił liście, żeby nie zgnił, to jest bardzo trudno.

 • kuranieptak

  Oceniono 8 razy 2

  "Baobaby...których szerokość wynosi...".

  Autor ma braki na poziomie szkoły podstawowej.

 • Jan Tybicz

  Oceniono 6 razy 2

  Ważne, że są już w Wikipedii. W realu liczy się tylko plastik i beton.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 12 razy 2

  To może je podlewać?

 • monikaaleksandra

  Oceniono 3 razy 1

  Siła Małego Księcia jest zadziwiająca.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 1

  Za to gołebaby mają dzięki ociepleniu fantastyczny przyrost

 • java77

  Oceniono 5 razy 1

  Baobaby/Na calym swiecie odnotowuje sie masowe wymieranie palm i inych drzew.I nikt nie wie dlaczego.TAk samo dzieje sie u nas.Popytajcie sasiadow czy im drzewka nie obumieraja.Przejdzcie sie do parku i popatrcie na zatakowane chorobami drzewa.Jest ich cala masa.Obumrą w ciagu 5 lat.

 • u0

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro w Kapsztadzie wolno zużyć tylko 15 litrów wody dziennie na osobę pod groźbą wysokich kar (czyli de facto albo szybkie "mycie" albo kilka spuszczeń wody w WC dziennie...), a władze chcą transportować do Afryki góry lodowe (to nie żart - use Google...) to co w tym zaskakującego, że wody brakuje także w innych częściach Afryki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX