Wulkan Kilauea na Hawajach nadal niespokojny. Kolejna erupcja

Hawaje. Wulkan Kilauea

Hawaje. Wulkan Kilauea (Fot. L.E. Baskow / AP Photo)

Hawaje. We wtorek na Hawai'i, największej wyspie archipelagu, która znana jest również jako Big Island, doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Kilauea. Wulkan o wysokości 1247 m n.p.m. jest nad wyraz aktywny od początku maja.

Wzmożona aktywność wulkanu Kilauea na Hawajach zmusiła ponad 2 tys. mieszkańców do opuszczenia domostw. We wtorek wulkan wybuchł pyłami i gazami wulkanicznymi, które osiągnęły wysokość od 3 tys. do ponad 9 tys. metrów n.p.m - podał Reuters. 

Wybuch wulkanu w Gwatemali >>>

Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych umiejscowiony na Oceanie Spokojnym. Do pierwszych wybuchów wulkanu Kilauea doszło już na początku maja. Z tego powodu ewakuowano mieszkańców okolicznych terenów. Od 11 maja nieczynny jest również park narodowy, na terenie którego znajduje się wulkan.

Największa erupcja wulkanu Kilauea od lat

Wulkan Kilauea jest stale aktywny od 1983 roku. Jednak jego wczorajszy wybuch był jednym z największych w USA na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – tak podaje wulkanolog Scott Rowland. Wulkan Kilauea zajmuje ponad 1/10 obszaru wyspy. W jego głównym kraterze znajduje się jezioro lawowe. Według mitologii hawajskiej wulkan Kilauea zamieszkiwała bogini wulkanów Pele.

Hawaje. Jest drugi wulkan

Hawaje posiadają również inny wysoce aktywny wulkan. To wulkan Mauna Loa, który wznosi się na wysokość 4169 m n.p.m. i zajmuje połowę powierzchni wyspy. Wulkan Mauna Loa jest stale aktywny, a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1984 roku i trwała przez 22 dni. Aktywność wulkanu kontroluje specjalistyczna aparatura.

Gwatemala. Erupcja wulkanu Fuego powoduje spustoszenie.

Czy te osoby mogły się kiedykolwiek spotkać? W tym quizie trzeba mieć wiedzę i dobrze kojarzyć
1/20Podajemy dwie postaci historyczne, na podstawie tego, kiedy żyły, określcie, czy mogły się spotkać. Na początek Napoleon Bonaparte i caryca Katarzyna:
Zobacz także
 • Księżyc zachodzący za wulkanem Teide na Teneryfie To nie fotomontaż ani przeróbka. Tak Księżyc zachodził za wulkanem na Teneryfie
 • Pogrzeb ofiar wybuchu wulkanu w Gwatemali Gwatemala opłakuje bliskich. Kataklizm zaskoczył ludzi. "Dom matki pogrzebało z całą rodziną"
 • Erupcja wulkanu Fuego. Alotenango, Gwatemala, 3 czerwca 2018 Gwatemala. Wulkan Fuego powoduje spustoszenie. Ratowników zatrzymał strumień lawy
Komentarze (5)
Wulkan Kilauea na Hawajach nadal niespokojny. Kolejna erupcja
Zaloguj się
 • wyjepka

  Oceniono 5 razy 3

  Obłożyć wulkan podatkiem od emisji CO2 i dowalić mu jeszcze za zatruwanie środowiska !

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  Nie maja naszego "rzadu" bo po zebraniu opinii narodu uchwaliliby wieczny zakaz erupcji, szamani zas po sowitej oplacie i czekaniu na koniec zjawiska udawaliby, ze "odpedzili" zagrozenie :D

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy -2

  "Wulkan Kilauea na Hawajach nadal niespokojny."

  Czytamy Kilauea, myślimy Eyjafjallajökull!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje