Skandal seksualny w chilijskim Kościele. Papież Franciszek przyjął rezygnację trzech biskupów

Miesiąc od złożenia dymisji przez wszystkich 34 członków chilijskiego episkopatu, papież przyjął rezygnacje trzech biskupów. Wśród nich jest oskarżany o tuszowanie pedofilii Juan Barroso z diecezji Osorno.

Papież Franciszek po skandalu seksualnym w chilijskim Kościele przyjął też rezygnację Cristiana Caro z Puerto Montt i Gonzalo Duarte z Valparaiso.

Najgłośniej jednak mówi się o rezygnacji Juana Barroso, który przez kilkadziesiąt lat pomagał tuszować przypadki pedofilii, których dopuszczał się ksiądz Francisco Karadima, który w latach 80. i 90. był pod protektoratem Barrosa. Karadima przez lata wykorzystywał seksualnie wychowanków w swojej parafii w Santiago, a Barroso pomagał to tuszować. Ani chilijski episkopat, ani Watykan długo nie wierzyli w winę Karadimy. Został uznany za winnego dopiero w 2011 roku - pozbawiono go stanowiska i wysłano na wieczną pokutę.

Dymisji Barosso od kilku lat domagali się wierni z diecezji Osorno, w której był ordynariuszem.

Papież Franciszek przyjął dymisję trzech biskupów z Chile

Jeszcze w styczniu br. Franciszek był przekonany, że Barroso jest niewinny. Zmienił zdanie dopiero po przeczytaniu raportu prokuratorów, których sam wysłał do Chile, by jeszcze raz zbadali sprawę.

Po przeczytaniu raportu wysłanników papież wezwał do Rzymu przedstawicieli chilijskiego episkopatu i również przedstawił im jego wyniki. Następnie wymusił dymisję wszystkich biskupów. Franciszek kazał chilijskim hierarchom przeprosić wiernych, których także osobiście poprosił o wybaczenie za to, że nie uwierzył w świadectwa ofiar.

Papież wysłał do odwołanych diecezji swoich wysłanników, administratorów apostolskich, którzy mają pomóc naprawić kościół w Chile.

Trzy poniedziałkowe dymisje w Chile nie są zapewne ostatnimi. W tuszowaniu pedofilii w Chile brali udział także kardynał Francisco Errazuriz oraz najprawdopodobniej nuncjusz papieski Ivo Scapolo.

Papież Franciszek uderzony koszulką w twarz. Incydent podczas pielgrzymki do Chile

Więcej o:
Komentarze (40)
Papież Franciszek przyjął dymisje trzech biskupów z Chile
Zaloguj się
 • nuclearsnake

  Oceniono 14 razy 10

  a cóż to się zawsze przydarza całkowicie aseksualnym klechom oddanym w całości bozi? znowu jakieś dzieci prowokowały cnotliwego duszpasterza swoim strojem i zachowaniem, tak jak kobiety prowokują "mężczyzn" (czyt. przestępców seksualnych)?

 • def11

  Oceniono 10 razy 8

  Rozumiem, że "nasi" przykładu nie wezmą, w ogóle o sprawie nie słyszeli, a papier urzędowy zaświadczający wystawić może prokurator Piotrowicz..

 • barbarella.net

  Oceniono 7 razy 7

  Skandalem jest nazywanie przestępstwa skandalem.
  Tuszowanie pedofilii to nie skandal - to przestępstwo.
  Wykorzystywał seksualnie wychowanków to przestępstwo.
  Skandalem za to jest, że za przestępstwo jedynie pozbawia się gościa stanowiska i wysyła na wieczną pokutę, zamiast zastosować karę więzienia.

 • pan.szklanka

  Oceniono 11 razy 7

  Bajki o dobrym papieżu ciąg dalszy.
  Facet stojący na czele tak potężnej organizacji nie jest idiotą. Wie, że nie ma i nie było żadnego boga.
  Chodzi o władzę, kasę i bezkarność.

 • kater-11

  Oceniono 5 razy 5

  U nas tak nie ma . U nas to kilkuletnie dzieci brutalnie gwałcą księży, tak twierdzi bp Michalik . Ciekawe ile razy go zgwałciły , te kilkuletnie dzieci . Ks Oko też był skrzywdzony przez dzieci ?

 • krynolinka

  Oceniono 13 razy 5

  Kulsony w sutannach.

 • religious-vigilante

  Oceniono 4 razy 4

  "Został uznany za winnego dopiero w 2011 roku - pozbawiono go stanowiska i wysłano na wieczną pokutę."
  Kara drastycznie surowa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX