Fiński biznesmen przekroczył prędkość o 21 km/h. Teraz musi zapłacić 62 tys. euro

Fiński biznesmen został ukarany mandatem na Wyspach Alandzkich za zbyt szybką jazdę. Policja wzięła jednak pod uwagę jego zarobki, więc wysokość mandatu znacznie przekroczyła stawki, z którymi mają do czynienia kierowcy np. w Polsce.

Ekonomista i biznesmen 72-letni Anders Wiklof jadąc w sobotę drogą na Wyspach Alandzkich przekroczył prędkość o 21 km/h. Tam, gdzie powinien jechać maksymalnie 50 km/h, licznik wskazywał 71 km/h - podaje portal Expressen.se.

W efekcie mandat wyniósł 62 250 euro, czyli równowartość ok. 270 tys. zł. Wszystko przez to, że kary za szybką jazdę w Finlandii są uzależnione od wysokości zarobków. A Wiklof zarabia sporo - jest jednym z właścicieli banku Alandsbanken.

- Wolałbym wydać pieniądze na osoby starsze, chore, pomoc dzieciom lub cokolwiek innego - mówił niezadowolony biznesmen w rozmowie z portalem Alandstidningen.ax.

To nie pierwszy tak wysoki mandat, który otrzymał Wiklof. W 2013 r. musiał zapłacić 95 tys. euro za przekroczenie prędkości o 27 km/h.

Więcej o:
Komentarze (145)
Finlandia: horrendalnie wysoki mandat za szybką jazdę
Zaloguj się
 • Kuba x44

  Oceniono 52 razy 38

  "Wolałbym wydać pieniądze na osoby starsze, chore, pomoc dzieciom lub cokolwiek innego - mówił niezadowolony biznesmen".
  Przecież to jest mandat, kara. a nie dobroczynność. Jak chce to może drugie tyle dołożyć na chorych, nikt mu nie broni.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 44 razy 36

  A u nas biznesmen dostanie 500zł zwyzywa funkcjonariuszy perdolnie drzwiami i odjedzie z piskiem opon.

 • dziadekjam

  Oceniono 38 razy 24

  Dobrze że w Polsce wyspokość mandatów nie jest zależna od dochodów, bo "biednym" księżom trzebaby dopłacać...

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 20

  To jest bardzo słuszna koncepcja. Na Wyspy Alandzkie nie wybierze się żaden pisowski radny.
  Nawet Karol Karski nie wsiądzie do meleksa.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 20 razy 20

  panie bankier- trzeba zatrudnić szofera za minimalną krajową i wtedy można przekraczać praktycznie bez konsekwencji finansowych. A zagrożenie w ruchu drogowych takie samo.

 • gazkom

  Oceniono 20 razy 18

  Boże, ale ta Finlandia to jakiś dziki kraj. Jest tak daleko w tyle za Polską. My już dawno jesteśmy w XXI w. jeśli chodzi o ochronę danych osobowych. W naszym pięknym kraju wszyscy, którzy złamią prawo mogą się czuć pewni, że nikt się o tym nie dowie. WB też jest mocno zapóźniona, bo tam też podają pełne dane tych co popełnią wykroczenie lub przestępstwo. Możemy być z siebie bardzo durni.... znaczy dumni :D

 • stachkaz47

  Oceniono 27 razy 15

  Polscy kulsony też potrafią karać -ucznia 3klasy technikum za brak okularów +0,5 w czasie jazdy- 500zł. Mógł dać 50zł. ale się dowartościował.
  Za spowodowanie kolizji ,za jazdę na czerwonym świetle , za przekraczanie podwójnej ciągłej, za wyprzedzanie na skrzyżowaniu przepuszczającego pieszych też 500zł.
  Ale to Polska katolska sprawiedliwość.

 • plastikpiokio

  Oceniono 18 razy 14

  tam nie ma równych i równiejszych a jeżeli go stać to zapłaci.---a w polszy za wyprzedzanie na skrzyżowaniu pojazdu który skręca w lewo i spowodowanie wypadku /szpital / są w stanie zmienic prawo o ruchu drogowym ----myslą te puste główki .aby tylko się wywinąc.

 • xynat

  Oceniono 11 razy 11

  "Wolałbym wydać pieniądze na osoby starsze, chore, pomoc dzieciom lub cokolwiek innego - mówił niezadowolony biznesmen". - A kto mu broni? Nie wesprze dom dziecka, dom opieki nad starszymi a potem niech jeździ zgodnie z przepisami. Czy ktoś mu tego zabrania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX