W Iraku miało odbyć się powtórne liczenie głosów wyborczych. Wtedy spłonął magazyn z urnami

W Bagdadzie ogień pochłonął halę, w której magazynowano urny z głosami przeznaczonymi do ponownego przeliczenia. W maju w Iraku odbyły się wybory parlamentarne, które mogły zostać sfałszowane.

W magazynie przetrzymywano głosy z jednej z komisji wyborczych w Bagdadzie. Nie wiadomo, co wywołało pożar i jaki jest zakres szkód. Przedstawiciel władz Bagdadu w rozmowie z Al-Jazeerą stwierdził, że spaliły się wszystkie urny. Z kolei rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych przekonywał, że wprawdzie jakieś urny mogły zostać nadpalone, ale najważniejsze z nich są w tych halach, których nie dotknął pożar.  

Do zdarzenia doszło przed planowanym ponownym, ręcznym liczeniem głosów po tym, jak pojawiły się oskarżenia o fałszowanie wyborów - podaje serwis Rudaw. Parlament zarządził też zniszczenie głosów oddanych przez kurdyjskie siły bezpieczeństwa, wewnętrznych uchodźców i obywateli mieszkających za granicą Iraku. 

Wezwanie do ponownych wyborów

Dotychczasowy premier Iraku Hajdar al-Abadi nazwał pożar "spiskiem przeciwko Irakowi". Nakazał też służbom "ostro" rozprawiać się z ewentualnymi podobnymi przypadkami.

Spiker irackiego Parlamentu wezwał do przeprowadzenia ponownych wyborów i aresztowania oszustów. - Chodziło o to, by ukryć oszustwo i manipulowanie głosami, oszukać Irakijczyków i zmienić ich wybory - mówił Salim al-Dżaburi. Również Koalicja Wiary, sojusz popieranych przez Iran bojówek szyickich, który uzyskał drugi wynik w wyborach, uważa, że pożar został wywołany celowo.

Elektroniczne liczenie głosów

W Iraku po raz pierwszy użyto do liczenia elektronicznego systemu, a wynik wyborów był dużym zaskoczeniem. Koalicja szyickiego duchownego Muktady as-Sadra zwyciężyła, zdobywając 54 z 328 miejsc. W ubiegłym tygodniu parlament zdecydował jednak o ponownym przeliczeniu 11 milionów głosów. Kontrolę nad ponownym liczeniem odebrano komisji wyborczej i przekazano komitetowi dziewięciu sędziów.

Więcej o:
Komentarze (46)
W Iraku miało odbyć się powtórne liczenie głosów wyborczych. Wtedy spłonął magazyn z urnami
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 23 razy 19

  U nas będą mieli więcej fantazji.
  Z kart wyborczych zrobią konfetti dla Zielińskiego.

 • marko_uk

  Oceniono 17 razy 15

  Podpowiadajcie pisiorom, podpowiadajcie... :(

 • extrafresh

  Oceniono 21 razy 15

  Bojówki Jojo B. już ćwiczą podpalając składowiska.

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 13

  He, he...
  Obawiam się, że coś podobnego może "zdarzyć" się i u nas. Bo jak mawiał tow. Stalin, nie ważne kto i jak głosuje, ważne jest natomiast, KTO liczy głosy :-))

 • benzyl

  Oceniono 16 razy 12

  Nie po to u nas PiS-kłamcy wymyślili przewożenie urn i liczenie gdzie indziej.

 • extrafresh

  Oceniono 14 razy 10

  Podpalamy i Sp!erdalamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX