Baltops 18. Ćwiczyli desant żołnierzy NATO na plażę w Ustce

Baltops 18. Na Morzu Bałtyckim odbywają się 46. ćwiczenia wojsk NATO. W Ustce przeprowadzono desant prawie pięciuset amerykańskich marines oraz żołnierzy rumuńskiej piechoty morskiej.

Baltops 18 rozpoczęły się w Kłajpedzie, bo w tym roku zorganizowanie fazy przygotowawczej manewrów powierzono Litwie. Tam ustalono szczegóły dotyczące ćwiczeń. 

Baltops 18 - desant na plażę w Ustce

W następnej kolejności żołnierze odbyli ćwiczenia, których celem było odgrywanie wojsk międzynarodowych. To właśnie w ramach tego zadania odbył się desant żołnierzy z morza na plażę w Ustce. Brali w nim udział - jak podała TVN24 - amerykańscy marines i żołnierze rumuńskiej piechoty morskiej. Jak mówił kpt. Brian Finman, grupa zadaniowa ma "zademonstrować zdolność do przerzutu sił na brzeg".

Tak wyglądała ta część ćwiczeń Baltops 18:

Czym są ćwiczenia Baltops?

Baltops (Baltic Operations) to kryptonim największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Morzu Bałtyckim. Nasz kraj jest jednym z państw-gospodarczy. Organizowanie manewrów Baltops przez sojuszników NATO ma miejsce od 1972 roku. Od 1993 roku udział bierze w nich również Polska i inne dawne państwa socjalistyczne.

Ćwiczenia międzynarodowe przeprowadzane w ramach Baltops mają wyszkolić żołnierzy w zakresie odnajdywania i zwalczania okrętów podwodnych, prowadzenia wojny powietrznej i minowej oraz desantu morskiego.

BaltopsBaltops Fot. Mindaugas Kulbis / AP Photo

Baltops 18. Kto uczestniczył?

W Baltops udział wzięło kilka okrętów, w tym ORP Kraków. Na jego pokładzie znalazł się pluton amerykańskich Marines. Po desancie żołnierzy, do brzegu dobił ciężki sprzęt. Z pokładu USS Oak Hill wyruszyły gąsienicowe amfibie, potem przerzucono również czołgi oraz pojazdy pomocnicze.

Więcej o:
Komentarze (55)
Baltops 18. W Ustce trwają ćwiczenia NATO
Zaloguj się
 • Adam Traczyk

  Oceniono 5 razy 5

  Brudnym czołgiem do wody? Jeżdzenie po plaży? A gdzie policja była?

 • zokko

  Oceniono 5 razy 5

  To tylko ćwiczenia??.Myślałem,że chcą wprowadzić demokrację i obalić reżim

 • niko8472

  Oceniono 7 razy 5

  I co? Rosjanie nie dra ryja ze to straszna prowokacja itd. itp.?

 • metenburg

  Oceniono 11 razy 5

  Warto by tez wspomniec o kolejnym zwyciestwie dzielnych szwejkow z NATO w Estonii. 3 wozy rozbite, 20 szwejow w szpitalu.

 • ad2009

  Oceniono 6 razy 4

  A WOT naszych pieknych plaż nie bronil? To przeciez byla idealna okazja, bo podobno do tego sa przeznaczeni.

 • lubat

  Oceniono 6 razy 4

  W tych ćwiczeniach biorą udział także żołnierze izraelscy. Ciekawe, dlaczego wokół nich taka cisza? Czyżby dlatego, że oni są rosyjskojęzyczni, a w związku z tym putino-nie/pewni?;)

 • Oceniono 8 razy 4

  Czy desant jest działaniem obronnym, czy zaczepnym. Czyżby wojska NATO ćwiczyły atak na plaże Obwodu Kaliningradzkiego. Do tej pory czytałem, że agresorami są tylko Rosjanie.

 • kimdongun

  Oceniono 3 razy 3

  Jak dzieci. To Ruscy mieli wjazd poduszkowcem na plażę kilka lat temu. Popłakałem się ze śmiechu.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 11 razy 3

  A parawany bojowe z różańcem bezobsługowym typu Janusz mark IV na wyposażeniu są?
  Jak nie to wojsko bezbronne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX