Polscy archeolodzy odkryli w Albanii zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat

Zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat - Bassanię - odkryli polscy archeolodzy w Albanii. Twierdza prawdopodobnie została zniszczone przez Rzymian w początkach naszej ery. Do tej pory jej ruiny uznawano za naturalne ostańce skalne.

Zaginione miasto znaleziono niespodziewanie w północno-zachodniej Albanii w okolicy współczesnej Szkodry. Z ustaleń naukowców wynika, że jest to najprawdopodobniej Bassania - miasto opisane przez rzymskiego historyka, Liwiusza (59 lat p.n.e. - 17 r. n.e.) w kontekście zmagań wojsk rzymskich z ostatnim królem Ilirów, Gentiosem.

W maju archeolodzy odkopali tylko część murów oraz bramę. - Konstrukcje obronne były wzniesione z dobrze dopasowanych, olbrzymich bloków kamiennych - powiedział kierownik wykopalisk, prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Odsłoniętej bramie towarzyszyły dwa bastiony, do których dochodzą potężne mury obronne o szerokości ponad 3 m. Ich ściany zewnętrze wykonano z profilowanych bloków kamiennych. Przestrzeń między nimi wypełniona była drobnymi kamieniami i ziemią.

"Olbrzymie starożytne miasto"

Jak wyjaśnił prof. Dyczek, ten typ konstrukcji jest charakterystyczny dla hellenistycznych budowli obronnych. Takie datowanie potwierdzają również odkryte przez archeologów zabytki znajdowane przy murach - to monety i fragmenty naczyń ceramicznych z IV-I w. p.n.e. Oznacza to, że miasto istniało w czasach królestwa iliryjskiego, które przestało istnieć na przełomie er po inwazji rzymskiej.

- Wokół Szkodry w ostatnich latach zaczęliśmy poszukiwać osad i twierdz, które stanowiły jej zaplecze ekonomiczne i militarne. Dzięki zastosowaniu różnych metod, w tym nieinwazyjnych, zlokalizowaliśmy relikty olbrzymiego starożytnego miasta - opisał prof. Dyczek.

Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że nowo odkryte miasto było trzykrotnie większe od antycznej Szkodry - pas potężnych murów kamiennych obejmował obszar ok. 20 hektarów.

"Jego nazwa mogła więc zostać zapomniana"

Naukowców zastanawia zupełny brak informacji na jego temat w przekazach podróżników sprzed ostatnich kilkuset lat. - Wyjaśnienie tego milczenia podróżników, którzy z niezwykłą drobiazgowością opisywali inne, nawet małe stanowiska i pojedyncze ruiny, jest dość zagadkowe. Mogło tak być, jeśli miasto przestało istnieć bardzo dawno temu tak, że jego nazwa uległa zapomnieniu - zasugerował archeolog. Najnowsze badania potwierdziły, że rzeczywiście kres istnienia miasta przypada na początek I w n.e. – koniec panowania cesarza Oktawiana Augusta - i od tego momentu było opuszczone albo zniszczone w czasie rzymskiej inwazji. - Jego nazwa mogła więc zostać zapomniana - uważa prof. Dyczek.

Ruiny na wzgórzu mogły nie wzbudzić większego zainteresowania ze względu na jego specyficzną budowę geologiczną - tworzą je zlepieńce i piaskowce. - Po wiekach działania erozji, resztki kamiennych konstrukcji majaczące na powierzchni przypominają bardziej naturalną strukturę geologiczną wychodzącą na powierzchnię ziemi, niż wzniesione celowo przez człowieka budowle - opisał naukowiec.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o:
Komentarze (16)
Polscy archeolodzy odkryli w Albanii zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat
Zaloguj się
 • red.kris

  Oceniono 1 raz 1

  No i co?

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 1

  ! :)

 • kuba161048

  Oceniono 13 razy 1

  I były to początki pisu.

 • dar61

  Oceniono 4 razy 0

  Budowanie imperiów to demolowanie [np.] Europy małych ojczyzn.
  Choć twierdzy, Redaktorze, nie zwałbym miastem.

  Ileż narodów w Europie unicestwili Indoeuropejczycy, wiedzą tylko Baskowie i ewent. Lapończycy...

  ***
  OdPASTujmy:
  '...miasto przestało istnieć bardzo dawno temu tak, że jego...'
  >>> temu, [PRZECINEK] tak [BEZ PRZECINKA] że jego...
  >>> temu, tak że jego... [zasada COFANIA PRZECINKA]

  Niepojęte, jak isniejące w zdaniu słówko 'po' generuje w tej Redakcji obok siebie zbędne przecinki:
  '...Po wiekach działania erozji, resztki kamiennych konstrukcji majaczące na powierzchni przypominają...'
  >>> erozji resztki... [BEZ PRZECINKA]

 • 900turbo

  Oceniono 10 razy 0

  To zaginione królestwo Popka i gangu Albanii :-)

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 3 razy -1

  Zamieszkane?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX