Grecy protestują przeciwko nazwie "Macedonia". Demonstracje na ulicach 20 miast

W ponad dwudziestu greckich miastach odbyły się demonstracje przeciwko używaniu przez sąsiedni kraj nazwy "Macedonia". Ich organizatorzy podkreślali, że to odpowiedź na negocjacje, jakie rząd w Atenach prowadzi z rządem w Skopje.

Porozumienie w sprawie nowej nazwy kraju otworzy Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii drogę do UE i NATO. To właśnie pod takim szyldem państwo to funkcjonuje na międzynarodowej arenie.

Pikiety odbyły się w całym kraju. Główna - w miejscu urodzenia Aleksandra Wielkiego, w starożytnej Pelli w greckim regionie Macedonia. Protestujący trzymali w rękach greckie flagi i transparenty z napisem: "Macedonia to ziemia naszych ojców".

Ministrowie uzgadniają szczegóły

Niedawno ministrowie spraw zagranicznych sąsiadujących ze sobą krajów osiągnęli ramowe porozumienie, które zawiera nową nazwę dla byłej jugosłowiańskiej republiki. Wszystkie omawiane opcje zawierają jednak słowo: "Macedonia".

Ateny żądają też zmian konstytucyjnych w sąsiedniej republice, co z kolei powoduje sprzeciw w Skopje. Ostatnie rozmowy będą się toczyć między premierami obu krajów, porozumienie musiałyby też zatwierdzić parlamenty tych państw. Tymczasem organizatorzy protestów zapowiedzieli nową pikietę. Ma się ona odbyć w niedzielę w Atenach.

Kilka miesięcy temu odbyły się też w tej sprawie demonstracje w Salonikach i Atenach. Wzięło w nich udział ponad pół miliona Greków. Tłumaczą, że dla nich to kwestia tożsamości narodowej, historii i bezpieczeństwa.

Macedonia przyjęła swoją nazwę po odłączeniu się od Jugosławii w 1991 roku . Grecy się na nią nie zgodzili. Dlatego na międzynarodowym forum występuje pod tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii[ (FYROM).

Więcej o:
Komentarze (60)
Grecy protestują przeciwko nazwie "Macedonia". Demonstracje na ulicach 20 miast
Zaloguj się
 • zegrz

  Oceniono 17 razy 15

  To jest dopiero chichot historii...
  Przez stulecia Grecy uważali Macedończyków za barbarzyńców i nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego.
  Dopiero jak Filip II Macedoński podbił Grecję a jego syn Aleksander Wielki poprowadził ich na podbój świata to im się zmieniło.

 • stach_79

  Oceniono 22 razy 8

  Grecy to kłótliwy i mało inteligentny Naród. Spowodowali kryzys, potem nie czuli się odpowiedzialni za to co wyrabiali. Teraz rozpamiętują zdarzenia sprzed 1000 lat.... przykre.

 • amon34

  Oceniono 7 razy 5

  Dali by już spokój. W iluż to państwach istnieją regiony o nazwach identycznych jak nazwa państwa sąsiedniego. To pytanie o to, czy pierwsze było jajko, czy kura. Protestujący Grecy okazują zwykły brak klasy, dystansu i niestety w czystej postaci nacjonalistyczne prostactwo.

 • borys_heinza

  Oceniono 13 razy 5

  Czy Macedończycy nie mogliby przyjąć nazwy PISNEYLAND - my na początek dołożylibyśmy im gratis prawie nowego premiera, prezydenta i jednego prezesa partii, a nawet znaną stacje radiową.

 • Adam Janc

  Oceniono 6 razy 4

  Nawiedzeni nacjonaliści niczym u nas w kraju. Świat jest pełen idiotów.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 6 razy 4

  Przeciez wszyscy, ktorzy jezdza do Wloch wiedza, ze "Macedonia" to jest salatka owocowa.

 • koles751

  Oceniono 4 razy 4

  Spór na miarę Gorzowa Wielkopolskiego. Może niech się zamienią?

 • obeznany

  Oceniono 18 razy 4

  Parodia. Tej bandzie leniwych pasterzy kóz totalnie odbiło po odkryciach archeologicznych 19 wieku. Wcześniej byli turecką prowincją i odbierani w Europie jako odmiana Turks. W 18-wiecznym przewodniku po Europie tzw. Volkertafel figurują razem z Turkami w rubryce "Tirk oder Griech" dzieląc z nimi wszystkie, niemal wyłącznie bardzo negatywne cechy jak lenistwo, tchórzostwo, słabość i duża skłonność do oszustw. Te cechy charakteru pozostały im do dzisiaj ale ciągle dorabiają sobie tożsamość znanego ludu żyjącego ne tej ziemi przed 3000 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX