Nie będzie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce. "Nie mamy tego w planach"

Nie będzie stałych baz amerykańskich wojsk w Polsce. Ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO powiedziała Polskiemu Radiu, że Waszyngton w ogóle nie rozważa takiej możliwości.

Sprawa stałej obecności żołnierzy USA powróciła w ostatnim czasie po informacjach mediów, a także przy okazji prac nad budżetem Pentagonu w Stanach Zjednoczonych.

Jak pisał onet.pl, w czasie gdy na czele MON stał Antoni Macierewicz, Polska chciała zapłacić nawet do 2 miliardów dolarów, by Stany Zjednoczone rozmieściły nad Wisłą dywizję pancerną. O utworzenie stałych baz na terenie Polski zabiegali zarówno obecny prezydent Andrzej Duda jak i jego poprzednik Bronisław Komorowski. 

USA: Nie mamy tego w planach

Obecnie, w ramach decyzji ze szczytów NATO oraz dwustronnych umów, żołnierze USA są w Polsce jedynie na zasadzie rotacyjnej. Ich liczba sięga około 5 tysięcy.
Amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison poinformowała jednak, że Waszyngton nie rozważa stałej obecności wojsk w Polsce. “Stany Zjednoczone nie podjęły w tej sprawie żadnych działań. Polska to wspaniały sojusznik, z pewnością jest mocną częścią NATO, ale obecnie nie mamy w planach nowych, stałych baz w Polsce. Gdyby kiedykolwiek ta sprawa była rozważana, wzięlibyśmy pod uwagę wiele różnych czynników. Ale na razie nie jest” - dodała Kay Bailey Hutchison w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia.
Pytany o tę sprawę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że Polska nie złożyła w tej sprawie żadnej propozycji. Dodał, że żołnierze Paktu są już w Polsce. “Jest zbyt wcześnie, żeby odnosić się do takiej propozycji. Zobaczymy, co dokładnie Polska zaproponuje. Już teraz mamy znaczącą obecność NATO w Polsce. Jest dowodzoną przez Amerykanów grupę bojową, Polska jest gospodarzem różnych dowództw takich jak Szczecin i jest miejscem budowy naszej tarczy antyrakietowej” - dodał Jens Stoltenberg.

Gen. Hodges: To grozi zaognieniem sytuacji 

Pomysł stałych baz skrytykował ostatnio były dowódca amerykańskich sił w Europie generał Ben Hodges, który uważa, że może to niepotrzebnie zaognić sytuację na kontynencie. Podobnie mówił ostatnio rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej. Propozycję wspierają z kolei kraje bałtyckie, które tak jak Polska, są położone w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji.
Jak relacjonuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, pomysł stałej a nie rotacyjnej obecności pojawia się w dyskusjach w NATO od czasu aneksji Krymu przez Rosję oraz wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy. Opowiadają się za tym zarówno Polska jak i kraje bałtyckie. Pomysłowi sprzeciwiają się przede wszystkim Niemcy oraz inne kraje Europy Zachodniej. Argumentują one, że może to doprowadzić do zaostrzenia konfliktu z Rosją.
Kraje te powołują się też na zapisy Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku. Dokument zakłada, że Sojusz nie umieści na stałe żadnych znaczących sił w pobliżu granic z Rosją. Stany Zjednoczone oraz NATO wielokrotnie podkreślały, że choć dokument nie jest prawnie wiążący, to nie zamierzają łamać zapisanych w nim obietnic.

Więcej o:
Komentarze (253)
Nie będzie stałych baz wojsk USA w Polsce
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 26

  Błaszczak mówił, że będą..Co to jest z tymi naszymi ministrami wojny? Ciągle jakieś babole i wychodzenie przed szereg. Zresztą nie tylko ci od wojny. Wszyscy jacyś z PiS-u tacy nie wydarzeni, własne mrzonki przedstawiają jako prawdy objawione i decyzje, które niby zapadły.

 • pinocchio

  Oceniono 30 razy 20

  Po co ładujemy grube miliardy dolarów do kieszeni Amerykanów za "patrioty"?
  Patrioty przed niczym nas nie ochronią. Lepiej tę kasę wydać na edukację młodzieży czy szkolenie naszego wojska w czymś co ma sens.

 • oczy_argusa

  Oceniono 26 razy 18

  Jeśli ktoś myślał, że USA zbudują bazę wojskową w Polsce, to musiał byc "wybitnym specjalistą" pokroju Macierewicza. Ten dyletant, zaraz na początku urzędowania, zlecił sondowanie możliwości zakupu okretów podwodnych w USA. Wprawił Amerykanów w zdumienie a kadrę PMW doprowadził do paroksyzmów śmiechu... Pytał bowiem o okręty z napędęm klasycznym...

 • czechy11

  Oceniono 36 razy 16

  Dobrze ze mamy armie kapelanów, różańce bojowe, konfesjonały dalekobieżne i kler zaprawiony w działaniach zaczepnych polegających na atakowaniu państwa aby wyłudzić cis z budżetu. Dodatkowo kyldonów aniołów na koniach i Antoniego Macierewicza. Damy radę ciemny ludu PiSowski.

 • s-w-z

  Oceniono 16 razy 14

  To bardzo dobrze, znaczy też, że jeszcze nie wszyscy zwariowali.

 • 55kris

  Oceniono 19 razy 13

  Zostają nam bejsbole Antka Mistrza Ucieczek przed Kacapami i modlitwa do Matki Boskiej KP oraz JChKP. I tyle w temacie. Jak nazwać taką Polskę??? Chyba w dupie u Murzyna. Dzięki ci, pislamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX