Gwatemala. Wulkan Fuego powoduje spustoszenie. Ratowników zatrzymał strumień lawy

Erupcja wulkanu Fuego w Gwatemali spowodowała śmierć co najmniej 25 osób. Rannych jest około 300 osób. Strumień lawy z wulkanu dotarł do pobliskich wniosek. Nie wszystkim udało się zbiec w bezpieczne miejsce.

Erupcja wulkanu Fuego w Gwatemali największe straty spowodowała w wiosce Rodeo, która została spalona. Służby ratunkowe przeszukują jej pozostałości w poszukiwaniu poszkodowanych. Z powodu strumienia lawy służby ratunkowe nie mogą dostać się do sąsiedniej wioski, La Libertad, gdzie znajdować się mogą kolejne ofiary – podaje „The Telegraph”.

Wybuch wulkanu na Hawajach >>>

Wulkan Fuego czyli Wulkan Ognia

Wulkan Fuego, którego nazwę można przetłumaczyć jako Wulkan Ognia, znajduje się 40 kilometrów od stolicy Gwatemali. Jego wysokość wynosi 3763 metry. Jest najbardziej aktywnym wulkanem Ameryki Środkowej. Od lutego zeszłego roku obserwowano okres jego wzmożonej aktywności.

Erupcja wulkanu w Gwatemali

Wulkan Fuego wyrzucił w powietrze strumień gorącej czerwonej lawy, dymu i popiołu, które spadły na stolicę oraz na inne miasta. Agencja ds. Katastrof w Gwatemali podała, że doszło do ewakuacji ponad trzech tysiąca ludzi, a zasięg wybuchu objął tereny zamieszkiwane przez około 1,7 miliona osób. Jedyny pas startowy tamtejszego lotniska został zamknięty ze względu na przedostanie się dużej ilości pyłów wulkanicznych do atmosfery.

Stan klęski żywiołowej

Prezydent Gwatemali Jimmy Morales rozważa wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w rejonach, które zostały najbardziej dotknięte katastrofą. Gwatemalski Krajowy Instytut Sejsmologii i Wulkanologii podał, że była to najsilniejsza erupcja od 1979 roku.

Więcej o:
Komentarze (11)
Gwatemala. Wulkan Fuego powoduje wielkie spustoszenie
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 10 razy 6

  Rok 2018 i ludzie się budują obok wulkanu. Mogli powiedzieć wulkanowi żeby się w inne miejsce przeniósł.

 • jozbieszczad

  Oceniono 21 razy 5

  ****Strumień lawy z wulkanu dotarł do pobliskich wniosek.

  I jaki z tego wiosek?

 • swietyszczur

  Oceniono 4 razy 2

  Jezus krolem Gwatemali i co i jajco .

 • deen84

  Oceniono 3 razy 1

  moim zdanie (a zakładam że mogę się mylić oczywiście) stan zwłok na zdjęciu sugeruje że zabił ich raczej spływ piroklastyczny, a nie strumień lawy (po zetknięciu z takowym nic nie zostałoby z ciał).

 • jrb11

  Oceniono 6 razy 0

  Mowia ze to zemsta Boga za przeniesienie ambasady do Jerozolimy ?

 • tomtey

  Oceniono 1 raz -1

  OFIARY LUDOBÓJSTWA JUNT I SZWADRONÓW W ŚMIERCI DOCZEKAŁY KARY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX