Premier Hiszpanii zgorszył na zaprzysiężeniu. "Czemu ten gest dziwi? Jesteśmy świeckim państwem"

Niemałe poruszenie wywołał nowy premier Hiszpanii, Pedro Sanchez. Chodzi o detal związany z jego zaprzysiężeniem. Według niektórych komentatorów takie detale mają wagę istotnej dla części Hiszpanów deklaracji o świeckości państwa.

Nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez został zaprzysiężony w sobotę. Jak odnotowuje dziennik "El Pais", szef Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) wybrał niepraktykowaną dotąd w kraju formę przysięgi. Podczas ceremonii jego zaprzysiężenia zabrakło krzyża oraz Biblii. Na te dwa symbole religijne przysięgali wszyscy jego poprzednicy. Sanchez złożył przysięgę na konstytucję. 

"El Pais" podkreśla, że od razu zostało to zauważone przez dziennikarzy i inne osoby komentujące zaprzysiężenie w mediach społecznościowych. "Część osób zastanawia się, czemu ten gest dziwi, skoro Hiszpania jest świeckim państwem" - pisze dziennik.

Publicysta Arsenio Escolar na Twitterze napisał, że część osób jest nie tylko zdziwiona, ale wręcz zgorszona nową formą przysięgi. Dziwi się, że w świeckim państwie takie coś szokuje. 

Niejasny status Kościoła w Hiszpanii

Co jakiś czas w kraju odżywa debata o roli Kościoła katolickiego w kontekście np. transmitowania mszy w publicznej telewizji czy tego, że kalendarz świąt jest ściśle związany z uroczystościami katolickimi - zaznacza "El Pais". Kościół w Hiszpanii, kraju o katolickiej przeszłości, nadal otrzymuje od państwa miliony euro rocznie.

Wg badania hiszpańskiego Centrum Badań Socjologicznych przeprowadzonego w 2017 roku, 70 proc. Hiszpanów określa się mianem katolików, ale aż 60 proc. z nich nie chodzi do Kościoła z wyjątkiem większych okazji, takich jak śluby czy pogrzeby. Jedna czwarta badanych uważa się za ateistów lub niewierzących.

Dla porównania w Polsce, wg opracowania CBOS także z 2017 r., za katolików uważa się 92 proc. osób, a niewierzący to poniżej 10 proc.

Polecamy też:

Czemu Hiszpania ma nowy rząd?

Pedro Sanchez z Partii Socjalistycznej został premierem po tym, jak hiszpański parlament przyjął wotum nieufności dla centroprawicowego rządu Mariano Rajoya. Za wnioskiem głosowało 180 deputowanych, przeciwko 169, a jeden wstrzymał się od głosu. Opozycja wygrała głosowanie dzięki poparciu deputowanych z małych partii, w tym baskijskich nacjonalistów.

Powodem złożenia wniosku o wotum nieufności była afera korupcyjna z udziałem polityków partii rządzącej. To była bardzo głośna sprawa w Hiszpanii. Partii Rajoya zasądzono blisko 250 tys. euro kary za czerpanie korzyści z korupcji. W siatce korupcyjnej znaleźli się zarówno politycy, jak i przedsiębiorcy, z których część spędzi teraz za kratami nawet kilkadziesiąt lat. 

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o:
Komentarze (547)
Premier Hiszpanii zaprzysiężony
Zaloguj się
 • ryyys

  Oceniono 127 razy 91

  Zawsze jak coś stawiane jest z głowy na nogi, to budzi niedowierzanie.
  A kiedy u nas tak będzie?

 • aalliiccee

  Oceniono 109 razy 83

  Duda też przysięgał na konstytucję. A teraz żadnej imprezy kościelnej nie omija a konstytucję ma w głębokim niepoważaniu. :)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 77 razy 55

  tak na marginesie, aż się łza w oku kreci ze są jeszcze w Europie i na świecie normalne kraje...
  bo odwołali premiera za korupcje,
  następca nie klęczy przed Maryja zawsze dziewica i ma w dudzie średniowieczne zabobony...
  geje mogą się żenić
  a kraj mimo wszystko jest większą potęgą gospodarcza niż siedząca na ropie i gazie Rosja :-)

 • szats69

  Oceniono 60 razy 46

  Normalność budzi sensację.

 • wicipinski

  Oceniono 57 razy 43

  Co jest dziwnego w tym, ze człowiek nie chce uczestniczyć w świadomym mamieniu ludzi jakąś starożytną mitologią. Równie dobrze mógł przysięgać na egzemplarz Harry'ego Potter'a i indiański totem. Taką samą mają magiczną moc co biblia i krzyżyk, z tą różnicą, a za biblią i krucyfiksem stoją lata niewyobrażalnych cierpień i śmierci milionów ludzi na całym świecie.

 • Black Swan

  Oceniono 61 razy 39

  w mordę no... Nie dość, że Pan dał im piękny kraj z super pogodą, wspaniałym morzem i zayebistymi dupami to teraz dał im normalnego premiera... Co za farciarze...

  ps. może by się tak przenieść do Hiszpanii?

 • iremus

  Oceniono 42 razy 34

  Bravooo Pedro Sanchez !!! Zostałeś premierem świeckiego państwa a nie latyfundium watykańskiego. Masz służyć obywatelom a nie purpuratom kościelnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX