USA przeciwko rezolucji chroniącej Palestyńczyków. Polska wstrzymała się od głosu

Stany Zjednoczone zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję, dotyczącą ochrony Palestyńczyków. Jej projekt, w imieniu państw arabskich złożył Kuwejt, domagając się międzynarodowego wsparcia dla Palestyńczyków po tym, jak ponad 100 z nich zginęło od izraelskiego ognia w czasie starć na granicy Strefy Gazy.

Za rezolucją opowiedziało się 10 państw, w tym Francja, Rosja i Chiny. Cztery kraje, wśród których była Polska, wstrzymały się od głosu. Do przyjęcia rezolucji wymagana jest większość 9 państw w liczącej 15 krajów Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz brak sprzeciwu ze strony pięciu stałych członków rady.

W projekcie rezolucji znalazło się wezwanie do podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa palestyńskim cywilom w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, a także do opracowania przez ONZ "międzynarodowego mechanizmu ochrony".
Rezolucja nie została przyjęta ze względu na amerykańskie weto. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley tłumaczyła, że projekt nieprecyzyjnie charakteryzował to, co ostatnio działo się w Strefie Gazy. W grudniu ubiegłego roku Haley zawetowała natomiast projekt rezolucji, krytykujący prezydenta Donalda Trumpa za decyzję o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy.
W ostatnim czasie w Strefie Gazy znowu jest gorąco. Izrael jest coraz częściej ostrzeliwany z terenu Strefy, na co Izraelczycy odpowiadają ogniem. To największa eskalacja przemocy w regionie od czasu konfliktu z 2014 roku.

Więcej o:
Komentarze (486)
Rada Bezpieczeństwa ONZ. USA przeciwko rezolucji chroniącej Palestyńczyków
Zaloguj się
 • Jerzy Jankowski

  Oceniono 59 razy 29

  Kiedyś na sznurku Rosji, dzisiaj Amerykanów i Żydów. Jak mordowano tych ostatnich to holokaust, jak oni mordują to nie ma sprawy. Inne państwa np. Francja potrafiły wyrazić własne zdanie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 56 razy 22

  Gdy Polacy walczyli o niepodleglosc - byli patriotami.
  Gdy robia to Palestynczycy - sa terrorystami.

 • wolak007

  Oceniono 40 razy 14

  Idziesz ulica, widzisz bijących kobietę/dziecko/mężczyznę.
  Masz do wyboru:
  -„wstrzymać swój głos” i iść dalej
  -zareagować...

  Polska stchórzyła i nie pomogła Palestyńczykom!

 • mazzini890

  Oceniono 20 razy 14

  Zła decyzja.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 14 razy 10

  Nie mam nic do Żydów jako takich. Absolutnie nic. Ale mam do polityki Izraela jako państwa. Łamią traktaty pokojowe i rezolucje, a Amerykanie zawsze stają po ich stronie. Nie moznaby wysłać tam sił stabilizujących? Można by. Ale Amerykanie blokują.

  Wymysł prawa veta dla stałych członków RB ONZ to kretyński pomysł. Głosowanie powinno być większościowe lub względnie według ilości obywateli.

 • d33mariusz

  Oceniono 22 razy 8

  Rada bezpieczeństwa nie ma sensu. Wystarczy jedno weto by zablokować każdą rezolucję. To jak Polski sejm w czasach I Rzeczpospolitej. Powinno być głosowanie większością bez prawa weta. Na dziś ta rada może spokojnie zakończyć urzędowanie. Nie jest do niczego potrzebna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX