Premier Hiszpanii został odwołany. Rajoy przegrał głosowanie w parlamencie. W tle korupcja

Mariano Rajoy został odwołany z urzędu premiera Hiszpanii. Wotum nieufności przeciwko premierowi uzyskało większość w parlamencie. Ma to związek ze skandalem korupcyjnym.

- Służenie jako premier było dla mnie honorem - powiedział były już szef hiszpańskiego rządu Mariano Rajoy. Zapewniał, że zostawia Hiszpanię jako lepszy kraj, niż ją zastał w 2011 roku. Odszedł jednak nie w atmosferze honoru, a skandalu korupcyjnego - opisuje "The Guardian".

Nowym premierem zostanie Pedro Sánchez, lider opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. 

Złożony przez Sáncheza wniosek z wotum nieufności poparło 180 członków parlamentu. Do odwołania premiera potrzeba było co najmniej 176 głosów. Opozycja wygrała głosowanie dzięki poparciu deputowanych z małych partii, w tym baskijskich nacjonalistów.

Pedro Sanchez ma objąć urząd premiera w poniedziałek, a kilka dni później parlament będzie głosował nad zatwierdzeniem jego rządu.

Przez 7 lat rządów już wcześniej dochodziło do skandali w rządzącej Partii Ludowej. Tym razem hiszpański sąd uznał członków partii winnych czerpania ogromnych zysków z poważnej intrygi korupcyjnej. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Hiszpania. Premier Mariano Rajoy odwołany po głosowani w parlamencie
Zaloguj się
 • indywidualismus

  Oceniono 23 razy 17

  Mina tego dupka - bezcenna!! Jaki zdziwiony, co najmniej jak Pieta. Należało mu się, choćby za wysłanie brutalnej policji na bezbronne kobiety chcące głosować w referendum w Katalonii. Teraz nie tylko Katalończycy, również Baskowie zauważyli, że to człowiek o zapędach dyktatorskich.

 • chi-neng

  Oceniono 24 razy 14

  W obecnym polskim rzadzie, za tego rodzaju 'wyczyny' (korupcja, nepotyzm), wynagradzaja sie wzajemnie, BO TO IM SIE PO PROSTU NALEZALO I NADAL NALEZY.
  Obojetnie ktore z nich jest, czy bylo, premierem; Broszka czy fircyk :).

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 13

  Okropnie małostkowi są ci Hiszpanie! Odwołać premiera z powodu korupcji?!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 19 razy 11

  to może teraz morawieckiego na kanwie afery GETBACK

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 11 razy 7

  I tak oto Rajoy poszedł najuy.

 • niepis23

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawe czy w Polsce daloby sie zarejstrowac Socjalistyczna Partie Robotnicza,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX