Szczegóły upozorowanej śmierci Babczenki. Leżał w świńskiej krwi, później czekał w kostnicy

Arkadij Babczenko, którego śmierć ostatnio upozorowała SBU, opowiedział o kulisach całej akcji. Okazuje się, że dziennikarz był m.in. umalowany przez charakteryzatora, gdy na podłodze znalazła go żona.

We wtorek 29 maja w ukraińskich, a później światowych mediach, pojawiły się informacje, że zakrwawionego Arkadija Babczenkę odnalazła w mieszkaniu jego żona, a rosyjski dziennikarz miał być śmiertelnie raniony strzałami w plecy.

Dzień później Babczenko, cały i zdrowy, pojawił się na konferencji z szefem SBU Wasylem Hrycakiem, że jego śmierć była upozorowana, a akcja miała pozwolić na namierzenie osób, które naprawdę planowały jego zabójstwo.

Świńska krew i charakteryzacja

Gdy Arkadij Babczenko ponownie pojawił się przed kamerami opowiedział o kulisach całej akcji. Jak tłumaczył dziennikarz, przystanie na współpracę z SBU (Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy) było jego decyzją.

Babczenko po raz kolejny namieszał w narracji na temat całej historii. Jeszcze 30 maja przepraszał swoją żonę Oleczkę za to, co mogła przeżyć w związku z upozorowaną śmiercią, a dzień później mówił już, że żona była wśród osób zaznajomionych z całą akcją.

Rosyjski dziennikarz był umalowany przez charakteryzatora, a na miejscu sfingowanej zbrodni rozlano świńską krew. Następnie, gdy na miejscu pojawiło się pogotowie, udawał martwego i został przewieziony do kostnicy, gdzie przebrał się i zaczął sprawdzać informacje na temat swojej upozorowanej śmierci - opisuje Reuters.

Arkadij Babczenko to rosyjski dziennikarz i korespondent wojenny. Jest znany ze swoich poglądów krytycznych wobec rosyjskich władz. Rok temu zamieszkał w Kijowie z powodu gróźb, które otrzymywał w Rosji.

Domniemany pośrednik ws. planowanego zamachu

Ukraiński sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny podejrzanego o udział w przygotowaniu zamachu na rosyjskiego dziennikarza Arkadija Babczenkę. Okazał się nim być właściciel przedsiębiorstwa produkującego broń Borys Herman.

Podczas posiedzenia sądu decydującego o areszcie Borysa Hermana - on sam stwierdził, że do końca współpracował z ukraińskimi służbami i wiedział iż śmierć rosyjskiego dziennikarza Babczenki była jedynie inscenizacją. Jak mówił - po to, aby uzyskać informacje z rosyjskiego źródła należało wykonać imitację zleconej pracy.

Potem, wedle słów Hermana Rosjanie przekazali mu listę 30 osób, które chcieli, aby były zamordowane na terytorium Ukrainy. Listę tę, jak zaznaczył, przekazał kontrwywiadowi.

Borys Herman poinformował, że współpracował z ukraińskim kontrwywiadem dla którego przekazywał informacje o swoich kontaktach z osobą zbliżoną do Kremla, która zleciła mu pośrednictwo w organizacji zabójstw.

Z kolei wykonawcą inscenizowanego zamachu na Babczenkę okazał się być Ołeksij Cymbaluk - były ukraiński ochotnik walczący w Donbasie i jednocześnie były prawosławny duchowny. On sam poinformował o tym w internecie, następnie potwierdziła to Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Wybory po rosyjsku. Władimir Putin po raz kolejny został prezydentem Rosji

Więcej o:
Komentarze (134)
Upozorowana śmierć Arkadija Babczenki. Szczegóły akcji SBU
Zaloguj się
 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 38 razy 20

  Nawet Wardęga by się nie powstydził takiej akcji. Ukraina, to jeden wielki prank.

 • baaag

  Oceniono 24 razy 16

  Są to tak głupie historie że już sam fakt opowiadania tych bzdetów świadczy poziomie umysłowym tej bandy kretynów. Zrobili idiotów z kilku wząnych polityków którzy może częściowo choćby otrzeźwieją w swoim szaleństwie co do Rosji, choćby Borisa z którego zrobili wyjątkowego debila. Mówi to też prawdę o zestrzeleniu malezyjskiego MH-17, przeciez to ci sami mądrzy wymyślali. To niebezpieczna banda kryminalistów.

 • smok61

  Oceniono 44 razy 12

  Nie ma co komentować , należy postawić wyższe płoty na wschodniej granicy...i tyle.
  ===
  Ale przy okazji można dopowiedzieć kilka faktów , o których 'zapomniała' GW. Ten dziennikarz uciekł z Rosji najpierw do Izraela.
  To dość bezpieczny ruch , bo każdy , kto udowodni swoje żydowskie pochodzenie , jest uniewinniany za przestępstwa w innych krajach. . Podobnie było z aferą w Polsce " oscyl;ator bankowy' której "bohaterowie schronili się w kraju przodków .
  =========
  Ale najśmieszniej było ostatnio z Romanem Abramowiczem , właścicielem chelsea . Anglicy aferę skripala chcieli wykorzystać do pozbycia się z Londynu rosyjskich oligarchów. Trzeba wiedzieć, że kapitał rosyjski, zaczynał wykupywać angielskich polityków i wplywać na wybory.,
  =======
  No i zaraz po "skripalu" Roman Abramowicz, został poproszony przedstawienie źródeł swojego dochodu. Romek nic nie przedstwił i w konsekwencji nie dostał wizy do W. Brytanii.
  ======
  Jego nieobecność w Londynie trwała tylko kilka dni. Arłamowicz okazał być się Żydem , zwrocił się do Izraela z prośbą o przyznanie obywatelstwa, obywatelstwo dostał i już na następny dzień , Żyd Romek był już w swoim angielskim biurze ...
  =====
  Nie było w Gazecie ? ...musziło im to umknąć ....;) :D

 • js08836

  Oceniono 32 razy 12

  Świetnie !!! Ukraina zrobiła Rosji tzw. niedźwiedzią przysługę. Teraz wszelkie oskarżenia Rosji w tematach zabójstw, napadów, pobić, otruć są nie warte funta kłaków. Dzięki ci Ukraino za prawdę o waszych żałosnych postępowaniach. Na Kremlu odpalili szampany.

 • SWK Margo

  Oceniono 23 razy 11

  Pitu pitu. Przed lekarzami udawał martwego. To albo wszystkich mają za idiotów albo lekarze są z losowania na Ukrainie dą i oceniają stan po tym że jak biegnie z widłami to żywy a gdy leży to martwy. Cienki kit wstawia koleś i chyba tylko po to aby o nim ktoś napisał w imię zasady: nie ważne jak byle by mówili.

 • 14ar14

  Oceniono 24 razy 10

  Już nałożono sankcje za tą kolejną potworną zbrodnię Putina?

  "Leżał w świńskiej krwi" - czyli jakiś kombatant UPA użyczył swojej. Herojom świńska Sława !!!

 • obeznany

  Oceniono 22 razy 10

  Durnowaci Ukraińcy zrobili tym przekrętem wspaniałą przysługę Rosjanom.
  Jak teraz brać poważnie ich skargi na kampanie dezinformacji Rosjan?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 26 razy 10

  >Leżał w świńskiej krwi, później czekał w kostnicy

  Ukraina dziś to dom wariatów rządzony przez banderowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX