Za fotografowanie żołnierzy Izraela nawet 10 lat więzienia? "Koniec z podkopywaniem ducha armii"

W izraelskim parlamencie pojawiła się ustawa zakazująca fotografowania bądź nagrywania żołnierzy IDF. Za tworzenie materiałów "podkopujących ducha" armii grozić ma do 10 lat więzienia.

Projekt ustawy złożył w Knesecie Robert Ilatov z nacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael (Yisrael Beiteinu), a poparcie dla niej wyraził Avgidor Liberman, szef izraelskiego ministerstwa obrony.

Ustawa zakłada, że jeżeli osoby fotografujące bądź nagrywające izraelskich żołnierzy mają na celu "podkopanie ducha armii", będą zagrożone karą nawet do 10 lat więzienia.

"Każdy kto filmuje, fotografuje, rejestruje żołnierzy podczas pełnienia obowiązków, mając na celu podkopanie ducha żołnierzy IDF (Siły Zbrojne Izraela, Israeli Defense Forces) lub mieszkańców Izraela, może spędzić do 5 lat w więzieniu" - przywołuje fragment ustawy "The Independent".

Z kolei każdemu, kto w ten sposób miałby chcieć naruszyć państwowe bezpieczeństwo (poprzez pokazywanie armii w złym świetle), grozić miałoby do 10 lat więzienia.

Argumentacja autorów przepisów jest następująca: organizacje ze Strefy Gazy mają stały ogląd tego, co robią izraelscy żołnierze i mogą w ten sposób zbierać informacje, które później zostaną wykorzystane do szkalowania IDF.

"Od wielu lat Izrael obserwuje wzrost przypadków dokumentowania działań i wyglądu żołnierzy IDF" - pada w komentarzu do ustawy.

Krytyka ustawy

Ciąży na nas odpowiedzialność, by zapewnić żołnierzom możliwości ku temu, by wypełniali swoje obowiązki, nie musząc obawiać się, że lewica albo jakieś organizacje wykorzysta ich wizerunek do kompromitowania ich 

- tak brzmi jedno z uzasadnień wprowadzenia nowych przepisów.

Krytycy ustawy już wskazują, że jest ona niebezpieczna. W dzienniku "Haaretz" pojawił się komentarz, w którym stwierdzono, że ustawa ma na celu przede wszystkim uderzyć w krytyków armii i sprawić, że organizacje praw człowieka dwa razy zastanowią się, czy i jak dokumentować działania IDF np. w Strefie Gazy.

Strefa Gazy spłynęła krwią. Izrael strzela do protestujących i dziennikarzy. Dziesiątki ofiar, tysiące rannych

Więcej o:
Komentarze (252)
Zakaz fotografowania izraelskich żołnierzy? Ustawa w Knesecie
Zaloguj się
 • zueoko

  Oceniono 36 razy 28

  Państwo Izrael ma coraz więcej wspólnego z nazizmem. Zaskakujący zwrot historii.

 • 92ilme

  Oceniono 29 razy 21

  Czyli 10 lat mozna dostac za fotografowanie zolnierzy izraelskich strzelajacych do np. Palestynczykow. Bo to przeciez zle sie kojarzy.

 • 2fat

  Oceniono 27 razy 19

  Hehehe, za nagrywanie jak turkmeńscy Chazarzy mordują potomków prawdziwych Żydów trzeba będzie iść do pierdla...

 • pascvale

  Oceniono 29 razy 17

  Czyli brak dowodu, brak winy. Hitler uczynił podobnie. W 1939 r. z mocy prawa zwolnił z odpowiedzialności wszystkich żołnierzy wermachtu za zbrodnie popełnione na terenie Polski.

 • onduma

  Oceniono 38 razy 16

  Jeszcze ma ktos watpliwosci, ze Izrael to panstwo faszystowskie. Zyd Brunoa Kreisky, ktorego rodzina zginela w Auschwitz, kanclerz Austrii zauwazl to juz kiladziesiat lat temu

 • leser.1

  Oceniono 17 razy 15

  Żydzi uczą się na cudzych błędach.
  Gdyby Goebels zabronił niemieckim żołdakom robić zdjęcia i filmować masowe egzekucje, to Waffen-SS do dzisiaj nazywalibyśmy Armią Zbawienia!

 • ferdkiepski

  Oceniono 21 razy 13

  Typowa żydowska filozofia - kłamać i oszukiwać to my, a nie nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX