Arkadij Babczenko żyje. Jego śmierć była upozorowana przez SBU

Arkadij Babczenko, rosyjski dziennikarz, jednak żyje. We wtorek pojawiły się informacje o jego śmierci, tymczasem, jak się okazuje - cała sprawa była zainscenizowana przez ukraińskie SBU. Dziennikarz na konferencji przeprosił żonę Oleczkę za to, co musiała przeżyć.

We wtorek wieczorem pojawiły się informacje, że zakrwawionego Arkadija Babczenkę odnalazła w mieszkaniu jego żona, a rosyjski dziennikarz miał być śmiertelnie raniony strzałami w plecy.

Dzień później Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zorganizowała konferencję prasową, podczas której wystąpił... Arkadij Babczenko, cały i zdrowy. Jak tłumaczył Wasyl Hrycak, szef SBU, sfingowane zabójstwo było jedynie częścią planu, by wykryć grupę rosyjskich agentów, która czyhała na życie Babczenki.

Chcę przede wszystkim przeprosić was za to, przez co musieliście przejść. Chciałbym osobno przeprosić moją żonę za to piekło, które przeszła. Oleczka, przepraszam, ale nie mieliśmy innego wyboru. Sprawa toczyła się dwa miesiące, mi powiedziano miesiąc temu. W trakcie akcji jedna osoba została zatrzymana

- mówił na konferencji Babczenko. 

Inscenizacja miała przyczynić się do rozbicia grupy, która naprawdę planowała zabójstwo dziennikarza wielokrotnie krytycznego wobec Kremla. Według relacji szefa SBU Hrycaka to rosyjskie służby miały zlecić zamordowanie Babczenki za 30 tys. dolarów. Wykonawcą miał być obywatel Ukrainy.

Upozorowanie zabójstwa Babczenki objęło nawet opublikowanie fałszywego wizerunku domniemanego mordercy dziennikarza. Podczas konferencji Hrycak zwrócił się do Babczenki, że życzy mu "wiele zdrowia i długiego życia".

Poroszenko o sprawie Babczenki

SBU pogratulował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który napisał m.in., że służby ukraińskie z dnia na dzień stają się silniejsze i lepiej odpierają rosyjską agresję.

"Istnieją małe szanse na to, że Moskwa się uspokoi - poinstruowałem, by Arkadia i jego rodzina została otoczona ochroną" - napisał Poroszenko.

Kim jest Arkadij Babczenko?

Arkadij Babczenko to rosyjski dziennikarz i korespondent wojenny. Jest znany ze swoich poglądów krytycznych wobec rosyjskich władz. Rok temu zamieszkał w Kijowie z powodu gróźb, które otrzymywał w Rosji.

Babczenko jest znany w Polsce za sprawą wydanej kilka lat temu książce "Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii", w której opisał los żołnierzy. Sam służył podczas pierwszej i drugiej wojny czeczeńskiej jako żołnierz.

Więcej o:
Komentarze (266)
Arkadij Babczenko żyje. Sfingowana śmierć była akcją SBU
Zaloguj się
 • paliwoda2

  Oceniono 43 razy 21

  Wynika z tego, że min spraw zagr wlk Brytanii bardzo sie pospieszył.Zawsze trzeba czekać na potwierdzenie a on bardzo chciał Rosji przypieprzyć i zapomniał o zasadach dypolomacji

 • felicjan.dulski

  Oceniono 39 razy 17

  Grojsman i goszczący sktualnie w Hameryce Klimkin zdążyli jeszcze rankiem wskazać na rosyjski ślad w morderstwie Babczenki.
  (Premier i minister SZ Ukrainy).
  Oj narobiła ta Ukraina bigosu. Może że Skripalami też była inscenizacja?
  W tej sytuacji trudno wierzyć w cokolwiek i komukolwiek.
  Ja na Komendę na uwierzę w to co mi władza i media nakazują wierzyć.
  Wolę być sceptykiem i nie osądzać pochopnie.
  NWWD!

 • Anatol ArciuchJ

  Oceniono 27 razy 15

  No i nawet najwięksi apologeci Ukrainy (jak GW) muszą chyba przyznać, że nie można mieć zaufania ani do wladz obecnej Ukrainy, ani tym bardziej do tego co mowią. Bo, co prawda już od dawna wiekszość obserwatorów nie zaślepoinych nienawiścią do Rosji albo kierujących się politycznym interesem sceptycznie podchodzila do ukraińskich twierdzeń, ze to rosjanie zestrzelili samolot pasażerski, że regularne oddzialy rosyjskie wojują w Donbasie, czy że to FSB otruło (nawiasem mowiąc - cudownie ozdrowionego) Skripala. po raz pierwszy jednak oficjalny Kijów przyznał, że w propagandowej wojnie z Rosją ucieka się do prowokacji. Orban (którego wy nienawidzicie a pisowcy nie bardzo wiedzą co z nim robić) powiedział to, co każdy zdroworozsądkowy czlowiek sam widzi: król jest nagi - Ukraina to atrapa państwa rządzona przez politycznych gangsterów.

 • 1-tatarak

  Oceniono 24 razy 14

  To, że na głupka wyszedł premier Ukrainy, to normalka. Ale wystąpienie ministra SZ naszego kraju w RB ONZ, kompromituje nie jego, ale kraj który reprezentuje. Waszczykowski wracaj!!!

 • yoric

  Oceniono 20 razy 12

  Dziennikarz, którego zamordowali naprawdę to Ołeś Buzyna. Tak się składa, że "prokremlowski". Tylko o nim jakoś Wyborcza nie pisała.

 • wujtommy102

  Oceniono 38 razy 12

  Chcieli sprawdzić czy Wlk.Brytania i PIS tradycyjnie oplują Rosję i się udało

 • kimdongun

  Oceniono 25 razy 11

  Skonam ze śmiechu.
  Kolejna komedia po przedstawieniu z Nowiczokiem.
  Czekam na wysyp demokratów z wypranymi mózgami. Napiszcie o Putinie

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 41 razy 11

  >Babczenko żyje

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy to dom wariatów.
  To oni zainscenizowali rzekome zabójstwo.
  Tylko nie wiadomo po co.
  Gadanie, że przez to coś wykryli to oczywisty absurd.
  Po takiej inscenizacji ewentualni planujący atak zamachowcy od razu by dali w długą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX