Izrael buduje podwodną barierę przy Strefie Gazy. "Ograniczy możliwości Hamasu"

Izrael rozpoczął budowę podwodnej bariery wzdłuż morskiej granicy kraju ze Strefą Gazy. Zdjęcia z budowy zamieściło ministerstwo obrony Izraela.

Izraelski Departament Inżynierii i Budownictwa w Ministerstwie Obrony poinformował, że prace zostaną zakończone do końca roku. Bariera rozciągać się będzie między kibucem Zikim na południu kraju a Morzem Śródziemnym. 

Rozpoczęliśmy budowę jedynej w swoim rodzaju na świecie morskiej bariery. Uniemożliwi ona infiltrację Izraela od strony morza. Bariera ograniczy znacznie możliwości strategiczne Hamasu

- mówił Avigdor Liberman, izraelski minister obrony.

Izraelskie władze nie ujawniły długości ani głębokości bariery. Pomysł jej budowy po raz pierwszy pojawił się w 2014 roku, kiedy na wysokości kibucu na terytorium Izraela przedostało się pięciu uzbrojonych płetwonurków Hamasu.

Od tamtego ataku Hamas poszerzył możliwości bojowe swoich morskich jednostek, które liczą około półtora tysiąca żołnierzy. Zdaniem izraelskiego sztabu, w partyzanckich działaniach Hamas granicy morskiej przypisał podobną rolę jak ta, którą pełnią liczne tunele.

Interwencja Izraela w Ramallah

Tego samego dnia, gdy świat obiegła wieść o podwodnej barierze, izraelskie wojska wkroczyły do palestyńskiego obozu dla uchodźców w Ramallah na Zachodnim Brzegu. Palestyńskie ministerstwo zdrowia relacjonuje, że doszło tam do zamieszek, a izraelscy żołnierze strzelali do mieszkańców obozu i rozpylili w ich kierunku gaz łzawiący. Trzynastu Palestyńczyków zostało rannych.

Według izraelskich mediów wojskowi szukali sprawców czwartkowego ataku na izraelskiego żołnierza, w wyniku którego poszkodowany zmarł. Jak twierdzą mieszkańcy obozu, dokonano wielu zatrzymań. Wśród zatrzymanych nie było jednak osób odpowiedzialnych za atak.

Strefa Gazy i ostatnie wydarzenia

Granica ze Strefą Gazy jest najbardziej niespokojnym fragmentem izraelskiego terytorium. Od marca wzdłuż niej trwają wielotysięczne demonstracje Palestyńczyków.

W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło ponad stu Palestyńczyków, a 13 tysięcy zostało rannych. Masowe demonstracje największe nasilenie osiągnęły w połowie maja w związku z ceremonią otwarcia amerykańskiej ambasady w Jerozolimie.

Strefa Gazy spłynęła krwią. Izrael strzela do protestujących i dziennikarzy. Dziesiątki ofiar, tysiące rannych

Więcej o:
Komentarze (56)
Izrael buduje podwodną barierę przy Strefie Gazy
Zaloguj się
 • kroliklesny

  Oceniono 24 razy 8

  Moze kiedys dotrze do Palestynczykow, ze Hamas robi im wbrew, i wyzwola sie od wlasnych ciemiezycieli? Wtedy zawra pokoj, ktorego pragna prosci ludzie po obu stronach i beda pracowac, a nie powiekszac rzesze mlodziezy, ktorej jedyna wyuczona zdolnoscia jest rzut kamieniem.

 • Jacek Kubiak

  Oceniono 22 razy 6

  Może płot ograniczy przepływ fekalii jakie Gaza produkuje w wielkiej ilości i wydala bezpośrednio do morza

 • piotrt707

  Oceniono 37 razy 5

  Nie dziwię się Żydom. Zewsząd otoczeni dziczą !!Szalom !

 • freeasinfreedom

  Oceniono 11 razy 3

  No i gitara. Niech obrońcy uciśnionych "Palestyńczyków" łaskawie wyjaśnią, czym różni się "typowy Palestyńczyk" od "typowego byczka ze smartfonem".

 • ambion2015

  Oceniono 19 razy 3

  Ciekawy pomysł. Brawo

 • tobi39

  Oceniono 6 razy 2

  Prawo do obrony i bezpiecznych granic ma każde państwo!

 • popieramkukiza

  Oceniono 20 razy 2

  Syjonistyczny nazizm w rozkwicie. Należy bojkotować USSraelskiego terrorystę - pierwsze trzy cyfry na kodzie kreskowym 729 to kod tego bandyckiego quasi państewka. Nie kupuję niczego z oznaczeniem 729 - nie wpieram morderców niewinnych palestyńskich dzieci.

 • goldenboy34

  Oceniono 12 razy 2

  "Ziemia dwa razy obiecana. Izrael - Palestyna" świetny, rzeczowy dokument francuskiego Planete.
  Rozmowy z obiema stronami i przedstawiony narastający konflikt między obiema nacjami od 1946r do 1967 oraz czasów obecnych.
  Film polecany zwłaszcza wszystkich antyklerykałom oraz antynarodowcom niech zobaczą jacy narodowcy i jakie religijne oszołomy żądzą tym piasczystym krajem na Bliskim Wschodzie oraz w jaki sposób zabrali w 1967r ziemię Palestyńczykom.
  Lektura obowiązkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX