Irlandia za liberalizacją prawa aborcyjnego. Są już oficjalne wyniki referendum

Radość zwolenników wykreślenia z konstytucji Irlandii ósmej poprawki zakazującej aborcji

Radość zwolenników wykreślenia z konstytucji Irlandii ósmej poprawki zakazującej aborcji (PETER MORRISON/AP)

Oficjalne wyniki potwierdziły, że Irlandczycy w piątkowym referendum opowiedzieli się za zmianami prawa aborcyjnego. Ponad 66 procent uczestników referendum zagłosowało za wykreśleniem z konstytucji poprawki mówiącej, że prawo do życia nienarodzonego jest równe prawu do życia matki.

Oficjalne wyniki referendum w sprawie zmian w prawie aborcyjnym niewiele odbiegają od podanych przez "The Irish Times" sondaży exit poll, które zwolennikom zmiany dawały 68 proc.

Frekwencja w referendum była bardzo wysoka, wyniosła 64 procent.

Premier Irlandii Leo Varadkar opowiadał się za zmianami. - Nigdy więcej lekarzy mówiących swoim pacjentom, że nic nie można dla nich zrobić w ich własnym kraju, nigdy więcej samotnych podróży przez Morze Irlandzkie, nigdy więcej piętna, gdy zostanie uchylona zasłona tajemnicy - powiedział Leo Varadkar komentując na gorąco oficjalne wyniki referendum ws. aborcji.  

Jak dodał premier, wynik referendum w Irlandii to święto demokracji. - Ludzie przemówili. Chcą nowoczesnej konstytucji dla nowoczesnego państwa. I ufają kobietom - powiedział szef irlandzkiego rządu.

Także zdaniem Mary Lou McDonald z opozycyjnej partii Sinn Fein, wynik referendum to jasny sygnał "współczucia i postępu". Przeciwnicy zmian uważają, że z konstytucji zostanie usunięta ochrona godności kobiet i nienarodzonych dzieci. Deklarują, że się nie poddadzą i że będą kontrolowali władze.

Aborcja ma być legalna i bez ograniczeń, do 12. tygodnia życia

Obecnie w Irlandii obowiązuje pełna ochrona życia ludzkiego od poczęcia; aborcja jest nielegalna, chyba że lekarze stwierdzą zagrożenie życia matki. Wówczas do przerwania ciąży wymagana jest zgoda dwóch lekarzy. Ósma poprawka do konstytucji republiki, opracowana w 1983 roku, stanowi, że "państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych i równoważne prawo do życia matki".

Nowe rozwiązanie ma przygotować parlament. Rząd już opracował swoją propozycję. Zakłada ona, że przerwanie ciąży miałoby być legalne, bez ograniczeń, do 12. tygodnia. A do 24. tygodnia w dwóch przypadkach: poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo też uszkodzenia płodu - ale tylko takiego, które może prowadzić do śmierci tuż przed lub po narodzinach.

Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

26 matek na Dzień Matki. Rozpoznasz je wszystkie?
1/26W tej bajce nie było więcej mam, ta była wyjątkowa i bardzo troskliwa. Na pewno wiesz, że mamy na myśli:
Zobacz także
 • Tomaszków pod Olsztynem. Śmiertelny wypadek z udziałem trzech ciężarówek Tomaszkowo. Trzy ciężarówki zderzyły się na drodze krajowej nr 51 pod Olsztynem. Nie żyje jedna osoba
 • Smog w Gdyni, 2018-10-16. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Białystok Smog w Białystoku, 2018-10-16. Sprawdź jakość powietrza w mieście
Komentarze (419)
Irlandia za liberalizacją prawa aborcyjnego. Oficjalne wyniki
Zaloguj się
 • padoq

  Oceniono 85 razy 75

  Brawo Irlandczycy jak przegonimy czarna holote tez bedziemy chodzic w Polsce z usmiechem na twarzach

 • polakadam

  Oceniono 62 razy 52

  Irlandzki polityk Pat Cox: "tożsamość Irlandczyków i ich patriotyzm znalazły inną formę ekspresji, mniej powiązaną niż do tej pory z religią: duma z osiągnięć kulturalnych i gospodarczych, odrodzenie tradycyjnej muzyki, kuchni i języka. Polska, która ma za sobą blisko 30 lat niezwykłego wzrostu gospodarczego i jak Irlandia jest jednym z krajów, które najlepiej wykorzystały członkostwo w Unii Europejskiej, może pójść tą samą drogą....."
  Też uważam że kościółek pójdzie u nas w odstawkę, tak jak w Irlandii. Ten moment jest bliżej niż się wydaje. I tak nam dopomóż Bóg.....

 • jxl82

  Oceniono 53 razy 43

  Irlandzki pisarz John Banville- "Naszą partią komunistyczną był Kościół Katolicki". Naszą polską jest dodatkowo Pis. Gratulujemy Irlandii zrzucenia Jarzma pedofilskiego.

 • mcguirre

  Oceniono 42 razy 40

  Gratulacje dla Irlandii, właśnie wyszła ze średniowiecza. Polska coraz bardziej w nim grzęźnie.

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 36

  MOJE GRATULACJE!

  Mysle, ze moze teraz czesc sekty, ktora jest podporzadkowana Ordo luris, wraz z wszelkimi Chazanami, Sobeckimi, Belzebubem torunskim, exorcystami z Episkoptu, no i oczywscie wszyscy 'pracujacy' zgodnie z "Deklaracja wiary" i "Klauzula sumienia", przeprawadza sie do Iralndii, by zaczac toczyc wojne ´ z NIEWIERNYMI:)

 • tomasz.rze

  Oceniono 41 razy 35

  Kościół zajmuje się przede wszystkim człowiekiem jeszcze nie narodzonym albo tym już po śmierci, czyli płodem albo zwłokami w eterze.
  Kobieta w zagrożonej ciąży nie mieści się w żadnej z tych kategorii.

 • eclipse23

  Oceniono 34 razy 34

  Irlandia to przykład że można wyrwać się z katolickiego zbydlęcenia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje