Irlandia za liberalizacją prawa aborcyjnego. Są już oficjalne wyniki referendum

Oficjalne wyniki potwierdziły, że Irlandczycy w piątkowym referendum opowiedzieli się za zmianami prawa aborcyjnego. Ponad 66 procent uczestników referendum zagłosowało za wykreśleniem z konstytucji poprawki mówiącej, że prawo do życia nienarodzonego jest równe prawu do życia matki.

Oficjalne wyniki referendum w sprawie zmian w prawie aborcyjnym niewiele odbiegają od podanych przez "The Irish Times" sondaży exit poll, które zwolennikom zmiany dawały 68 proc.

Frekwencja w referendum była bardzo wysoka, wyniosła 64 procent.

Premier Irlandii Leo Varadkar opowiadał się za zmianami. - Nigdy więcej lekarzy mówiących swoim pacjentom, że nic nie można dla nich zrobić w ich własnym kraju, nigdy więcej samotnych podróży przez Morze Irlandzkie, nigdy więcej piętna, gdy zostanie uchylona zasłona tajemnicy - powiedział Leo Varadkar komentując na gorąco oficjalne wyniki referendum ws. aborcji.  

Jak dodał premier, wynik referendum w Irlandii to święto demokracji. - Ludzie przemówili. Chcą nowoczesnej konstytucji dla nowoczesnego państwa. I ufają kobietom - powiedział szef irlandzkiego rządu.

Także zdaniem Mary Lou McDonald z opozycyjnej partii Sinn Fein, wynik referendum to jasny sygnał "współczucia i postępu". Przeciwnicy zmian uważają, że z konstytucji zostanie usunięta ochrona godności kobiet i nienarodzonych dzieci. Deklarują, że się nie poddadzą i że będą kontrolowali władze.

Aborcja ma być legalna i bez ograniczeń, do 12. tygodnia życia

Obecnie w Irlandii obowiązuje pełna ochrona życia ludzkiego od poczęcia; aborcja jest nielegalna, chyba że lekarze stwierdzą zagrożenie życia matki. Wówczas do przerwania ciąży wymagana jest zgoda dwóch lekarzy. Ósma poprawka do konstytucji republiki, opracowana w 1983 roku, stanowi, że "państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych i równoważne prawo do życia matki".

Nowe rozwiązanie ma przygotować parlament. Rząd już opracował swoją propozycję. Zakłada ona, że przerwanie ciąży miałoby być legalne, bez ograniczeń, do 12. tygodnia. A do 24. tygodnia w dwóch przypadkach: poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo też uszkodzenia płodu - ale tylko takiego, które może prowadzić do śmierci tuż przed lub po narodzinach.

Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Więcej o:
Komentarze (410)
Irlandia za liberalizacją prawa aborcyjnego. Oficjalne wyniki
Zaloguj się
 • padoq

  Oceniono 85 razy 75

  Brawo Irlandczycy jak przegonimy czarna holote tez bedziemy chodzic w Polsce z usmiechem na twarzach

 • polakadam

  Oceniono 62 razy 52

  Irlandzki polityk Pat Cox: "tożsamość Irlandczyków i ich patriotyzm znalazły inną formę ekspresji, mniej powiązaną niż do tej pory z religią: duma z osiągnięć kulturalnych i gospodarczych, odrodzenie tradycyjnej muzyki, kuchni i języka. Polska, która ma za sobą blisko 30 lat niezwykłego wzrostu gospodarczego i jak Irlandia jest jednym z krajów, które najlepiej wykorzystały członkostwo w Unii Europejskiej, może pójść tą samą drogą....."
  Też uważam że kościółek pójdzie u nas w odstawkę, tak jak w Irlandii. Ten moment jest bliżej niż się wydaje. I tak nam dopomóż Bóg.....

 • jxl82

  Oceniono 53 razy 43

  Irlandzki pisarz John Banville- "Naszą partią komunistyczną był Kościół Katolicki". Naszą polską jest dodatkowo Pis. Gratulujemy Irlandii zrzucenia Jarzma pedofilskiego.

 • mcguirre

  Oceniono 42 razy 40

  Gratulacje dla Irlandii, właśnie wyszła ze średniowiecza. Polska coraz bardziej w nim grzęźnie.

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 36

  MOJE GRATULACJE!

  Mysle, ze moze teraz czesc sekty, ktora jest podporzadkowana Ordo luris, wraz z wszelkimi Chazanami, Sobeckimi, Belzebubem torunskim, exorcystami z Episkoptu, no i oczywscie wszyscy 'pracujacy' zgodnie z "Deklaracja wiary" i "Klauzula sumienia", przeprawadza sie do Iralndii, by zaczac toczyc wojne ´ z NIEWIERNYMI:)

 • tomasz.rze

  Oceniono 41 razy 35

  Kościół zajmuje się przede wszystkim człowiekiem jeszcze nie narodzonym albo tym już po śmierci, czyli płodem albo zwłokami w eterze.
  Kobieta w zagrożonej ciąży nie mieści się w żadnej z tych kategorii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX