Irlandczycy "za" usunięciem zakazu aborcji z konstytucji. Zdecydowana przewaga w exit poll

Referendum aborcyjne w Irlandii. Wyniki badań exit poll wskazują na zdecydowaną przewagę głosów "za" wykreśleniem z konstytucji ósmej poprawki, czyli przepisu zakazującego aborcji.

W Irlandii odbyło się referendum dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego. Irlandki i Irlandczycy zagłosowali za uchyleniem przyjętej w 1983 roku ósmej poprawki do konstytucji, która uznaje prawo do nienarodzonego życia. Po ostatecznym zliczeniu głosów zostaną rozpoczęte prace nad ustawą legalizującą przerywanie ciąży do 12. tygodnia.

Jak podaje "The Irish Times", za usunięciem zakazu aborcji głosowało - według sondaży exit poll - 68 proc., a przeciwko - 32 proc. Irlandczyków.

Wiadomo na pewno, że największe poparcie dla liberalizacji przepisów aborcyjnych jest wśród młodych (18-24 lata). W tej grupie aż 87 proc. osób głosowało za usunięciem zakazu. Jedyną grupą wiekową, która zagłosowała przeciwko zmianie konstytucji były osoby powyżej 65 roku życia. Nieco większe poparcie dla zmian było wśród kobiet (70 proc. "za", 30 proc. "przeciw"), niż wśród mężczyzn (65 do 35 proc.). 

Do domu na głosowanie

W ostatnich dniach Irlandczycy z całego świata przyjeżdżali do kraju, by w piątek zagłosować w referendum. Wszystko w ramach akcji "Home to vote" [ang. do domu na głosowanie]. W mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia z podróży, opisane hasztagami #HomeToVote i #repelthe8th. Ten drugi opis to skrót od nazwy ruchu Repeal The Eight [ang. Odrzućmy 8. Poprawkę], który od lat działa na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego. Na lotnisku w Dublinie witano przyjeżdżających, prowadzono też zbiórki na bilety lotnicze dla Irlandczyków, którzy nie mogli sobie pozwolić na przyjazd do kraju.

Prawo aborcyjne w Irlandii

Irlandzkie prawo jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Kobiety nie mają prawa do przerwania ciąży ani gdy płód jest uszkodzony, ani gdy zaszły w ciążę w wyniku gwałtu. Co więcej, za dokonanie aborcji grożą surowe kary - nawet do kilkunastu lat pozbawienia wolności. Od 2013 roku aborcja jest legalna tylko wtedy, gdy zagrożone jest życie matki. Ten wyjątek wprowadzono po śmierci Savity Halappanavar. U 31-latki doszło do częściowego poronienia, jednak odmówiono terminacji ciąży, ponieważ - jak uznano - nie było zagrożenia życia, a możliwość zakażenia była "teoretyczna". Dwa dni po tym, jak trafiła do szpitala, u kobiety rozwinęła się sepsa, która doprowadziła do jej śmierci.

Wedle danych Repeal The Eight, w 2014 roku codziennie średnio 10 kobiet wyjeżdżało za granicę, by dokonać aborcji.

Polski spór o aborcję nie jest nowy. Pojawił się wraz z narodzinami III RP

Więcej o:
Komentarze (383)
Irlandia za usunięciem zakazu aborcji z konstytucji
Zaloguj się
 • kawa79

  Oceniono 105 razy 93

  96 lat temu Irlandia uwolniła się spod brytyjskiej okupacji. Dziś zrzuciła jarzmo Watykanu. Irlandki, cieszę się waszą radością!

 • krynolinka

  Oceniono 97 razy 83

  Świat zrozumiał. Kobieta to nie inkubator. Ale pan prezes ukochany nasz twierdzi inaczej. Potwory są wśród nas. Jeszcze trochę i martwą ciążę każą donosić, bo może płód ożyje.
  Przepraszam wszystkich za makabryczne porównanie, ale tak mniej więcej te czarne szczury sobie wyobrażają dbanie o życie nienarodzone.

 • lz5

  Oceniono 73 razy 69

  I pomyśleć ile dobrego dla tego kraju zrobili księża pedofile. Otworzyli Irlandczykom oczy.

 • oszrany

  Oceniono 69 razy 63

  Dziwicie sie ze Polacy nie chcą wracać z Irlandi do tego pisowskiego ciemnogrodu !

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 60 razy 58

  Osoby powyżej 65 roku życia były przeciw zmianom. No komedia. Za to osoby do 25 roku życia w innym referendum zagłosowały za zakazem noszenia sztucznych szczęk w ramach zemsty.

 • minkat

  Oceniono 55 razy 51

  pisie moga zapomniec, ze ktokolwiek normalny wroci z dywilizacji do katolskiej Wolski, gdzie o tym czy trzeba bedzie urodzic dziecko bez mozgu zadecyduje stary dziad w sukience z obecnie swietojebliwym byym skrobaczem Chazanem.

 • rumpa

  Oceniono 52 razy 48

  Bidna Kaja, coś się wykruszają te "cywilizowane"kraje :))) nie mogę się doczekać na komentarz :)))

 • angus1000

  Oceniono 39 razy 37

  Tam zmądrzeli a u nas Mordo Iuris na polecenie szatana robi ludziom wodę z mózgu.

 • maryt6

  Oceniono 39 razy 35

  No i czarni zboczeńcy się doigrali . A teraz przebierańców w czarnych sukniach na Madagaskar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX