Lekarze z Kosowa handlowali organami. Klienci płacili po 100 tys. euro za nową nerkę

Sąd w Prisztinie skazał dwóch lekarzy, którzy pozyskiwali organy od biedniejszych mieszkańców m.in. Rosji i Kazachstanu, a następnie sprzedawali je za ogromne sumy.

Sprawę w Prisztinie prowadził międzynarodowy zespół śledczych. Z ustaleń wynika, że w 2008 r. urolog Lutfi Dervishi i anestozjolog Sokol Hajdini przeprowadzili 23 przeszczepów nerki w klinice Medicus w Prisztinie. Jak podaje "The Guardian" dawcami byli głównie biedni obywatele Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Rumunii, Izraela i Turcji. Za nerkę płacono im 15 tys. euro.

Płacili 15 tys. dostawali 100 tysięcy 

Klienci kliniki Medicus, w większości zamożni mieszkańcy Izraela, płacili lekarzom od 80 do 100 tys. euro za przeszczep. Sąd w Prisztinie uznał lekarzy za winnych handlu organami. Dervishi został skazany na 7,5 roku więzienia oraz grzywnę w wysokości 8 tys. euro. Jego współpracownik dostał rok więzienia.

Kolejni podejrzani

Lekarze zostali początkowo skazani już w 2013 r., ale z powodów proceduralnych sąd najwyższy uchylił wyrok. W styczniu na Cyprze zatrzymano w sprawie przeszczepów Izraelczyka Moshe Harela, który ukrywał się przez kilka lat. Podejrzany w sprawie jest także Yusuf Sonmez, który prawdopodobnie cały czas ukrywa się w Turcji.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (53)
Lekarze z Kosowa handlowali organami. Sąd ogłosił wyrok
Zaloguj się
 • crowley_666

  Oceniono 10 razy 8

  ciekawe po ile kolana sprzedają?????

 • kimdongun

  Oceniono 12 razy 8

  Skazali tych, co nie opłacali się na czas prezydentowi kraju.
  Według projektu raportu powstałego na zlecenie Rady Europy, stworzonego przez szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego i opublikowanego w grudniu 2010, Hashim Thaçi jako lider UÇK miał być zaangażowany w przemyt narkotyków i nielegalny handel organami przeznaczonymi na przeszczepy. Thaçi zaprzeczył tym zarzutom.

 • eryk2

  Oceniono 6 razy 6

  Jedyna sprawiedluwa kara - usunięcie doktorom po nereczce i uratowanie czyjegoś życia ZA DARMO.

 • czarnydoktor

  Oceniono 12 razy 4

  O jejciu... GW odkryla fakt znany od 15 lat. Ciekawe czy odkryja ze ichni Hashim Thaci (dla GW, Sikorskiego i innych platfusow demokrata) to najwiekszy mafiozo z tego pseudo-kraiku.
  Oderwali Kosowo od wzglednie cywilizowanej Serbii i dziwia sie, ze jest tam syf. Byl jeden kraj 3ciego swiata w Europie - Albania. Ostania ostoja sredniowiecza na naszym kontynencie. Albany niezdolne do stworzenia jednej cywilizacji, dostali w prezencie drugi kraj czyli Kosowo. W efekcie mamy dwa kraje 3ciego swiata w Europie.

 • liczygrosz

  Oceniono 14 razy 4

  ... a ludzie się dziwią jakim cudem taki stary, nie rokujący na długie życie, który powinien być na samym końcu kolejki po organy, David Rockefeller miał aż 7 transplantacji serca...

 • semigetuza

  Oceniono 7 razy 3

  kiedy to gowno okryte blekitna flaga z gwiazdami w końcu zniknie? Kosovo to kloaka Europy. centrala handlu narkotykami, bronia, wszelkimi podrobami, kradzionymi autami wszelkich marek i tonaży, ludzkimi organami i calymi ludzmi tez. W XXI wieku na południu Europy możesz sobie kupic za przystepna cene niewolnika dowolnego koloru skory i wieku laczenie z niemowlętami. A w Brukseli idzie walka na noze, kto zostanie kolejnym Wysokim Komisarzem UE w Prisztinie.
  Bo kolejni wyjezdzaja stad bogaci jak nababowie.
  Kosovo to hanba dla Europy. Z powrotem wpuscic tam Serbow i ci zrobia porządek w dwa tygodnie tak trup posciele sie gesto, ale przynajmniej to bagnisko zostanie osuszone.

 • kroliklesny

  Oceniono 10 razy 2

  Pisalem na tym forum juz wiele lat temu, w czasie wojny balkanskiej i walk o Kosowo o tzw. "Zoltym Domu" i o roli premiera tzw. Kosowa, notabene witanego z honorami na Wisla, bodajze 2 lata temu. Zajmowala sie tymze samym problemem tez wloska prokurator, Fellaci. Temat byl znany w EU od lat, tylko zamieciony pod dywan- EU wolala znecac sie nad Miloszewiciem, ktoremu odmowiono pomocy lekarskiej, w wyniku czego zmarl on w wiezieniu w Hadze (bez udowodnienia winy!).

 • lubat

  Oceniono 12 razy 2

  "Płacili 15 tys. ..."
  G**no prawda. Nie płacili nic. Robili regularne polowania na Serbów, trzymali w tajnych więzieniach, robili dokładne badania medyczne i jak się pojawiło zapotrzebowanie na jakieś organy, po prostu usypiano gościa i pobierano wszystkie możliwe do przeszczepu organy.
  Sprawa jest od dawna znana służbom wywiadu na Zachodzie, ale nikt palcem nie kiwnął w tej sprawie, bo to dla Zachodu były "nasze skur**syny". A poza tym, kto by wystąpił w obronie Serbów? Toż to taki gorszy sort Ruskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX