15-latek rzucił petardę, spłonęło 20 tys. hektarów lasu. Teraz sąd zarządził gigantyczną karę

Ewakuacje, zamknięcie autostrady i spalenie połaci lasu to efekt wygłupu 15-latka z USA. Rzucone przez niego petardy wywołały pożar lasu w stanie Oregon. Sąd orzekł, że nastolatek ma zapłacić 37 mln dolarów odszkodowania.

15-latek ze stanu Waszyngton przyznał się do tego, że wywołał pożar w sąsiednim Oregonie. W zeszłym roku wrzucił on dwie petardy do lasu w rejonie kanionu rzeki Columbia. Wywołały one pożar, którzy szybko się rozprzestrzenił. W sumie spłonęło blisko 20 tys. hektarów lasu. Konieczne były ewakuacje, zamknięcie autostrady i zniszczenie popularnych atrakcji turystycznych - wymienia AP. 

W lutym, po przyznaniu się do winy, sąd skazał go na karę prac społecznych i kurateli sądowej, a także napisanie ponad 150 listów z przeprosinami do poszkodowanych. 

Teraz sąd orzekł, że nastolatek zapłacić 36,6 mln dolarów odszkodowania m.in. za koszty akcji strażaków, napraw budynków i rewitalizacji lasu. Możliwe, że nie będzie musiał jednak zapłacić całej kwoty.

37 mln dolarów odszkodowania. 

Sędzia John A. Olson wyznaczył plan spłaty kary i zaznaczył, że po 10 latach może on zostać wstrzymany - pod warunkiem nadzoru sądowego i niepopełniania kolejnych przestępstw. 

Adwokat chłopca na wcześniejszym posiedzeniu sądu apelował o "rozsądną i racjonalną" karę. Kwotę blisko 37 mln dolarów nazwał "absurdalną" w przypadku dziecka. Odszkodowaniem obciążono wyłącznie 15-latka, a nie jego rodziców. Prawo stanowe pozwala władzom zajęcie pieniędzy na kontach bankowych, zwrotów podatków, a nawet wygranej na loterii. 

Opinia publiczna była tak wściekła na 15-latka, że sąd zdecydował się ukryć jego tożsamość. 

Więcej o:
Komentarze (130)
USA. Przez 15-latka spłonęło 20 tys. hektarów lasu. Gigantyczna kara
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 63 razy 55

  A Partia na to: A u nas za spalenie stadionu - miejsce na naszej liście wyborczej, zapraszamy!

 • kotprezesa

  Oceniono 35 razy 33

  W Wolsce rzucanie petardami jest oznaką patriotyzmu.

 • jan.fils

  Oceniono 34 razy 28

  Zaiste bardzo osobliwe. Kara jest absurdalna, bo człowiek ma 15 lat. Wg mnie poziom absurdalności spalenia 20.000 ha lasu jest adekwatny do kary, więc ok.

 • flymen22

  Oceniono 29 razy 23

  A może wystarczy nie popierać kiboli przez rząd pipsu.

 • Oceniono 32 razy 20

  Moim marzeniem jest żeby w Polsce sądy w końcu skazywały klechów pedofilów na długie lata odsiadki a parafia skąd jest klecha pedofil niech płaci wysokie odszkodowania swoim ofiarom.

 • szabepio

  Oceniono 20 razy 14

  Gdyby to bylo w Polsce to odpowiedni telefon do ministra i chlopak bylby uniewinniony. Takie many teraz sądy. Tzn nie mamy. Pis ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX