F-35 użyty w boju po raz pierwszy w historii. Izraelski generał chwali dokonania armii

Izrael ogłosił, że jako pierwsze państwo wykorzystał w boju nowoczesne myśliwce F-35 produkcji amerykańskiej. Takie informacje pojawiły się na stronach IDF we wtorek.

Izraelczycy korzystają ze spersonalizowanego modelu myśliwca F-35 - F-35I Adir. Dotychczas żadna z maszyn nie brała udziału w walce, aż do wtorku 22 maja. Na koncie IDF (Israel Defense Forces) na Twitterze pojawił się wpis, zgodnie z którym Izrael stał się pierwszym krajem, który wykorzystał myśliwiec nowej generacji. Stany Zjednoczone na program F-35 wydały dotychczas ponad 400 miliardów dolarów.

Media izraelskie donoszą, że dowódca sił powietrznych gen. Amikam Norkin doprecyzował, że F-35 wzięły udział w dwóch akcjach. Oprócz tego pokazał zdjęcie izraelskiego F-35, który przelatywał nad Bejrutem. Brakuje jednak konkretnej informacji - gdzie i kiedy Izrael wykorzystał samolot w walce (we wtorek poinformowano o sukcesie, nie o dniu akcji). 

Wykorzystanie F-35 to spory przełom - supermyśliwiec 5. generacji, mogący osiągać prędkość ponaddźwiękową. Izrael wykorzystując samolot w boju wyprzedził nawet Stany Zjednoczone, w których F-35 powstało i jest produkowane. W USA maszyny są wciąż testowane.

 

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (281)
Izraelski generał: użyliśmy F-35 w walce jako pierwsi
Zaloguj się
 • 4komentator

  Oceniono 32 razy 24

  Specjalistą w dziedzinie wojskowego lotnictwa nie jestem ale z tego co wiem ponaddźwiękowe prędkości osiągane przez samoloty bojowe to żadna nowość - a znawca tematu (za jakiego podaje się autor) rozwodzi się nad tą cechą jakby dokonał się właśnie jakiś przełom technologiczny.

 • jare_jare

  Oceniono 29 razy 19

  Niechby tylko zbliżyli się do granic Wolski, zestrzelimy ich strzelając w niebo serią słów "Bóg, Honor, Ojczyzna!" i dobijemy wyklętą mgłą prawdziwego patriotyzmu.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 21 razy 13

  "supermyśliwiec 5. generacji, mogący osiągać prędkość ponaddźwiękową"

  Akurat prędkość ponaddźwiękowa nie jest cechą 5 generacji. To bardziej właściwość supercruise o tym decyduje a nie sama możliwość przekraczania bariery dźwięku. Poza tym to samolot na pierwszy dzień wojny. No, na pierwsze dwa dni. Potem do gry wchodzą maszyny o większych możliwościach, jeśli chodzi o ilość przenoszonego uzbrojenia.

 • fctheduck

  Oceniono 12 razy 8

  Patrząc na zdjęcie aż niesamowite jakie zastosowania ma obecnie silvertape:)

 • voytekvoytek

  Oceniono 7 razy 7

  większość naszych rodaków kocha swoich arabskich braci. ale pod warunkiem, że nie chcą przyjechać do polski.

 • d1r3ct

  Oceniono 16 razy 6

  Ciekawy sojusz w regionie...USA z Izraelem i...Arabią Saudyjską ;) Irak, Libia, Syria...same sukcesy Stanów i ich sojuszników. A potem ww państwa pozostawiane same sobie w ruinie, świetny prezent dla ISIS. Przecież gdyby nie ruszali Kadafiego (któremu kraje Zachodu potrafiły nawet broń sprzedawać) to nie byłoby imigrantów płynących z wybrzeża Libii do Unii. I może o to chodzi. Każdy gra na siebie, w tym USA, ale także Niemcy (Nord Stream) i Francja. Najbardziej krzyczą o solidarności, ale sami przyczyniają się do pogłębiania przyczynnych konfliktów i wręcz je kreują.

 • volongoto41

  Oceniono 20 razy 6

  My też mamy nową broń.
  Nosi ona roboczą nazwę "Szambo". Jest to bardzo groźna broń bo testowano ją w Gdańsku, a smród się rozniósł na całą Polskę. Nawet Rosjanie i Szwedzi uznali, ze to jest bardzo skuteczna broń, bo po jej użyciu tylu ryb pływających w Bałtyku na plecach to jeszcze nie widzieli. Rosjanie to nawet przyznali, że te ich „Iskandery” na taki atak są zupełnie nieprzygotowane a ich „nowiczok” przy „szambie” to „malczik”…
  I co najważniejsze ta broń pozwala udowodnić kiedy i co spożywaliśmy i czy było to z Lidla czy z Biedronki…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX