Niespodziewana ucieczka z Korei Północnej. Z nikim od Kim Dzong Una nie udało się skontaktować

Dwóch obywateli Korei Północnej przedostało się na wody terytorialne Korei Południowej na malutkiej łodzi. Jednym z nich jest - co zaskakujące -
północnokoreański oficer.

Północnokoreański oficer oraz towarzyszący mu cywil uciekli dziś drogą morską z Północy na Południe - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony.

Agencja informacyjna Yonhap podała, że uciekinierzy poprosili o azyl w Korei Południowej. Łódkę z obywatelami Korei Północnej przechwyciła południowokoreańska straż przybrzeżna. Uciekinierzy przekazani zostali służbie wywiadu Korei Południowej.

Jak przekazała Yonhap, południowokoreański wywiad starał się powiadomić o ucieczce oficera właściwe służby w Korei Północnej, jednak próby nawiązania łączności telefonicznej zakończyły się porażką.

'Wjazd wzbroniony'. Znak ostrzegawczy w Korei Południowej na wjeździe do strefy zdemilitaryzowanej, niedaleko granicy z Koreą Północną'Wjazd wzbroniony'. Znak ostrzegawczy w Korei Południowej na wjeździe do strefy zdemilitaryzowanej, niedaleko granicy z Koreą Północną Fot. Ahn Young-joon / AP Photo

Korea Północna w kleszczach reżimu

W Korei Południowej przebywa ponad 30 tysięcy osób, które zdecydowały się na ucieczkę z Korei Północnej z powodu warunków, jakie panują w kraju Kim Dzong Una. Ucieczki oficerów należą do rzadkości.

Kilka miesięcy temu było za to głośno o brawurowej ucieczce żołnierza (nagranie na końcu artykułu). Żołnierz został kilkukrotnie postrzelony, ale udało się go uratować. W jego ciele lekarze znaleźli pasożyty.

Zobacz zdjęcia Kim Dzong Una z koreańskiego szczytu >>>

Ostatnio Kim Dzong Un prowadził dyplomatyczną ofensywę. Spotkał się z prezydentem Południa i planował spotkanie z Donaldem Trumpem.

Kim Dzong Un przekroczył granicę Korei PółnocnejKim Dzong Un przekroczył granicę Korei Północnej AP / AP

Eksperci zwracali jednak uwagę, że to gesty na potrzeb polityki międzynarodowej. Los Koreańczyków z "najbardziej zamkniętego kraju świata", którzy żyją pod ścisłą kontrolą reżimu i niejednokrotnie cierpią głód oraz represje, raczej się na razie nie poprawi.

Polecamy też: W światowych mediach uśmiechy i uściski, a jak propaganda Kima pokazała szczyt? Sprytne

Pędził jeepem, chwilę później padły strzały. Film z brawurowej ucieczki z Korei Północnej

Więcej o:
Komentarze (51)
Z Korei Północnej uciekł oficer. Kim Dzong Un milczy
Zaloguj się
 • guramdam3

  Oceniono 45 razy 31

  > południowokoreański wywiad starał się powiadomić o ucieczce oficera właściwe służby w
  > Korei Północnej, jednak próby nawiązania łączności telefonicznej zakończyły się porażką.

  Uciekł oficer dyżurny.

 • hehno

  Oceniono 39 razy 23

  Ale ruskie trolle ten artykuł spamują, chyba Putinowi niezbyt odpowiada ostatnie ocieplecie stosunków między Koreami.

 • skromne-zero

  Oceniono 22 razy 10

  Dawno bym opuściła państwo Wolskie, bo ani obsraniec Jarkacz ani jego pislam mi nie odpowiadają. Niestety, jak większość ludzi mam w tym zrujnowanym kraju rodzinę... Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie wywalenie za granicę debilowatego pokurcza i jego bandy pislamskich złodziei.

 • kruk6666

  Oceniono 21 razy 3

  Szykujcie się wolaki cebulaki na najbardziej zamknięte miejsce w Europie wschodniej , jak Bałtyk zamarznie to może samochodem..., już niedługo.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 5 razy 1

  Ten cywil... Żona, dziecko, rodzeństwo?

 • Leonard Kera

  Oceniono 9 razy 1

  "próby nawiązania łączności telefonicznej zakończyły się porażką." - nie zapłacili abonamentu?

 • credit28

  0

  Jak to się dzieje, że gdzie jest onucja, tam bieda, przemoc, strach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX