Katastrofa samolotu na Kubie. Boeing 737 runął zaraz po starcie. Trzy pasażerki cudem przeżyły

Katastrofa samolotu w Hawanie na Kubie. Boeing 737 rozbił się w piatek tuż po starcie z międzynarodowego lotniska Jose Marti w Hawanie. Ponad 100 osób zginęło, trzy przeżyły katastrofę.

Do katastrofy samolotu pasażerskiego na Kubie doszło w piątek po południu naszego czasu, ok. 12:00 czasu lokalnego. 40-letni boeing 737 rozbił się niedługo po starcie, między lotniskiem im. Jose Marti w stolicy kraju, Hawanie (to z niego wystartował), a pobliską miejscowością Santiago de las Vegas. 

Katastrofa samolotu na Kubie. 100 ofiar

Informacje o tragedii na razie są skąpe. Wiadomo, że samolot należał do meksykańskich linii lotniczych Aerolíneas Damojh (nie - jak wcześniej podawano - Blue Panama). Został wypożyczony na kilka miesięcy kubańskim narodowym liniom lotniczym Cubana de Aviacion. Miał odbyć lot krajowy, a konkretnie lecieć z Hawany do Holguin, miejscowości położonej na wschodzie wyspy.

Na pokładzie boeinga było, według najnowszych informacji, 105 pasażerów, w tym jedno dziecko, i załoga. Katastrofę przeżyły 3 kobiety, które obecnie przebywają w szpitalu. Są w stanie krytycznym. Większość z ponad 100 ofiar to Kubańczycy. Dwóch pasażerów pochodziło z Argentyny. Załoga zaś - z Meksyku.

W mediach społecznościowych krótko po katastrofie samolotu zaczęły pojawiać się zdjęcia i nagrania. Świadkowie najpierw usłyszeli "ogromny huk", później pojawiła się kula ognia, a następnie słup czarnego dymu widoczny z daleka.

Po katastrofie samolotu na Kubie ogłoszono 2-dniową żałobę. Kondolencje złożyli już prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel oraz prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Katastrofa samolotu na Kubie - przyczyny

Stacja CNN podaje, że część samolotów narodowych linii Cubana de Aviacion nie mogła latać "z powodów bezpieczeństwa". Przyczyny piątkowej katastrofy boeinga 737 nie są na razie znane.

Linie lotnicze Cubana są obarczone złą sławą. Od lat 50. w katastrofach i wypadkach samolotów Cubany zginęło ponad 600 osób. Narodowy przewoźnik jest też znany z opóźnień i odwoływanych lotów.

Więcej o:
Komentarze (181)
Katastrofa samolotu na Kubie. Boeing 737 runął po starcie
Zaloguj się
 • swinton

  Oceniono 27 razy 11

  Do wszystkich durniow - przestancie pisac.
  Tam ludzie zgineli, a wam wesolo?!!!

 • pbe64

  Oceniono 9 razy 9

  Blue Panama zdementowała informację, że katastrofie uległ ich samolot, wg kubańskich źródeł samolot był wypożyczony od Global Air z Meksyku. Przyczyny katastrofy na razie są nieznane, ale z tego co mówią świadkowie, samolot spadł zaraz po oderwaniu się od pasa startowego, nie zdążył nawet opuścić terenu lotniska. Kubańskie służby podają, że 3 osoby w stanie krytycznym zostały przewiezione do szpitala. Prawdopodobnie nikt więcej nie przeżył.

 • kolpik124

  Oceniono 9 razy 7

  Jednak używają B737, pewnie wyczarterowany z innych linii lotniczych.

  "Air Cubana operates with a fleet of 1 Airbus A320-200, 1 ATR 42-500, 1 Boeing 737-200, 1 Boeing 737-300, 1 Iljuschin II 62 M, 3 Iljuschin II 96-300 and 4 Tupolew 204-100 E."

 • clemenza1000

  Oceniono 8 razy 4

  Lecialem dokladnie na tej trasie 5 lat temu.balismy sie strasznie ze trafimy na Iła ale.podstawili 737.ulga.
  Jak widac wszystko w lotnictwie moze sie zdarzyc.Biedni ludzie.

 • kastoripollux

  Oceniono 9 razy 3

  Nie ma możliwości komentowania pod smutnymi wieściami o Jarosławie. Dlatego tutaj zadam pytanie: Kto będzie zbawiał Wolskę kiedy Jarosław wyprostuje kopyta? Gdzie złożą doczesne szczątki? Też na Wawelu? Jak długo będą trwały miesięcznice bo niepowetowanej stracie? Czy jaskółki będą płakały i przestaną latać? Szereg pytań się ciśnie a odpowiedzi ani na lekarstwo.

 • fruqo3

  Oceniono 3 razy 3

  Samolot to należący do meksykanskiej linii 39 letni Boeing 737-200, jeden z najstarszych aktywnych 737. Został dopiero wyczarterowany przez Cubane w miejsce uziemionych z powodu katastrofalnego stanu technicznego AN-158.

 • vomitorium1

  Oceniono 5 razy 3

  "Wiadomo, że samolot należał do europejskich linii lotniczych Blue Panorama."
  jedni wiedzą to
  a inni coś innego
  (mercedes vazquws (dyrektorka ruchu lotniczego)
  poinformowała
  że boeing 737 należał
  do meksykańskie linii lotniczej "Damojh" ("Damojh Global Air“))

 • doomsday

  Oceniono 2 razy 2

  Żyją już tylko dwie. Jedna z trójki właśnie zmarła w szpitalu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX