Strzelanina w szkole w Teksasie. 17-latek wszedł z bronią na zajęcia. Jest wiele ofiar

Strzelanina w szkole średniej w Teksasie. Nie żyje co najmniej 10 osób - dziewięcioro uczniów i jeden nauczyciel. W szkole i w jej pobliżu znaleziono również ładunki wybuchowe.

Napastnik wszedł na zajęcia artystyczne w szkole średniej w Santa Fe w Teksasie (USA) i zaczął strzelać z broni przypominającej strzelbę - wynika z relacji świadków.

Strzelanina w szkole w Teksasie. Najnowsze informacje

Najpierw pojawiła się tylko informacja o osobach rannych. Niedługo później miejscowe władze przekazały, że po strzelaninie w szkole 10 osób nie żyje - dziewięcioro uczniów i jeden nauczyciel. Rannych zostało co najmniej dziesięć osób, m.in. dwóch funkcjonariuszy policji.

Dwie osoby zostały zatrzymane, to także uczniowie szkoły. Jeden ma 17 lat i to on jest podejrzewany o atak. Miał również zostać ranny. Druga osoba ma 18 lat i według policji jest wspólnikiem napastnika, ale nie oddawała strzałów.

Jak podaje CBS News i CNN, domniemany 17-letni sprawca został zidentyfikowany jako Dimitrios Pagourtzis. Jest m.in. członkiem szkolnej drużyny piłkarskiej, a także grupy tanecznej przy miejscowej cerkwi grekokatolickiej. W mediach społecznościowych miał publikować zdjęcia broni. Jeden z ostatnich wpisów zawierał jego fotografię w koszulce z napisem "Urodzony, by zabijać". Nie figurował w rejestrze posiadaczy broni.

Gubernator Teksasu Greg Abbott podał, że sprawca użył strzelby i rewolweru w kalibrze .38. Broń należała do ojca nastolatka.

Do liceum w Santa Fe w Teksasie uczęszcza ok. 1400 uczniów. Po strzelaninie budynek szkoły został ewakuowany i sprawdzony przez służby. Po tym poinformowano, że na terenie szkoły i w jej okolicy znaleziono podejrzane przedmioty, które okazały się ładunkami wybuchowymi - była tam m.in. bomba rurowa.

Teksas, USA. Strzelanina w szkole. Przed budynkiem zebrali się zrozpaczeni rodziceTeksas, USA. Strzelanina w szkole. Przed budynkiem zebrali się zrozpaczeni rodzice Michael Ciaglo / AP / AP

"To moja szkoła, moja codzienność"

Uczennica szkoły w Teksasie w rozmowie z ABC News opisywała, jak wyglądała cała sytuacja. Najpierw w szkole rozległ się alarm i zaczęła się ewakuacja, którą prowadzili nauczyciele. W jej trakcie uczniowie usłyszeli strzały. - To się nie powinno wydarzyć, to moja szkoła, to moja codzienność - płakała dziewczyna.

Strzelanina w USA. Reakcja Donalda Trumpa

- Strzelanina w szkole w Teksasie. Pierwsze doniesienia nie wyglądają dobrze. Niech Bóg Was błogosławi! - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Zdecydował o opuszczenie flag do połowy nie tylko w Białym Domu, ale również na budynkach innych publicznych instytucji.

Trump, oskarżany o sprzyjanie lobby zbrojeniowemu, odniósł się do strzelaniny także na konferencji prasowej. - To dzieje się w naszym kraju już zbyt wiele lat, zbyt wiele dekad - stwierdził. Zapewnił o wysiłkach amerykańskiej administracji na rzecz ochrony uczniów w szkołach i o wsparciu dla rodzin ofiar strzelaniny w Teksasie.

"Moje serce jest dziś z Santa Fe i całym Teksasem" - napisała na Twitterze pierwsza dama USA Melania Trump.

Strzelaniny ogromnym problemem USA

To 22. strzelanina w amerykańskiej szkole w 2018 roku. Na lutym 2018 w strzelaninie w Parkland na Florydzie zginęło 17 osób. Po masakrze zaczęła się fala protestów młodzieży przeciwko łatwemu dostępowi do broni.

Jedną z liderek protestów była Emma Gozalez, która porwała się na samego Donalda Trumpa.

- Jeśli prezydent chce przyjść tu i powiedzieć mi prosto w twarz, że to była "straszna tragedia" (...) z chęcią zapytam go, ile pieniędzy przyjął od NRA (Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki - red.). Ale ja to już wiem! 30 milionów dolarów. Jeśli podzielić to przez liczbę osób zabitych z broni palnej w 1,5 miesiąca 2018 r. to wychodzi 58 tys. dolarów. Tyle ci ludzie są dla ciebie warci, Trump?! - grzmiała podczas jednego z przemówień.

Telewizje z całego świata przez kilka minut pokazywały jak milczy. A wokół wszyscy płakali >>>

Bliscy ofiar strzelaniny twarzą w twarz z zamachowcem. "Przebaczam Ci"

Więcej o:
Komentarze (299)
USA, Teksas. Strzelanina w szkole. Najnowsze informacje
Zaloguj się
 • jvn

  Oceniono 76 razy 60

  Co za wstyd, że żaden z uczniów nie zdążył wyciągnąć M16 z plecaka. Gdyby na miejscu był Korwin, Kukiz albo któryś z brzuchatych redaktorów sławiących zalety powszechnego dostępu do broni na pewno skończyłoby się na jednym wystrzale.

 • herbat

  Oceniono 68 razy 48

  Kukizowcy zaraz się zlecą całymi tabunami i powiedzą że "to by się nie zdarzyło gdyby nauczyciele mieli broń przy sobie"...

 • def11

  Oceniono 61 razy 41

  Trump "połączy się w bólu z rodzinami ofiar", po czym weźmie kasę od producentów broni :)

 • wicipinski

  Oceniono 33 razy 31

  Trzeba być kompletnym świrem, żeby popierać powszechny dostęp do broni. W Teksasie, Arizonie i w kilku innych stanach można kupić amunicję 24h/7d. Są automaty jak z napojami. Jak człowiekowi zabraknie do rozprawienia się z sąsiadem, albo przed zamachem zapomnisz kupić, to spokojnie zaopatrzysz się. Co to jest za rodzaj wolności, jeżeli nie wiesz czy dzieciak wróci ze szkoły. Czy żona, która jest na zakupach nie dostanie kulki podczas napadu na sklep.

 • zdziwiony6

  Oceniono 26 razy 22

  Mieszkałem w USA kilka lat, świetnie się tam czułem i mam wspaniałe wspomnienia. Jednak takich sytuacji, które tam mają miejsce dość często nie jestem w stanie zrozumieć.

  Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.

 • js08836

  Oceniono 24 razy 20

  Dzień świstaka po raz n -ty. Płacz, złość, wściekłość. Pochody, znicze, kwiatki. Współczucie władz, prezydenta i co ? I nic. I tak do następnej strzelaniny z ofiarami. Dzień świstaka.

 • e50504

  Oceniono 50 razy 20

  Jak to mówią upośledzeni: "złego człowieka z bronią zatrzymać może tylko dobry człowiek z bronią".

  Od jutra w USA każdy uczeń będzie miał przypisaną imiennie ławkę a w niej granatnik, karabin szturmowy (ALE TYLKO SEMI AUTO xD), nóż, dwie flary i racje żywnościowe na 4 dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX