Nowe ogniska Eboli w Kongo. Są ofiary śmiertelne i zachorowania w milionowym mieście

- To punkt zwrotny - mówi Światowa Organizacja Zdrowia o pierwszym przypadku zakażenia ebolą w dużym mieście w Kongo. W ostatnim czasie już 25 osób w kraju zmarło z powodu wirusa. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniej epidemii, tym razem nadzieję daje szczepionka

W 2014 roku osoby walczące z wirusem ebola znalazły się na okładce magazynu Time jako ludzie roku. Właśnie w tym czasie epidemia wirusa w Afryce zachodniej osiągała maksimum. Każdego miesiąca w Liberii, Sierra Leone i Gwinei umierały tysiące ludzi. Jednak udało się ją opanować - liczba przypadków i ofiar spadła. W 2016 roku ogłoszono zero nowych zarejestrowanych przypadków, jednak WHO ostrzegała, że może dochodzić do pojawiania się nowych ognisk. 

W 2014 roku doszło też do osobnego powstania ogniska eboli w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Nie rozwinęła się jednak epidemia i jeszcze w tym samym roku ogłoszono koniec wybuchu. Teraz ebola wróciła do kraju, a eksperci obawiają się, że może nie skończyć się na wyizolowanym ognisku choroby.

Światowe organizacje reagują

W ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowano 45 przypadków zachorowań, w tym 25 ofiar śmiertelnych. Wczoraj WHO poinformowało, że doszło też do pierwszego zachorowania w liczącym 1,2 mln mieszkańców mieście Mbandaka. Cytowani przez "Washington Post" specjaliści mówią, że to "punkt zwrotny".

WHO podkreśla, że podejmuje zdecydowane działania i że ma obecnie "lepsze narzędzia" do radzenia sobie z kryzysem, niż w 2014 roku. Współpracuje też z innymi organizacjami, w tym z Lekarzami bez Granic, oraz lokalnymi władzami.

Szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojtek Wilk informował na Twitterze, że w piątek ma odbyć się telekonferencja międzynarodowych medycznych zespołów ratunkowych, na której poruszony może być m.in. problem eboli w Kongu. W konferencji weźmie udział zespół ratunkowy polskiej organizacji. 

Pierwszy test dla szczepionki przeciwko eboli

Od czasu epidemii z 2014 roku wzmożono prace nad szczepionką przeciwko eboli. Pod koniec 2017 roku WHO ogłosiło, że testowe szczepienia wykazują skuteczną ochronę przeciwko wirusowi. Teraz eksperymentalne szczepionki przejdą pierwszy test w rzeczywistych warunkach. W środę do DRK dotarło 4 tys. dawek szczepienia. 

Dżuma zbiera tu śmiertelne żniwo, a lekarze winią za plagę lokalną tradycję

Więcej o:
Komentarze (48)
Ebola w Kongo. WHO ostrzega: To punkt zwrotny
Zaloguj się
 • supertiumacz

  Oceniono 7 razy 7

  @past

  "Nowe ogniska Eboli w Kongo."
  "- To punkt zwrotny - mówi Światowa Organizacja Zdrowia o pierwszym przypadku zakażenia ebolą w dużym mieście w Kongo."

  "Wczoraj WHO poinformowało, że doszło też do pierwszego zachorowania w liczącym 1,2 mln mieszkańców mieście Mbandaka."
  "W środę do DRK dotarło 4 tys. dawek szczepienia. "

  Czytam i nie wiem, czy chodzi o Kongo, czy o Demokratyczną Republikę Konga?
  Mbandaka jest w DRK.
  A może o oba kraje?
  Past, to jest tak napisane, jakbyś nie zdawał sobie sprawy, że to są dwa różne kraje.

 • felcom2

  Oceniono 6 razy 4

  Przecież szczepionki są złe

 • psycholog11

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby nie daj Boże ebola dotarła do Polski to rozumiem, że zatwardzali antyszczepionkowscy za żadne skarby nie zaszczepili ty siebie ani swoich dzieci.

 • leser.1

  Oceniono 10 razy 2

  Doopa Jasiu Karuzela!
  Na Ebolę - dzięki Zeusowi - nie ma szczepionki.
  Na polskich drogach i tak ginie więcej pieszych, niż TAM - zainfekowanych.

 • Michał Roszczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Większość nie zdaje sobie sprawy o czym w ogóle pisze. Jak jest w mieście epidemia grypy, to co - falami ludzie nie przychodzą do pracy/szkoły smarkają i kaszlą w zbiorkomach, w aptekach kolejki. To sobie pomyślcie, że 70% z nich umiera krwawiąc wszystkimi porami ciała i obryzgując tą krwią wszystko wokół. Przenosi się niezwykle łatwo, zabija też niezwykle łatwo. Ogarnijcie, że wystarczy jedna-dwie osoby które dotrą do europy samolotem i będą sobie chodzić i zarażać po Centrach handlowych np. w Warszawie. To byłoby gorsze, niż wszystko co do tej pory ludzkość w związku z chorobami zakaźnymi widziała.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 3 razy 1

  Co oni się będą przed ebolą szczepić, jeszcze autyzmu dostaną!

 • Lewis Carroll

  Oceniono 2 razy 0

  Kontrolowane zakażenia dla przetestowania szczepionki?

 • yaspiman

  Oceniono 2 razy 0

  czy chorzy na ebolę zdążyli przypłynąć do Europy?
  jeżeli nie, to jest tylko kwestią czasu aż przywlokę te i inne nieuleczalne choroby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX