Tęczowa flaga w Parlamencie Europejskim na dzień LGBT. Protestuje PiS. Absurdalna argumentacja

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii na Parlamencie Europejskim po raz pierwszy zawieszona zostanie tęczowa flaga. To nie spodobało się politykom PiS. Ryszard Legutko pisze, że nie ma ani takiego święta, ani przemocy wobec osób LGBT.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii ma podkreślić problem dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBT. Po raz pierwszy w taki sposób wesprze go w czwartek Parlament Europejski. Na budynku Europarlamentu zawieszona będzie tęczowa flaga. 

Inicjatywę popierają frakcje Parlamentu Europejskiego, w tym m.in. Porozumienie Liberałów i Demokratów ALDE. Jednak nie wszystkim ten gest się spodobał. Zaprotestowali - możliwe, że jako jedyni - przedstawiciele PiS. Członek PE Ryszard Legutko wysłał pismo do przewodniczącego parlamentu Antonio Tajaniego. Wyraża w nim oburzenie i żąda wyjaśnień - podaje portal "Gazety Prawnej".

Legutko: Ataków na osoby LGBT właściwie nie ma

Wyjaśnienia Legutki są dość kuriozalne. Po pierwsze argumentuje, że PE nie powinien przyłączyć się do Dnia Przeciw Homofobii, ponieważ... nie ma on podstawy prawnej. Polityk PiS nazywa dzień walki z przemocą wobec osób LGBT " inicjatywą promującą jedną z organizacji lobbystycznych".

W cytowanej przez gazetaprawna.pl wypowiedzi Legutko twierdzi, że wywieszenie flagi to deklaracja po stronie "rewolucji obyczajowej" w celu "uprzywilejowania związków homoseksualnych". Zaś gdyby PE chciał wystąpić przeciwko prześladowanej grupie, to powinien - zdaniem europosła - wywiesić znak ryby ze względu na prześladowania chrześcijan. 

Polityk przekonuje, że "pod hasłem homofobii kryje się odmowa zmiany definicji małżeństwa", a ataków na osoby LGBT "właściwie nie ma". 

Tej ostatniej tezie przeczą fakty. Wg raportu Kampanii Przeciw Homofobii i Uniwersytetu Warszawskiego z 2016 roku "średnio 3 na 10 osób LGBT doświadczyło przemocy fizycznej i/lub psychicznej" w ciągu ostatnich pięciu lat. "Osoby LGBT doświadczają przemocy 2 razy częściej od osób heteroseksualnych. (...) Aż 57,1 proc. osób LGBT była zniechęcana przez policję do zgłaszania przestępstw motywowanych homo-, bi- lub trans fobią" - wynika z danych w raporcie. 

W opublikowanym niedawno rankingu praw i sytuacji osób LGBT w Europie Polska znalazła się na przedostatnim miejsce w Unii Europejskiej i 38. (na 49 państw) w całej Europie. Gorzej jest tylko w kilkunastu krajach, w tym Rosji, Turcji i Armenii - wynika z rankingu Rainbow Europe organizacji ILGA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów).

Dzień dobry, tu Michał Protaziuk. Jeśli lubisz nasz portal, to wypróbuj nasz nowy newsletter. Więcej tutaj >>>

Więcej o:
Komentarze (598)
Tęczowa flaga w Parlamencie Europejskim. Protestuje PiS
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 134 razy 100

  No. Parlament Europejski na pewno przejmie się opinią jednego pisiora, który na co dzień nie respektuje jej systemu prawnego i zazwyczaj całej Unii pokazuje środkowy palec.
  Legutko - nie kompromituj się. O ile to jeszcze w ogóle możliwe.

 • bacowa

  Oceniono 118 razy 86

  Zachowanie Legutki wskazuje że jest homofobia, szczególnie wśród jego grona

  normalnego śmiertelnikowi LGBT nie przeszkadza

  chyba że ktoś wchodzi z tym na jego prywatne podwórko, tak jak katolicy ze swymi zwyczajami

 • wujekdolf

  Oceniono 67 razy 51

  a nie prościej pomyśleć tak : czy to że on kocha jego albo ona nią to jest moja sprawa? co mi do tego?

 • wawiak57

  Oceniono 60 razy 44

  Legutko wypowiada się tak jak wygląda, czyli idiotycznie. W Polsce obchodzimy wiele świąt, które nie mają logicznego uzasadnienia, np. najbliższe Zesłania Ducha Świętego.

 • zen0biusz

  Oceniono 55 razy 39

  Od 1700 lat Chrześcijanie są PRZEŚLADUJĄCYMI a nie PRZEŚLADOWANYMI.

  Dziwne, że profesor takich rzeczy nie wie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX