Pilot mógł celowo rozbić malezyjskiego boeinga. Nowe ustalenia ekspertów

Zaginięcie boeinga linii Malaysia Airlines mogło nie być kwestią wypadku. Eksperci lotniczy w australijskim programie "60 minut" sugerowali, że pilot mógł celowo rozbić maszynę.

W marcu minęły cztery lata od momentu zniknięcia z radarów boeinga 777 linii Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie. Jeszcze w tym roku prowadzono - możliwe, że już ostatnie - poszukiwania.

Katastrofa lotu MH370 należy do najbardziej tajemniczych w historii. W czasie szeroko zakrojonych poszukiwań nie odnaleziono wraku i wciąż nie wiadomo, co stało się z samolotem i gdzie może się znajdować. Nową teorię na ten temat zaprezentowali eksperci lotniczy w programie "60 minut. Australia". Jego dziennikarze przeprowadzili śledztwo ws. zaginięcia lotu MH370.

Katastrofa MH37 była samobójstwem?

Międzynarodowa grupa ekspertów, z którą rozmawiali autorzy programu, uważają, że pilot Zaharie Ahmad Shah mógł celowo doprowadzić do katastrofy, by popełnić rozszerzone samobójstwo. 

Co na to wskazuje? Wg jednego z ekspertów, pilota i instruktora Simona Hardy'ego, kapitan wybrał taki kurs samolotu, który utrudnił jego wykrycie i odnalezienie wraku. Miał m.in. lecieć w taki sposób, aby nie wykryły go ani tajskie, ani malezyjskie radary. Hardy twierdzi też, że samolot przechylił się na bok podczas przelotu nad Penang - wyspą, z której pochodził Shah. Miał to być gest pożegnania, "ostatnie spojrzenie" na dom.

Kilka dni po katastrofie mieszkania obu pilotów zostały przeszukane. Na komputerze kapitana Zaharie znaleziono oprogramowanie do symulacji lotu i dowody na to, że opracowywał na nim plan zmiany kursu samolotu. - Dokładnie zaplanował on, jak sprawić, by samolot zniknął - przekonywał były pilot  Simon Harvey. Inny ekspert sugerował, że pilot mógł rozszczelnić kabinę, by pasażerowie i załoga stracili przytomność.  

Cały program (w j. angielskim) jest dostępny na Youtube.com.

 

Samobójstwo pilota Germanwings 

Rozszerzone samobójstwo pilota było prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu Germanwings w 2015 roku. Airbus a320 niemieckich linii rozbił się na wysokości ok. 2 tys. metrów n.p.m. w Alpach Francuskich. Pilot Andreas Lubitz prawdopodobnie szukał informacji na temat samobójstwa oraz zabezpieczeń drzwi do kokpitu - ustalili śledczy już na początku dochodzenia.

Dzień dobry, tu Michał Protaziuk. Jeśli lubisz nasz portal, to wypróbuj nasz nowy newsletter. Więcej tutaj >>>

Każdy samolot, którym latasz jest dziurawy. Dlaczego tak jest?

Więcej o:
Komentarze (75)
Katastrofa MH370. Pilot mógł celowo rozbić samolot
Zaloguj się
 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 26 razy 16

  Bujda. Tyle lat szukaja zamiast wyslac prawdziwych ekspertow. Profesor Benida bez problemu znalazl by brzoze wystajaca z oceanu o ktora zachaczyl skrzydlem MH370. A posel Maciorewicz znalasl by pasujaca do tego teorie konspiracji.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 23 razy 13

  Ten program jest do dudy. Nie zaprosili najwybitniejszych, a doskonalw znanych nam swiatowych ekspertow od katastrof lotniczych. Prawdopodobnie dlatego, ze nie stac ich na parowki i puszki potrzebne do reknstrukcji zdarzenia. Do tego nie znalezli warku, wiec nie mozna przeprowadzic wielokrotnej ekshumacji.

 • ewelina_1

  Oceniono 18 razy 12

  Zabijanie przypadkowych ludzi to NIE JEST samobójstwo rozszerzone, dyletanci!
  W samobójstwie rozszerzonym zabija się osoby bliskie. I to z litości oraz troski o nie.

 • spyderman2

  Oceniono 13 razy 7

  wynając ruskiego antoniego z pis!!! pensje jego kolegów z komisji bedą wysokie, limuzyny drogie ale w zamian każdego roku będą coraz bliżej prawdy

 • wojtem

  Oceniono 5 razy 3

  Stara teoria dyskutowana w Australii of samego poczatku sledztwa, a przeciez wszyscy wiedza ze samolot rozbil sie o palme na Penang. Oszolomy marnuja pieniadze na sledztwo.

 • Jan Sobieski

  Oceniono 5 razy 3

  Eksperci Macierewicza od razu by stwierdzili co bylo przyczyna.

 • bling.bling

  Oceniono 3 razy 3

  Ale jest jeszcze drugi pilot i cała załoga. Co zrobił z nimi? Przecież załoga latająca na tej trasie zna ją na pamięć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX