Tusk krytykuje politykę Trumpa. "Mając takich przyjaciół, niepotrzebni są wrogowie"

- Można pomyśleć, że mając takich przyjaciół, niepotrzebni są wrogowie - mówił szef RE Donald Tusk, komentując ostatnie decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa, dotyczące m.in. umowy z Iranem.

W Sofii w czwartek odbędzie się szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie, jednak już w środę zaczęli pojawiać się tam czołowi europejscy politycy. Przed zaplanowaną na wieczór kolacją głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który skrytykował politykę zagraniczną prezydenta USA Donalda Trumpa.

Tusk powiedział, że oprócz tradycyjnych politycznych wyzwań, z którymi musi się zmierzyć Europa, czyli rosnącej potęgi Chin i agresywnej postawy Rosji, styka się ona z nowym fenomenem - "kapryśną asertywnością amerykańskiej administracji".

O co chodziło szefowi RE? Między innymi o napiętą sytuację na linii UE-USA w sprawie amerykańskich ceł na stal i aluminium. Waszyngton i Bruksela różnią się też w sprawie irańskiego porozumienia nuklearnego. Stany Zjednoczone wycofały się z umowy i grożą sankcjami firmom, w tym europejskim, które będą nadal prowadzić interesy z Teheranem (ten temat mają poruszyć europejscy przywódcy w Sofii).

Tusk o Trumpie: Z takimi przyjaciółmi niepotrzebni są wrogowie

Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, ktoś mógłby pomyśleć - mając takich przyjaciół, niepotrzebni są wrogowie. Pozbyliśmy się złudzeń. Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli potrzebna jest pomocna dłoń, to można ją znaleźć na końcu własnego ramienia

- powiedział Tusk. Te same słowa pojawiły się na Twitterze szefa RE, tyle tylko, że w języku angielskim. W tweecie oznaczono także oficjalne konto Donalda Trumpa.

Donald Tusk mówił też, że wobec takich wyzwań Unia powinna być zjednoczona. - Europa będzie albo jednym z głównych graczy, albo pionkiem - inaczej mówiąc, albo jesteśmy razem, albo nie będzie nas w ogóle - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Decyzje Donalda Trumpa, które wywołały poruszenie na świecie:

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (218)
Donald Tusk krytykuje politykę Donalda Trumpa. Chodzi m.in. o cła
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 59 razy 23

  Na dźwięk tych słów- W szpitalu przy Szaserów rozległ się skowyt. To starszy,schorowany, kulejący otyły pan, dokonuje swojego żywota. Rest In Peace Jarku.

 • chi-neng

  Oceniono 41 razy 15

  Czasami bywa tak, ze mieszanie w kotle moze wyjsc na dobre wszystkim zainteresowanym.

  Przy tym calym prymitywizmie, braku pojecia o polityce, dyplomacji, zwyklej grzecznosci na co dzien, TRUMP moze tak namieszac, ze WSZYSCY WOKOL ZACZNA SIE BAC JEGO NIEOBLICZALNOSCI.
  No i moze to jest potrzebne BY SWIAT WRESZCIE SIE OTRZASNAL I ZACZAL STAWIAC NA MADRE MOZGI?!

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 14

  I co teraz będzie..Paski w telewizorze publicznym dostaną wścieklizny..Tusk napisał twetta.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 11

  Trump, pisi idol, kandyduje w tym roku na totalnego kretyna 2018 i mocno zaczyna wyprzedzać Macierewicza! Ostanie posunięcie z przeniesieniem ambasady do Jerozolimy i rozpoczęcie manewrów wojskowych w Korei Południowej w momencie kiedy Kim zgodził się na rozmowy o zaprzestaniu prób z bronią jądrowa to prawdziwe majstersztyki, że przez litość nie wspomnę sankcji gospodarczych nałożonych na Kanadę i UE oraz znalezienie sobie kolejnego wroga - Iranu

 • mopell

  Oceniono 31 razy 11

  Tusk ma racje, jak to mówił Churchill: panie boże strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam..

 • Grzegorz Puchalski

  Oceniono 21 razy 7

  Pan Donald Tusk napisał to bardzo ładnie po angielsku, natomiast ten, kto to przetłumaczył na poważne problemy z językiem polskim, a zwłaszcza z używaniem imiesłowów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX