Danina solidarnościowa rządu PiS. Kto złoży się na pomoc dla osób niepełnosprawnych?

Danina solidarnościowa - na ten temat debatowali dzisiaj ministrowie. Podczas posiedzenia Rady Ministrów omówiony został projekt nałożenia daniny solidarnościowej, jaka ma być przekazywana z kieszeni najbogatszych Polaków na rzecz osób niepełnosprawnych. Jakie są założenia tego projektu?

Danina solidarnościowa to kolejny pomysł, który według rządu ma poprawić byt osób niepełnosprawnych. Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację dotyczącą ustawy o rencie socjalnej. Zamiast dotychczasowych 865 złotych osoba niepełnosprawna będzie otrzymywała 1030 złotych brutto miesięcznie. Prezydent złożył również podpis pod ustawą, która zwiększy dostęp osób niepełnosprawnych do świadczeń zdrowotnych, leków i sprzętu medycznego.

Danina solidarnościowa – skąd się wzięła?

Sejmowy protest rodziców niepełnosprawnych dzieci trwa już prawie miesiąc. Jednym z ich postulatów jest miesięczny dodatek w wysokości 500 złotych na niepełnosprawne dziecko przyznawany bez kryterium dochodowego. Premier Mateusz Morawiecki podczas kwietniowego spotkania z protestującymi zaproponował rozwiązanie w postaci daniny solidarnościowej. Dzisiaj pomysł ten omówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Danina solidarnościowa. Kto zapłaci?

Danina solidarnościowa, zgodnie ze słowami Dworczyka, ma być pomysłem na ustanowienie państwa solidarnego, w którym najlepiej usytuowane osoby pomagają tym znajdującym się w najgorszej sytuacji. – Możemy sobie zadać retoryczne pytanie, czy naprawdę coś się wydarzy, jeżeli osoba, która zarabia miesięcznie sto tysięcy złotych, kilkaset złotych przekaże po to, żeby wspomóc te osoby najbardziej potrzebujące na przykład osoby niepełnosprawne – zakłada szef kancelarii premiera.

"Mapa drogowa" rządu

Założenia daniny solidarnościowej przedstawiła dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, a także minister finansów Teresa Czerwińska. Pomoc osobom niepełnosprawnym ma przybrać postać "mapy drogowej". W jej ramach rząd planuje stworzyć m.in. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Będzie on zasilany kwotami zbieranymi w ramach daniny solidarnościowej, na którą składać by się mieli najbogatsi Polacy. Dotyczyć ma to osób z zarobkami powyżej miliona złotych rocznie, czyli więcej niż ok. 87 tys. złotych miesięcznie. Ponadto na powyższy Fundusz Wsparcia ma składać się "części składki przeznaczonej na Fundusz Pracy w wysokości 0,15 proc. podstawy składki dla Funduszu Pracy". Od 2020 roku środki z funduszu mają być przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin – dodała Elżbieta Rafalska.

Więcej o:
Komentarze (37)
Danina solidarnościowa. PiS zaproponował rozwiązanie
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 18 razy 12

  Łajzy przecież dziesiątki razy powtarzaliście w czasie kampani, że nie podniesiecie podatków. Łżecie na każdym kroku. Przed kamerami i ludziom prosto w oczy. Co myślicie, że jak podatek nazwiecie funduszem solidarnościowym to będzie mniejsze oszustwo?
  Zabierzcie Macierewiczowi i innym Misiewiczom BMW, kupione za pieniądze podatników to wystarczy dla niepełnosprawnych. Takich wydatków, o których statystyczny Kowalki nie ma pojecia są tysiące. Wystarczy nie kraść!!!

 • jxl82

  Oceniono 13 razy 9

  "daniny solidarnościowej, jaka ma być przekazywana z kieszeni najbogatszych Polaków" Ło Matko Boska! CO TO SIĘ STANEŁO! Księża zaczną płacić Podatki!?

 • tet233

  Oceniono 5 razy 5

  PFRON ma budżet ponad 5 miliardów. Czy ktoś wytłumaczy, dlaczego brakuje pieniędzy na wózki i sprzęt dla niepełnosprawnych? Bo pytałem o sprzęt dla niepoełnosprawnego taty i kolejka trwa trzy lata.

 • puuchatek

  Oceniono 15 razy 5

  Nie wiem, dlaczego skasowano mój komentarz, więc go powtórzę.

  Padła propozycja: zabrać 500+ najbogatszym (ludziom z 2. progu podatkowego). To by WYSTARCZYŁO do spełnienia postulatów opiekunów osób niepełnosprawnych, a ludzie zarabiający tyle, żeby wejść w 2. próg podatkowy i tak by tego nie odczuli.

  Ale nie: zamiast tego dalej wypłacajmy po 500 zł na drugie i kolejne dziecko najbogatszym (plus koszty obsługi tego wypłacania), a za to zabierzmy im te same pieniądze w ramach "daniny solidarnościowej" (i ponownie zapłaćmy koszty obsługi tej operacji).

  Logika - level: PiS.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 15 razy 5

  N A R E S Z C I E !

  N I E C H
  Ż Y J E
  B O L S Z E W I C K A
  R E W O L U C J A ! ! !

  B R A W O
  P I S

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 4 razy 4

  Najbogatsi podatków nie płacą, samochody na firmę, domy i mieszkania na dzieci, nawet bąki wpisują w koszty uzyskania przychodu.
  Niech płacą grupy uprzywilejowane górnicy i mundurowi.

 • tet233

  Oceniono 6 razy 4

  Ściema, ściema, ściema...

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 4

  To takie proste ! ! ! !

  Wystarczy nie kraść ! ! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX