Korea Północna podała datę zamknięcia poligonu nuklearnego. Zaprosi na miejsce dziennikarzy

Korea Północna podała termin, w którym planuje zamknąć poligon testów nuklearnych. Ma dojść do tego jeszcze przed szczytem Donald Trump - Kim Dzong Un. Na wysadzenie tuneli zaproszeni zostaną zagraniczni dziennikarze.

Korea Północna zaplanowała likwidację poligonu Punggye-ri, na którym przeprowadza testy nuklearne na od 23 do 25 maja. Jak poinformowały północnokoreańskie media dokładny termin zależeć będzie od warunków pogodowych.

Państwowa agencja informacyjna KCNA podała, że likwidacja poligonu badań jądrowych wiąże się z całkowitym wysadzeniem wszystkich tuneli, zablokowaniem wejść do nich i usunięciem wszystkich punktów obserwacyjnych, budynków badawczych i posterunków bezpieczeństwa.

Na wydarzenie mają być zaproszeni dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. Ma to pokazać "transparentność" procesu.

Wczoraj władze w Pjongjangu zadeklarowały, że nie będą już więcej przeprowadzać niezapowiedzianych testów rakiet ani innych działań, które są zagrożeniem dla cywilnego ruchu lotniczego.

Poligon testów jądrowych Korei Północnej Punggye-riPoligon testów jądrowych Korei Północnej Punggye-ri Fot. AP

Korea zapowiadała zniszczenia poligonu

Korea Północna zapowiadała zamknięcie poligonu już w kwietniu, po szczycie z południowym sąsiadem. Na historycznym spotkaniu kraje mówiło o „pełnej denuklearyzacji” Półwyspu. Prezydent Mun Dze In i Kim Dzong Un podczas spotkania w Panmundżom ogłosili rozpoczęcie „ery pokoju” na Półwyspie Koreańskim.

Zamknięcie ośrodka, w którym Korea Północna przeprowadzała testy jądrowe ma być pierwszy krok na drodze do denuklearyzacjo. Do całkowitego wstrzymania prac nad atomem ma dojść także w maju. Poinformowały o tym jednak nie władze w Pjongjangu, a przedstawiciel południowokoreańskiego pałacu prezydenckiego. Wypełnianie zobowiązań Korei Północnej w kwestii uwolnienia Półwyspu od broni jądrowej mają nadzorować eksperci, a także dziennikarze.

Także w kwietniu pojawiły się informacje ekspertów, jakoby doszło do zawalenia się podziemnych tuneli, w których Korea Północna przeprowadzała testy jądrowe. Te doniesienia dementował Kim Dzong Un.

W najbliższym czasie w Korei Północnej o 30 minut naprzód przestawione zostaną też zegary, dzięki czemu na Półwysep Koreański administracyjnie powróci jedna strefa czasowa. Decyzją Kim Dzong Una została ona zmieniona względem Seulu dopiero w 2015 roku.

Szczyt Donald Trump - Kim Dzong Un

Pod koniec tygodnia Biały Dom podał miejsce i datę historycznego spotkania z Kim Dzong Unem.  Donald Trump ujawnił, że historyczny szczyt przywódców Korei Północnej i USA odbędzie się 12 czerwca w Singapurze. 

"Wysoce oczekiwane spotkanie między Kim Dzong Unem i mną odbędzie się w Singapurze 12 czerwca. Obaj spróbujemy sprawić, by był to wyjątkowy moment dla światowego pokoju" - napisał na Twitterze Trump. Szczegóły zostały prawdopodobnie ustalone na spotkaniu Kima z nowym Sekretarzem Stanu USA Mike'm Pompeo. Korea zgodziła się na uwolnienie trzech obywateli USA, który także pod koniec tygodnia wrócili do ameryki.

Więcej o:
Komentarze (20)
Korea Północna podała datę zamknięcia poligonu nuklearnego
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 6

  Miejmy nadzieje, ze do tego dojdzie bez komplikacji.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 5

  To nie będą wydobywać przysypanych?

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 5 razy 5

  A ja myślałem, że ten po prawej na zdjęciu to Hatakumba. Ta fryzurka...

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Osobiście wierzę, że Korea likwiduje poligon ale on już się nie nadaje do dalszego używania więc w jego mijsce wprowadzi inną formę doświadczeń jądrowych -po prostu przejdzie na wyższą formę rozwoju broni atomowej jak USA, Rosja, Chiny itd itp.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 1

  Korea Północna zapowiadała zniszczenie...czego? poligonu. za jak głupich należy uważać czytelników? A Iran też zniszczy poligon. A Irak zniszczy poligon dla...

 • cezar85

  Oceniono 3 razy 1

  znaczy ten, który wysadzili?

  szacun

  nawet trump zarobi wśród 'słuchaczy'

  szacun Kim

  ps. jakby pytali, to powiedziałem - szacun panie Kim

 • chrupolek

  Oceniono 6 razy -2

  Wystarczyło kilka wpisów Trumpa na twiterze, Trump powinien dostac natychmiast nagrodę nobla, nie to co poprzedni prezydent, który niczego nie dokonał w kierunku bezpieczeńśtwa

 • pisdode

  Oceniono 12 razy -4

  Trump uniewazni umowęz Kimem jak osiagnie swoje? Na pewno odda Kima południowym Koreańczykom a oni już go "wynagrodzą".Tak samo los komunistycznej wierchuszki bedzie marny. Jeszcze to do nich nie dotarło, co spotkało Iran?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX