NASA wystrzeliła sondę do badania Marsa. W misji InSight wzięli udział polscy naukowcy

NASA wystrzeliła z kalifornijskiej bazy Sił Powietrznych rakietę z lądownikiem InSight i sondą, która posłuży do badań Marsa.

Ekspedycja to część prowadzonego przez NASA programu Discovery. Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Czerwonej Planety, w szczególności sejsmologiczne. Z ustaleń naukowców wiadomo, że na Marsie występują trzęsienia ziemi, lawiny i uderzenia meteorów.

Jedno z głównych urządzeń pomiarowych powstało z udziałem polskich naukowców z Polskiej Agencji Kosmicznej. Służy do monitorowania przepływu ciepła na powierzchni Czerwonej Planety. Szef naukowców NASA, Jim Green wyjaśnia, że zrozumienie wahań temperatury na Marsie ma kluczowe znaczenie dla projektu wysłania na tę planetę ludzi do 2030 roku. Latem temperatury w ciągu dnia w pobliżu marsjańskiego równika mogą osiągać 20 stopni Celsjusza, natomiast nocą spadają do minus 73 stopni.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osiądzie na Czerwonej Planecie 26 listopada.
Projekt pochłonął 993 miliony dolarów.

Więcej o:
Komentarze (27)
NASA. Sonda InSight w drodze na Marsa
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 8 razy 6

  A wystarczyło nabazgrać na sondzie "byłem tu" i ewentualnie dołączyć słitfocięzrąsi w podskoku z rozcapierzonymi palcami.

 • cezar85

  Oceniono 3 razy 3

  właśnie oglądam wiadomości na bbc, o naszym udziale nie wspomnieli

  to może oznaczać tylko jedno - WOJNA!!!!!

 • pazur-cdur

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuje wystrzelic na Marsa ks. Rydzyka, to tam wyboruje pierwsza geotermie, i zainstaluje po-piersie slawnego Prezesa. Na Ziemi by po Rydzyku chyba nikt lzy nie uronil...

 • loneman

  Oceniono 4 razy 2

  Tradycyjnie plaskoziemcy i mitomani od chrystianizacji (ogniem i mieczem) maja "duzo" do powiedzenia w sprawach jakie ich nie dotycza (dinozaury maja tu wyginac a nie byc zawozone w gwiazdy - jak dzuma) i w jakich maja nikla wiedze.
  Bawi mnie zawsze gdy kreacjonisci starej daty rozumieja ewolucje jako "urodzenie sie ludzkiego noworodka malpie" czy sa przeciw bateriom slonecznym bo "une sciagajom swiatuo ze slunca" tak jak mielibysmy jakas moc wplywu na emisje energii z gwiazdy itp, itd :D:))...

 • jed67

  Oceniono 4 razy 2

  Czy na Marsie jest możliwe trzęsienie ziemi? Czy raczej będzie to trzęsienie marsa?

 • airmaro

  Oceniono 5 razy 1

  Bajki aparatu propagandy zwanego Mediami lecą w eter.
  Żydowska bajeczka o kosmicznych-kulach nie ma końca, by ludzie przypadkiem nie skapenli się że nie ma innych planet:
  www.forumplaskaziemia.pl

 • koenzymq10

  Oceniono 3 razy -1

  I nie wysłali krzyża do nawracania zielonych ludzików?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX