Pożar w słowackich Tatrach. Ewakuowano 1000 turystów. Służby: Polacy nie słuchają poleceń

Po słowackiej stronie Tatr płonie 30 hektarów lasu. Słowacki odpowiednik TOPR, Horska zachranna sluzba, informuje o zamkniętych szlakach i ewakuuje turystów z niebezpiecznych rejonów.

Pożar wybuchł 3 maja po południu w Tatrach Wysokich na Słowacji, a konkretnie w lesie w okolicy Kieżmarskich Żłobów. Objął ok. 30 hektarów. Ratownicy zdecydowali o ewakuacji turystów. Ewakuowanych zostało ok. 1000 osób. Wydano też ostrzeżenie dla ruchu lotniczego.

Ratownicy skarżą się na Polaków

Po godzinie 18 wydawało się, że ogień jest pod kontrolą, jednak sytuację skomplikował silny wiatr. Płomienie sięgają około 5 metrów - podają lokalne słowackie media. W trudniej akcji bierze udział kilkudziesięciu strażaków. W walce z ogniem z powietrza pomagają wojskowe helikoptery.

- Ratownicy skarżą się, że nie wszyscy polscy turyści stosują się do ich poleceń - powiedział dyrektor słowackich górskich służb ratunkowych Jozef Janig. 

Na portalach społecznościowych pojawiają się zdjęcia, na których widać skalę pożaru. Na miejscu jest też reporter Agencji Gazeta i krakowskiej "Wyborczej", Marek Podmokły. Zobacz więcej zdjęć z akcji strażaków w czasie pożaru w słowackich Tatrach >>>

Ogień pojawił się w ściśle chronionym obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na razie nie jest znana przyczyna; słowackie lokalne media piszą o wysokich temperaturach i braku opadów w ostatnich dniach w tym rejonie.

 
 

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Więcej o:
Komentarze (51)
Słowacja: pożar w Tatrach Wysokich. Ewakuowano turystów
Zaloguj się
 • ministrant1-pl

  Oceniono 14 razy 12

  "Polacy nie słuchają poleceń w Słowacji". Polacy nie słuchają poleceń służb w Polsce to dlaczego by mieli słuchać na Słowacji?. A wypałować tą dzicz , bo to sytuacja w której powinno się to zrobić. W Polsce nie wolno, bo dzicz jest pod ochroną a tam można im pokazać, że polecenia służb należy wykonywać.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 17 razy 11

  "Ratownicy skarżą się, że nie wszyscy polscy turyści stosują się do ich poleceń"

  Ej, no, co dopiero suweren wstał z kolan i ma słuchać obcych?...

 • darino

  Oceniono 17 razy 11

  Szydło wrócił z Czarnogóry, i zgubił się w Tatrach.

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 25 razy 9

  Suweren na majówce.

 • bkgazeta

  Oceniono 9 razy 5

  dobra pis-owska szkoła! mieć wszystko i wszystkich w d.....

 • donmarek

  Oceniono 13 razy 5

  Chyba tych Słowaków pogięło. Albo oni są już za murem. Przecież powinni wiedzieć, że Polska i Polacy to przedmurze chrześcijaństwa i ewangelizator Europy. A kto wie, może i całego świata.

 • laure-sainclair

  Oceniono 10 razy 4

  jak się Polaczyna wybrała na szlak to kto ma czelność mu przeszkadzać??!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX