Na autostradzie pod Londynem przesiadł się na fotel pasażera. Wierzył, że "auto sobie poradzi"

39-letni mieszkaniec Londynu wsiadł w samochód marki tesla, włączył autopilota, po czym przesiadł się na miejsce pasażera i ruszył na zatłoczoną autostradę.

39-letni Bhavesh Patel chciał sprawdzić, jak działa autopilot w jego samochodzie marki tesla. Mężczyzna uruchomił funkcję, przesiadł się na miejsce pasażera i z założonymi za głowę rękami jechał z prędkością 60 km/h po autostradzie M1, która prowadzi z Londynu na północ Wielkiej Brytanii.

Jechał autostradą na autopilocie

Nietypowy pomysł Brytyjczyka nagrali inni zdumieni kierowcy, którzy jechali w tamtym czasie autostradą. Następnie nagranie przekazali policji, która namierzyła beztroskiego kierowcę. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że zdawał sobie sprawę z tego, że „jego zachowanie było głupie”, jednak „miał pewność, że jego samochód sobie poradzi”.

Do wydarzenia doszło w maju zeszłego roku. Bhavesh Patel przyznał się do winy dopiero w zeszły piątek.

Model S60 marki tesla posiada funkcję autopilota, jednak producent zaleca, by w czasie korzystania z tej funkcji kierowca trzymał ręce na kierownicy. Tak samo stanowi brytyjskie prawo.

Inżynier Tesli, o którego opinię poprosili policjanci, opisał autopilota jako „funkcję wspomagającą kierowcę”. Dodał, że kierowca nigdy nie powinien polegać tylko na autopilocie i podkreślił, że zawsze powinien być przygotowany do natychmiastowej reakcji, gdyby na drodze pojawiła się niebezpieczna sytuacja.

Kierowca nie wyraził jednak skruchy i słono go to kosztowało. Jak cytuje „The Washington Post”, Patel stwierdził, że „jest po prostu pechowcem, którego złapano”.

Sąd surowo ukarał mężczyznę. Skazał go na 100 godzin prac społecznych, utratę prawa jazdy na półtora roku i 1800 funtów grzywny.

 

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Więcej o:
Komentarze (71)
Wielka Brytania: jechał autostradą na autopilocie w tesli
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 26 razy 22

  Na autostradzie pod Londynem większość kierowców siedzi na miejscu pasażera. Taki kraj.

 • spyderman2

  Oceniono 31 razy 19

  w pisiej polsce knurski jechał za karetką na sygnale, którą wykorzystał do torowania mu drogi a w nagrodę kupił leśniczówkę nad mazurskim jeziorkiem za 20 tysięcy (każdy by za tyle chciał) i został prezesem tvpis szkalującą Polaków. ma pensję 2 razy większą niż poprzednicy z peło, dodatkowo przeszedł na samozatrudnienie aby płacić niższy podatek i zus.
  ale pisi narodek zadowolony, dalej bedzie glosował na kaczora i jego komuszą szajkę
  taka jest różnica między cywilizowanym zachodem a dzikim wschodem

 • pan.szklanka

  Oceniono 18 razy 12

  Kolejny dowód, na to że sztuczna inteligencja nie ma szans w starciu z naturalną głupotą.

 • adas_tornado

  Oceniono 9 razy 9

  Jak mu zabrali prawo jazdy to teraz moze juz jezdzic tylko na autopilocie... ;-)

 • turkucio

  Oceniono 10 razy 8

  Patel stwierdził, że „jest po prostu pechowcem, którego złapano”.

  Raczej jest po prostu głupkiem, którego złapano... gdyby sobie siedział na miejscu kierowcy, to nikt by nie zwrócił na niego uwagi, nawet gdyby nie trzymał rąk na kierownicy.

 • antekpociecha

  Oceniono 10 razy 8

  Czyli wkrótce gdy takich samochodów będzie więcej to będą mandaty "za niemanie rąk na kierownicy"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX