"Bardzo żałuję, że osiągnąłem ten wiek". 104-letni naukowiec walczy o prawo do godnej śmierci

Najstarszy naukowiec w Australii obchodził niedawno 104 urodziny, i choć nie cierpi na śmiertelną chorobę żałuje, że osiągnął tak sędziwy wiek. Dlatego David Goodall postanowił udać się do Szwajcarii, aby w tamtejszej klinice zakończyć życie - pisze "The Telegraph".

David Goodall, ekolog który osiągnął wiek 104 lat, uważa, że ??jego jakość życia bardzo się pogorszyła i dlatego skontaktował się z agencją z Bazylei, która pośredniczy w załatwieniu wszelkich formalności związanych z przeprowadzeniem zabiegu eutanazji.

- Bardzo żałuję, że osiągnąłem ten wiek - powiedział naukowiec telewizji ABC przy okazji swoich ostatnich urodzin. - Nie jestem szczęśliwy, chcę umrzeć. I choć nie jest to szczególnie smutne, to smutne jest to, że mi się tego zakazuje - przekonywał Goodall. - Starsza osoba, taka jak ja, powinna mieć pełne prawa obywatelskie, w tym prawo do samobójstwa - dodał.

Eutanazja jest nielegalna w większości krajów na całym świecie, także w Australii - wyjątkiem jest stan Victoria, gdzie w ubiegłym roku zmieniono prawo i zalegalizowano samobójstwo na żądanie. 

Jednak ustawodawstwo, które zacznie obowiązywać od czerwca 2019 r., ma zastosowanie tylko do pacjentów terminalnie chorych, ale z pełną świadomością, którym lekarze dają mniej niż pół roku życia.

Przedstawiciel agencji Exit International, która pomaga profesorowi w wyjeździe do Szwajcarii powiedział, że "to jest niesprawiedliwe, że jeden z najstarszych i najważniejszych obywateli Australii musi odbyć podróż na drugi koniec świata, aby umrzeć z godnością".

Więcej o:
Komentarze (384)
104-letni naukowiec walczy o prawo do godnej śmierci
Zaloguj się
 • maadzik3

  Oceniono 95 razy 71

  W pełni rozumiem. Też uważam, że prawo do odejścia w spokoju i godności (bez np. potrzeby skakania z okna) powinno być dostępne

 • jakwilk

  Oceniono 66 razy 50

  Prymitywni polscy katolicy wyraza zdziwienie i dezaprobate, ale prymitywnych, polskich katolikow swiat ma w dupie. Kazdy powinien miec prawo do samostanowienia, ale do tego potrzeba inteligencji i odwagi. A tego w kosciele nie naucza.

 • bak_on

  Oceniono 48 razy 46

  Prawo do godnej śmierci winno być być dostępne dla każdego. To czy ktoś skorzysta z tego prawa, to już jego sprawa.

 • medyan

  Oceniono 46 razy 38

  Nie jestem młody. Coraz mniej róż czasu kwitnie w moim ogrodzie. Zrywam je z godnością i chciałbym kiedyś sam powiedzieć -ty jesteś ostania. Idę w nieznane...

 • moherrr

  Oceniono 39 razy 33

  Myślę, że ludzie, którzy w Polsce umierają z powodu raka, chcieliby mieć prawo do przerwania bólu tak niewyobrażalnego, że trolle pisowskie tego nie są w stanie pojąć, bo pewnie oddają swoich bliskich do szpitala i zapominają o ich cierpieniu. A potem mają gębę pełną frazesów na temat godnego umierania. Idźcie do szpitala i zobaczcie, jak wygląda śmierć. A dopiero potem siądźcie przed kompem i wypisujcie te swoje wynurzenia. Zapewniam. Gdybyście tego doświadczyli, nie napisalibyście ani słowa.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 38 razy 30

  Gdyby przyszło panu czekać w Polsce na "eutonastezjologa" szybciej trafiłby pana szlak w poczekalni.

 • ukos

  Oceniono 37 razy 27

  Prawdziwopolska swołocz na dziwnych portalach obrzuca tego człowieka inwektywami, wymyślają mu od barbarzyńców, najchętniej sami by go ukatrupili, byle tylko nie mógł zdecydować o SWOIM życiu zgodnie ze swoją wolą.Skąd w tym bydle tyle zapiekłej nienawiści do wolności?

 • Van der Seck

  Oceniono 25 razy 17

  Wyjasnie wiekszosci tutaj, ktora nie rozumie: ten czlowiek chce odejsc w spokoju i z GODNOSCIA (tego slowa pewnie nie rozumiecie, ale trudno...).
  Nie jest desperatem-samobojca, wiec nie bedzie sie trul, wieszal, skakal z okna i podcinal sobie zyl. Przezyl godnie i swiadomie cale zycie, cos wniosl do spoleczenstwa, byc moze wszystkich ukochanych juz stracil i chce godnie odejsc. Teraz. Jego wybor i w tym wieku powinien miec do tego prawo. DO GODNEJ SMIERCI. Dotarlo do wszystkich?..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX