Prymas Anglii staje po stronie lekarzy. "Uważam, że zrobiono wszystko, by pomóc Alfiemu"

- Pomimo wielkiego smutku i bólu, cieszę się, że ostatecznie jego rodzice i szpital doszli do zgody i harmonii - powiedział kard. Vincent Nichols w rozmowie z KAI.

Alfie Evans zmarł w nocy z piątku na sobotę. Decyzja brytyjskich sadów, które zdecydowały o odłączeniu chłopca od aparatury podtrzymującej życie, wzbudziła wiele kontrowersji. Głos w sprawie zabrał właśnie prymas Anglii i Walii.

Ważne, by pamiętać, że szpital Alder Hey opiekował się Alfiem nie przez dwa tygodnie, czy dwa miesiące, ale przez osiemnaście miesięcy. I w tym czasie konsultował się z najlepszymi specjalistami na całym świecie. Bardzo jasne było zatem stanowisko lekarzy, że nie ma już żadnej pomocy medycznej, która mogłaby zostać udzielona chłopcu

- powiedział w rozmowie z KAI kardynał Vincent Nichols.

Prymas Anglii i Walii o Alfiem Evansie

Prymas Anglii i Walii podkreślił też, że Kościół jest przeciwny uporczywej terapii.

Kościół bardzo jasno mówi, że nie mamy moralnego obowiązku kontynuować uporczywej i nieprzynoszącej efektów terapii. Katechizm Kościoła uczy nas również, że opieka paliatywna, która nie jest zaniechaniem pomocy, jest dziełem miłosierdzia. (…) I jestem pewien, że taką opiekę otrzymał Alfie

- powiedział Nichols. Dodał, że większość lekarzy i pielęgniarek, którzy opiekowali się Alfiem Evansem to katolicy, którzy „byli bardzo zranieni sugestiami, które pojawiały się pod ich adresem”.

Kardynał podkreśli, że w takich przypadkach trzeba działać w najlepszym interesie dziecka, co nie zawsze oznacza to, czego pragną rodzice.

To absolutnie najtrudniejsze. Dlatego sąd nie jest od oceniania tego, co jest najlepsze dla rodziców, ale tego, co będzie najlepsze dla dziecka. A przedłużanie uporczywej i nie przynoszącej efektów terapii nie jest w najlepszym interesie dziecka, w przypadku którego cała opinia medyczna mówi zgodnie, że nie ma ratunku. Uważam, że zrobiono wszystko, by pomóc Alfiemu

- podkreślił duchowny. Kardynał dodał, że w sprawie Alfiego Evansa głos zabierało wiele osób, „nie zapoznając się wcześniej z pełnymi informacjami na temat jego zdrowia”.

To nie zawsze służyło największemu dobru chłopca. Niestety, znaleźli się nawet tacy, którzy wykorzystywali tę sytuację do celów politycznych

- dodał prymas Anglii i Walii.

Historia Alfiego Evansa

Alfie Evans zmarł w nocy z piątku na sobotę w szpitalu w Liverpoolu, gdzie przebywał od grudnia 2016 roku. Chłopiec cierpiał na ciężką, niezdiagnozowaną chorobę neurologiczną. W zeszły poniedziałek w szpitalu w Liverpoolu - wbrew woli rodziców – Alfie został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Lekarze uznali, że zmiany w mózgu dziecka są nieodwracalne, a dalsza terapia może być "nieludzka". Rodzice pozostającego w śpiączce chłopca nie zgadzali się z tą diagnozą.

W sprawę zaangażował się papież Franciszek. Przyjął na specjalnej audiencji ojca dziecka. Alfie Evans w trybie pilnym otrzymał włoskie obywatelstwo i propozycję pobytu w rzymskiej klinice dziecięcej. Na podróż chłopca brytyjski sąd nie wyraził jednak zgody. W piątek ojciec chłopca wydał oświadczenie, w którym poprosił o uszanowanie prywatności - a wspierających go ludzi o powrócenie do swoich spraw.

O sprawie Alfiego Evansa i ciężkich chorobach atakujących układ nerwowy dzieci rozmawialiśmy z dr Marzeną Zielińską, anestezjologiem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Od czego zależy to, czy lekarze chcą podejmować dalszą walkę o pacjenta? Czytaj więcej >>>

Czytaj też:

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Więcej o:
Komentarze (110)
Alfie Evans nie żyje. Prymas Anglii: Zrobiono wszystko, by pomóc
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 23

  Te prymasy w Anglii to jakieś niedouczone. U nas to są dopiero prawdziwe prymasy, Szydło, Duda..

 • droch

  Oceniono 15 razy 15

  A Partia na to: Czy nadpapież Terlikowski obłożył już tego bluźniercę ekskomuniką?

 • Stan Majewski

  Oceniono 13 razy 13

  To jest problem z pieprzoną religią. Skany mózgu jednoznacznie mówią na bazie milionów przypadków że mózg jest spustoszony do poziomu podtrzymania życia a nie tylko stanu wegetatywnego ale te ludziki wierzą w CUDA ! Bo im kościoły te shit to ich mózgów wpychają. I takich niuansów jak ze w Budziku WIEDZA ze podstawowe funkcje działają i właściwa terapia pomaga. Dla nich to wszystko to jedna dyscyplina cudów.

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 8

  "To nie zawsze służyło największemu dobru chłopca. Niestety, znaleźli się nawet tacy, którzy wykorzystywali tę sytuację do celów politycznych"
  -----
  Polska dala na to dobre dowody ze strony pajaca z palaca i Broszki.

 • lodomeria

  Oceniono 10 razy 8

  W Syrii bezsensownie umierają tysiącami zupełnie zdrowe dzieci, w Ameryce Południowej wielu ludzi, w tym dzieci, nie ma w ogóle dostępu do opieki medycznej, ba, nawet w Polsce na choroby, na które za granicą są refundowane leki, umierają w męczarniach dzieci.

  Tutaj nie było szans na uratowanie życia, a jedyne, co miał do zaproponowania papież Franciszek, to przedłużanie cierpienia (i marnowanie środków, które komuś innemu życie mogły ocalić).

  Brawa dla Prymasa Anglii za głos rozsądku!

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 8

  Medycyna nie jest od tego, aby zapobiec śmierci. Bo śmierci się nie zapobiegnie.
  Medycyna jest jedynie od tego, żeby złagodzić ból i powstrzymać choroby oraz opóźnić procesy starzenia się organizmu.

  Mój ulubiony cytat, odpowiedź kliniki chirurgii plastycznej na reklamację:
  "Medycyna praktyczna nie jest nauką ścisłą, gdzie wszystko można obliczyć i przewidzieć. W medycynie praktycznej skutki i efekty zabiegów zależą od indywidualnych cech osobniczych."

 • gragos

  Oceniono 7 razy 7

  Gdybyż to w Polsce hierarchowie katoliccy potrafili w równie odpowiedzialny sposób wypowiadać się w kwestiach, które nie są łatwe dla żadnej ze stron - rodziców, lekarzy i personelu szpitala, wymiaru sprawiedliwości, władz państwowych i samego kościoła. Jestem pod wrażeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX