Spotkanie Trumpa z Merkel. Nagle prezydent USA zaczyna chwalić Polskę. "Polska jest świetna"

- Polska jest w tej kwestii świetna, bardzo to doceniamy - powiedział Donald Trump

Spotkanie kanclerz Niemiec i prezydenta USA przebiegało na pewno w lepszej atmosferze niż to pierwsze z marca 2017 roku, gdy media wskazywały, że Donald Trump dosyć ozięble potraktował Angelę Merkel.

Nie zabrakło uścisków i uśmiechów, ale gdy przeszło do twardej polityki, Trump nie zapomniał, że Niemcy wciąż nie wypełniają zobowiązań wobec NATO. Dotyczą one wydatków na obronność, a każde z państw Paktu Północnoatlantyckiego mają je podnieść do poziomu 2 proc. PKB lub wyższego do roku 2024.

Prezydent USA wielokrotnie zarzucał kanclerz Niemiec ociąganie się w tej kwestii (Merkel zapewniała, że to się zmieni, na razie w RFN 1,24 proc. PKB jest wydawane na obronność), więc i tym razem nie zabrakło tego tematu. W swojej argumentacji sięgnął jednak po przykład Polski.

- Każdy musi sprawiedliwie uiścić swoją część - mówił Trump o wspólnym realizowaniu zobowiązań, po czym przywołał przykład Polski, która już osiągnęła ten poziom.

- Polska jest w tej kwestii świetna, płaci więcej niż powinna, bo czuje, że USA ponoszą większy ciężar (wydatków na obronność - red.) i nie jest to fair, bardzo to doceniamy

- oznajmił prezydent USA.

 

Za te słowa Trumpowi podziękował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki:

Wizyta Merkel w Waszyngtonie

Dwugodzinna rozmowa Trumpa z Merkel w Waszyngtonie za zamkniętymi drzwiami dotyczyła m.in. relacji handlowych, porozumień nuklearnych z Iranem i bezpieczeństwie w Europie. Jak ocenia "Deutsche Welle", nie przyniosła ona jednak większych konkretów. Angela Merkel wspomniała, że jednym z tematów dyskusji były amerykańskie cła na stal i aluminium, dodając jednak, iż decyzja w tej kwestii należy do prezydenta.

Trump oprócz tematu wydatków na obronność państw NATO poruszał też kwestie związane z problemami w handlu z Europą.

Donald Trump wysyła Amerykę w kosmos. Eksploracja Wszechświata to kolejny cel prezydenta USA

Więcej o:
Komentarze (101)
Donald Trump pochwalił Polskę podczas spotkania z Merkel
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 8 razy 6

  Polska wydaje 2,5%PKB na ławeczki,komisje smoleńskiego świra,remont hełmów i nagrody dla Błaszczaka a i na wdowy,wnuczki,dzieci posmoleńskie

 • czarna_zoska

  Oceniono 12 razy 6

  Poniewaz usa nas obronia to my wywalamy forse na laweczki patriotyczne i krowki. Jakie to slodkie:)

 • Henryk Gasior

  Oceniono 22 razy 6

  Polska zbroi się na potęgę, zamiast helikopterow kupuje my ławki długopisy itd.

 • true_believer

  Oceniono 7 razy 5

  Przypomnijmy 2 proc.na obronność wprowadził Prezydent Komorowski, obecny premier spija śmietankę :) :)

 • agnrodis

  Oceniono 9 razy 5

  PiS razem z Trumpem obiecywali zniesienie wiz dla Polakow, zaraz jak Trump wygra wybory ...... ha ha ha..... naiwni i bezmyslni im uwierzyli. Dokladnie tak samo jak PiS obiecywal sprowadzenie wraka.. i oczerniali Tuska, ze to zdrajca, bo wrka nie chcial sprowadzic .....

  PiS, gdzie ten wrak i gdzie zniesione wizy?????? Odpowiadac przed wyborcami, nie wykrecac sie i dawac sobie nagrody!!!!

 • drinexile

  Oceniono 4 razy 4

  Polska przeznaczala na obronnosc ponad 2% jeszcze zanim PiS doszedl do wladzy.
  Ale wtedy nie wydawano kasy na malowanie starych helmow...

 • wikul

  Oceniono 12 razy 4

  Ten Tramp to wyjątkowy naiwniak. Łyka pisowską propagandę jak sobie wymarzył Kurski. Nic nie kupić a wydać 2 %.Błaszczak powinien podzielić się z Trampem swoimi doświadczeniami z renowacji XX wiecznych stalowych hełmów. To genialny pomysł. Gdyby Niemcy całe swoje stare wyposażenie poddali takiej renowacji to szybko osiągnęli by pułap 2 %..

 • muzoman

  Oceniono 3 razy 3

  Niemcy nie pchają się na żaden front, są pokojowo nastawieni do świata i nic w tym złego. Wiedzą co narobili w przeszłości.

 • think-10

  Oceniono 3 razy 3

  Trump czyta to co ktos napisal, natomiast Merkel w wiekszosci mowi sama. Taka jest roznica pomiedzy madrymi i nie bardzo madrymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX