To może być prawdziwy powód, dla którego Kim Dzong Un zawiesza próby nuklearne. Odkryli go naukowcy

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un zapowiedział zaprzestanie testów jądrowych i rakietowych. Mimo że wiele osób odczytuje to jako gest dobrej woli, prawda może być zupełnie inna - do takiej decyzji przywódcę mogły zmusić problemy techniczne. Miejsce testów uległo zniszczeniu - donoszą chińscy naukowcy.

Półwysep Koreański będzie wolny od broni jądrowej - zobowiązali się na zakończenie piątkowego szczytu w Panmundżom przywódcy Korei Południowej i Północnej. Mun Dze In i Kim Dzong Un ogłosili rozpoczęcie nowej ery - ery pokoju w relacjach między obydwoma państwami koreańskimi.

Na zakończenie trzeciego szczytu koreańskiego Mun Dze In i Kim Dzong Un podpisali Deklarację z Panmundżom, której głównym punktem jest zobowiązanie do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Kim Dzong Un już kilka dni wcześniej zadeklarował, że Korea Północna zawiesi próby nuklearne i rakietowe oraz zamknie obiekt, w którym tego rodzaju testy są przeprowadzane. To warunek do dalszych rozmów dyplomatycznych, m.in. z USA.

Jednak, jak donoszą zagraniczne media, tego rodzaju deklaracje mogą być wynikiem trudnej sytuacji, w której znalazł się północnokoreański reżim.

Nieprzydatny poligon

We wnętrzu góry Mantap mieści się poligon Punggye-ri, na którym Korea Północna przeprowadziła dotychczas sześć testów nuklearnych.

Jak podaje "South China Morning Post", ostatnie ustalenia naukowców wskazują, że w wyniku eksplozji w górze powstał otwór, a fragment wzniesienia zapadł się do środka. W wyniku tego powstał rodzaj "komina", który mógłby ułatwić wydostanie na zewnątrz radioaktywny pył.

Według ustaleń zespołu pod kierownictwem chińskiego geologa Wena Lianxinga, naruszenie struktury góry było wynikiem detonacji, do której doszło jesienią ubiegłego roku w tunelu znajdującym się ok. 700 m poniżej szczytu. Rzeczywiście, we wrześniu rząd Japonii poinformował, że na terytorium Korei Północnej odnotowano wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 6.

Geolodzy twierdzą, że w górze powstało tyle pęknięć i niewielkich dziur, które także zagrażają wydostaniem się pyłu radioaktywnego. Wcześniej nie odnotowywano tak widocznych zniszczeń. 

W sprawie funkcjonowania poligonu nadal pozostaje wiele pytań. Jak zwraca uwagę "Washington Post", Korea Północna bardzo silnie strzeże szczegółów dotyczących programu nuklearnego.

"Bez inspekcji z zewnątrz nie jest jasne, czy "rozbrojony" teren testów nuklearnych może zostać ponownie uruchomiony w późniejszym terminie i czy Korea Północna ma w kolejce alternatywne obiekty" - czytamy w "Washington Post".

ZOBACZ TAKŻE:

Więcej o:
Komentarze (141)
Kim Dzong Un zawiesza próby nuklarne i rakietowe. Jest powód
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 59 razy 47

  To zupełnie jak u nas: PiS wyciął Puszczę Białowieską i teraz deklaruje, że już będzie grzeczny.

 • anka.pano

  Oceniono 106 razy 46

  Jeszcze tylko Putin, Assad oraz stary bezzebny dziad kurdupel 160 cm i będzie wzgledny spokój na świecie

 • superpolpol

  Oceniono 47 razy 29

  Jarosław przenosi poligon do Lichenia, zaś anteny w głowie pewnej świętej rzeźby nie były dziełem przypadku... Kim jest trzecim bliźniakiem!

 • tijeras66

  Oceniono 18 razy 12

  "który mógłby ułatwić wydostanie na zewnątrz radioaktywny pył." - miałem miarę (tzw dopa później) z matury z polskiego (zarówno pisemnego jak i ustnego) - nie odważyłbym się po takim wyniku pisać do gazety ogólnopolskiej, ba, nawet regionalnej..... a tu proszę - da się? Da się... eh

 • antypiss

  Oceniono 28 razy 12

  Świat odetchnął z ulgą bo zaczynało się robić niebezpiecznie a powód zakończenia tych prób jest najmniej ważny. Ważne jest to że je zakończono.

 • misiek 007

  Oceniono 12 razy 10

  Ping Pong czy jak mu tam będzie zgrywał teraz słodziaka,zdejmą częściowo embargo,ten się nachapie, naściąga żywności i znów mu odbije tak kolej rzeczy

 • irenatender

  Oceniono 15 razy 9

  Pierestrojka też przyszła kiedy system zaczął tonąć.... A Chińczycy zamknęli kranik z kasą i już. Głupoty które czytam na tym forum są porażające

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX